Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir
Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir
- Qadınların idmanda liderliyini dəstəkləyərək, Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına Təqdimat Sponsoru qismində dəstəyini elan edir. Mastercard təqdimatında Avropa çempionatı 21 avqust – 6 sentyabr tarixlərində baş tutacaq.
- Qlobal idman tədbirlərinin Mastercard tərəfindən təhlili onu göstərir ki, iri beynəlxalq turnirlər onlara ev sahibliyi edən şəhərlərdə turizm, qonaqlama, iaşə və pərakəndə satışlarda əhəmiyyətli iqtisadi canlanma yaradırlar.
- Bəyan edilən işbirliyinin məqsədi qadın voleybolunun inkişafına töhfə vermək və idmanın Azərbaycan üçün yaratdığı iqtisadi, sosial və mədəni dəyərinin görünənliyini artırmaqdır.
Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına Təqdimat Sponsoru qismində dəstəyini elan edir. Çempionata Azərbaycan, Türkiyə, Çexiya və İsveç birlikdə ev sahibliyini edəcəklər.
Bu böyük idman yarışını dəstəkləməklə yanaşı, Mastercard qadın idmançıların görünənliyini artırmağa kömək edir və qadın idmanının davamlı inkişafına töhfə verir. Azərbaycandakı matçlar Bakıda Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Avropa Voleybol Konfederasiyanın prezidenti Roko Sikirić /Roko Sikiriç/: “Mastercard kimi həqiqətən də qlobal brendin qatılımı Avropa voleybolunun artan beynəlxalq nüfuzuna və kommersiya cəlbediciliyinə dəlalət edir. Tərəfdaşımızı salamlamağa şadıq və Avropa voleyboluna göstərdiyi etimada görə ona minnətdarıq. Bu tərəfdaşlıq Avropa voleybolunu daha geniş auditoriyaya çatdırmağa, azarkeşlərimiz üçün yeni cəlbetmə imkanları yaratmağa və milli komandaların iştirakı ilə keçirilən başlıca qitə yarışımızın Avropada və dünyada tanıtımını daha da gücləndirməyə kömək edəcək.”
Onur Faydacı: “İdman müxtəlif mədəniyyətləri və cəmiyyətləri müştərək dəyərlər ətrafında birləşdirən, hamılıqla anlaşılan bir dildir.”
Açıqlamanı şərh edən Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş meneceri Onur Faydacı bildirdi: “İdman müxtəlif mədəniyyətləri və cəmiyyətləri müştərək dəyərlər ətrafında birləşdirən və davamlı təsir yaradan universal bir dildir. İllər boyu biz idmanın insanları bir araya gətirmək gücünə güc verərək UEFA Çempionlar Liqasından tutmuş qlobal miqyaslı tennis və qolf yarışlarınadək çoxsaylı nüfuzlu idman platformalarını dəstəkləyirik. İdmanın sosial və iqtisadi təsirlərini maksimallaşdırmağa çalışan bir şirkət kimi bu strateji xəttin yolçusu olmaq bizim üçün dərin məna kəsb edir. Təhlillərimiz göstərir ki, böyük idman tədbirləri ev sahibi iqtisadiyyatlarına aşkar impuls verir. Belə iqtisadi fəallıq geniş biznes ekosistemi çərçivəsində yerli sahibkarlıq subyektləri üçün davamlı böyümə imkanlarına çevrilir. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə qadın idmanının inkişafına töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasını artırmaq istəyirik. İnanırıq ki, çempionat həm Azərbaycan, həm də voleybol üçün mühüm dəyər yaradacaq. Azərbaycan qadın milli voleybol komandasına və turnirdə mübarizə aparacaq bütün idmançılara uğurlar diləyirik.”
İrimiqyaslı idman tədbirləri ev sahibi iqtisadiyyatları üçün inkişaf katalizatoru rolunu oynayır
Müasirdə, iri idman tədbirlərinin əhəmiyyəti bir neçə saat davam edən yarışlardan qat-qat artıqdır. Bu yarışlar onlara ev sahibliyi edən şəhərlərdə davamlı iqtisadi dinamika yaradaraq, getdikcə iqtisadi inkişafın katalizatoru kimi çıxış edirlər. Beynəlxalq idman yarışları turizm və qonaqlama sektorundan tutmuş nəqliyyat və ictimai iaşəyədək iqtisadi sahələri stimullaşdırmaqla yerli bizneslər üçün yeni artım fürsətləri yaradırlar.
Mastercard tərəfindən irimiqyaslı idman tədbirlərinin aparıldığı analitik təhlilləri bu təsiri konkret rəqəmlərlə təsdiqləyir. Önəmli idman tədbirləri zamanı azarkeşlərin səyahət, yerləşmə, qida və alış-veriş xərcləri nəzərəçarpan dərəcədə artır. Eyni zamanda, bu yarışların beynəlxalq görünənliyi ev sahibi şəhərlərin tanıtımını və turizm cazibədarlığını xeyli gücləndirir.
İstanbulda keçirilmiş 2023 UEFA Çempionlar Liqası finalı ərəfəsində Türkiyəni ziyarət etmiş azarkeşlər orta hesabla üç gecə qalaraq adambaşına 855 avro xərcləmişlər, ev sahibi şəhərdə kart əməliyyatlarının həcmi isə orta hesabla 48% artmışdır. Mastercard İqtisadiyyat İnstitutunun qiymətləndirmələrinə əsasən, UEFA Avro 2024 Finalına ev sahibliyi edən Berlinin Olimpiya Stadionunun üç kilometrlik radiusunda yerləşən restoran və barlardakı satışlar 130% artmış, transsərhəd xərclər isə adi həftəsonu göstəricisi ilə müqayisədə 21.7 dəfə yüksəlmişdir.
