https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_2de92f796c2e3d47592c4c524_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikasının Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti İsa Həbibbəyli ilə görüş keçirib.
Tərəflər iki ölkə və türk dünyasında elm sahəsində əməkdaşlığı müzakirə ediblər. İ.Həbibbəyli Qazaxıstan Respublikasının Prezidentinin yanında Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı Səfir A.Bayel bu ilin may ayında keçirilən “Qızıl Orda çöl sivilizasiyasının modeli kimi: tarix, arxeologiya, mədəniyyət, kimlik” mövzusunda beynəlxalq simpozium barədə məlumat verib və azərbaycanlı alimlərə bu tədbirdə iştiraka görə təşəkkürünü bildirib. Simpoziumda çıxış edən Prezident Kasım-Jomart Tokayev bir sıra mühüm bəyanatlar səsləndirərək Qazaxıstanın Qızıl Ordanın varisi olduğunu vurğulayıb və bu tarixi dövlətin irsinin hərtərəfli öyrənilməsinə çağırış edib.
Bu kontekstdə diplomat Qazaxıstanın Milli Elmlər Akademiyasının çöl sivilizasiyasının tədqiqi üzrə Beynəlxalq Elmi Konsorsiumun həmtəsisçisi olmaq barədə dəvətini həmsöhbətinə çatdırıb.
İsa Həbibbəyli bu təşəbbüsün vaxtında irəli sürüldüyünü və tarixi əhəmiyyət daşıdığını yüksək qiymətləndirib. O bildirib ki, Azərbaycanın Milli Elmlər Akademiyası beynəlxalq konsorsiumun üzvü olacaq və onun fəaliyyətində fəal iştirak edəcək.
Konsorsiumun strateji məqsədi Avrasiyada dövlətçiliyin, diplomatiyanın, hüququn, eləcə də iqtisadi, mədəniyyətlərarası və dil əlaqələrinin inkişafının mühüm elementi kimi çöl sivilizasiyasının tarixinin, intellektual və mənəvi ənənələrinin öyrənilməsi üzrə beynəlxalq tədqiqat platformasının formalaşdırılmasıdır.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_2de92f796c2e3d47592c4c524_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с Президентом Национальной академии наук Азербайджанской Республики Исой Габиббейли.
Стороны обсудили взаимодействие в сфере науки между двумя странами и в тюркском мире. И. Габиббейли выразил готовность укреплять сотрудничество с Национальной академией наук при Президенте Республики Казахстан.
В ходе встречи Посол А. Байель рассказал о прошедшем в мае этого года международном симпозиуме «Золотая Орда как модель степной цивилизации: история, археология, культура, идентичность» и поблагодарил азербайджанских ученых за участие в этом мероприятии. Выступая на симпозиуме, Президент Касым-Жомарт Токаев сделал ряд важных заявлений, подчеркнув, что Казахстан является наследником Золотой Орды, и призвал всесторонне изучать наследие этого исторического государства.
В этом контексте дипломат довел до собеседника приглашение Национальной академии наук Казахстана выступить соучредителями Международного научного консорциума по исследованию степной цивилизации.
Иса Габиббейли высоко оценил своевременность и историческую важность данной инициативы. Он заявил, что Национальная академия наук Азербайджана станет членом международного консорциума и примет активное участие в его деятельности.
Стратегическая цель консорциума заключается в формировании международной исследовательской платформы по изучению истории, интеллектуальных и духовных традиций степной цивилизации как важнейшего элемента развития государственности, дипломатии, права, а также экономического, межкультурного и языкового взаимодействия в Евразии.