Formula 1 yarışlarının Azərbaycan Qran Pri həftəsi dövründə beynəlxalq ziyarətçilərin sayı ildən ilə 87%, onların xərcləri isə 77% artır. İqtisadi fəallıq Bakının hüdudlarını aşaraq digər bölgələrdə əməliyyatların sayının üçdəfəlik artımına səbəb olur. Royal Liverpool qolf klubunda keçirilmiş 2023 Böyük Britaniya açıq çempionatı zamanı gecələmə gəlirləri 30%, restoran və daxili mağaza satışları isə müvafiq olaraq 25% və 27% yüksəlmişdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_0c70ae06f3c111fa512b3e660_o.jpg
- Поддерживая женское лидерство в спорте, Mastercard объявила о поддержке женского чемпионата CEV Trendyol EuroVolley 2026 в статусе Presenting Sponsor. Чемпионат, представленный Mastercard, пройдет с 21 августа по 6 сентября.
- Аналитика Mastercard по крупнейшим спортивным событиям в разных странах мира показывает, что крупные турниры способствуют значительному росту экономической активности в принимающих городах — в туризме, гостиничном бизнесе, сфере общественного питания и розничной торговле.
- Сотрудничество направлено на содействие развитию женского волейбола, а также на повышение видимости экономической, социальной и культурной ценности, которую спорт создает для Азербайджана.
Mastercard объявила о поддержке женского чемпионата CEV Trendyol EuroVolley 2026 в статусе Presenting Sponsor. Азербайджан примет турнир совместно с Турцией, Чехией и Швецией.
Поддерживая это крупное спортивное событие, Mastercard также стремится повысить узнаваемость женщин-спортсменок и внести вклад в устойчивое развитие женского спорта. Матчи в Азербайджане пройдут в Национальной гимнастической арене в Баку.
Президент CEV Роко Сикирич: «Участие такого по-настоящему глобального бренда, как Mastercard, — это весомое подтверждение растущего международного авторитета и коммерческой привлекательности EuroVolley. Мы рады приветствовать нашего партнера и благодарны за доверие, оказанное европейскому волейболу. Это партнерство поможет нам сделать EuroVolley еще ближе к более широкой аудитории, создать новые возможности для взаимодействия с болельщиками и еще больше укрепить позиции нашего главного турнира среди национальных сборных — как в Европе, так и за ее пределами».
ОНУР ФАЙДАЧИ: «СПОРТ — УНИВЕРСАЛЬНЫЙ ЯЗЫК, КОТОРЫЙ ОБЪЕДИНЯЕТ РАЗНЫЕ КУЛЬТУРЫ И СООБЩЕСТВА ВОКРУГ ОБЩИХ ЦЕННОСТЕЙ»
Комментируя объявление, генеральный директор Mastercard в Турции и Азербайджане Онур Файдачи отметил: «Спорт — это универсальный язык, который объединяет разные культуры и сообщества вокруг общих ценностей и создает долгосрочный эффект. На протяжении многих лет мы поддерживаем объединяющую силу спорта, участвуя в целом ряде престижных спортивных проектов — от Лиги чемпионов УЕФА до ведущих мировых турниров по теннису и гольфу. Для компании, которая стремится усиливать социальное и экономическое влияние спорта, участие в этом проекте имеет для нас особое значение. Наша аналитика показывает, что крупные спортивные события дают заметный импульс экономике принимающих стран и городов. Такая активность создает возможности для роста местного бизнеса в самых разных секторах. В рамках этого сотрудничества мы стремимся укрепить международную узнаваемость Азербайджана и одновременно внести вклад в развитие женского спорта. Мы уверены, что чемпионат принесет значимую пользу как Азербайджану, так и волейболу в целом. Желаем женской сборной Азербайджана по волейболу и всем спортсменкам, принимающим участие в турнире, больших успехов».
Крупные мероприятия становятся катализаторами роста экономики принимающих городов и стран
Сегодня крупные спортивные события — это гораздо больше, чем соревнования, которые длятся всего несколько часов. Они все чаще становятся катализаторами экономического роста, создавая устойчивую деловую активность в принимающих городах. Международные спортивные мероприятия стимулируют широкий спектр отраслей — от туризма, гостиничного бизнеса и транспорта до общественного питания — и открывают новые возможности для роста местных компаний.
Анализ Mastercard по крупнейшим спортивным событиям подтверждает этот эффект конкретными данными. Во время крупных турниров заметно растут расходы болельщиков на поездки, проживание, рестораны и розничные покупки. Высокая международная видимость таких событий также способствует укреплению имиджа принимающих городов и повышению их туристической привлекательности.
Во время финала Лиги чемпионов УЕФА 2023 года, проходившего в Турции, болельщики в среднем оставались в стране на три ночи и тратили €855 на человека, а объем карточных транзакций в принимающем городе вырос в среднем на 48%. Согласно оценкам Mastercard Economics Institute, расходы в ресторанах и барах в радиусе трех километров от берлинского Олимпиаштадиона, где проходил финал UEFA Euro 2024, увеличились на 130%, а трансграничные расходы достигли уровня, в 21,7 раза превышающего показатели обычных выходных.
Во время недели Гран-при Азербайджана число иностранных посетителей выросло на 87% по сравнению с предыдущим годом, а расходы увеличились на 77%. Экономическая активность распространилась и за пределы столицы: количество транзакций в других регионах страны выросло в три раза. Во время The Open Championship 2023 в Royal Liverpool объем продаж в сегменте размещения вырос на 30%, а расходы в ресторанах и розничных магазинах — на 25% и 27% соответственно.