Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir
Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına güclü dəstəyini bəyan edir
- Qadınların idmanda liderliyini dəstəkləyərək, Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına Təqdimat Sponsoru qismində dəstəyini elan edir. Mastercard təqdimatında Avropa çempionatı 21 avqust – 6 sentyabr tarixlərində baş tutacaq.
- Qlobal idman tədbirlərinin Mastercard tərəfindən təhlili onu göstərir ki, iri beynəlxalq turnirlər onlara ev sahibliyi edən şəhərlərdə turizm, qonaqlama, iaşə və pərakəndə satışlarda əhəmiyyətli iqtisadi canlanma yaradırlar.
- Bəyan edilən işbirliyinin məqsədi qadın voleybolunun inkişafına töhfə vermək və idmanın Azərbaycan üçün yaratdığı iqtisadi, sosial və mədəni dəyərinin görünənliyini artırmaqdır.
Mastercard 2026 CEV Trendyol voleybol üzrə qadınlararası Avropa çempionatına Təqdimat Sponsoru qismində dəstəyini elan edir. Çempionata Azərbaycan, Türkiyə, Çexiya və İsveç birlikdə ev sahibliyini edəcəklər.
Bu böyük idman yarışını dəstəkləməklə yanaşı, Mastercard qadın idmançıların görünənliyini artırmağa kömək edir və qadın idmanının davamlı inkişafına töhfə verir. Azərbaycandakı matçlar Bakıda Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Avropa Voleybol Konfederasiyanın prezidenti Roko Sikirić /Roko Sikiriç/: “Mastercard kimi həqiqətən də qlobal brendin qatılımı Avropa voleybolunun artan beynəlxalq nüfuzuna və kommersiya cəlbediciliyinə dəlalət edir. Tərəfdaşımızı salamlamağa şadıq və Avropa voleyboluna göstərdiyi etimada görə ona minnətdarıq. Bu tərəfdaşlıq Avropa voleybolunu daha geniş auditoriyaya çatdırmağa, azarkeşlərimiz üçün yeni cəlbetmə imkanları yaratmağa və milli komandaların iştirakı ilə keçirilən başlıca qitə yarışımızın Avropada və dünyada tanıtımını daha da gücləndirməyə kömək edəcək.”
Onur Faydacı: “İdman müxtəlif mədəniyyətləri və cəmiyyətləri müştərək dəyərlər ətrafında birləşdirən, hamılıqla anlaşılan bir dildir.”
Açıqlamanı şərh edən Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş meneceri Onur Faydacı bildirdi: “İdman müxtəlif mədəniyyətləri və cəmiyyətləri müştərək dəyərlər ətrafında birləşdirən və davamlı təsir yaradan universal bir dildir. İllər boyu biz idmanın insanları bir araya gətirmək gücünə güc verərək UEFA Çempionlar Liqasından tutmuş qlobal miqyaslı tennis və qolf yarışlarınadək çoxsaylı nüfuzlu idman platformalarını dəstəkləyirik. İdmanın sosial və iqtisadi təsirlərini maksimallaşdırmağa çalışan bir şirkət kimi bu strateji xəttin yolçusu olmaq bizim üçün dərin məna kəsb edir. Təhlillərimiz göstərir ki, böyük idman tədbirləri ev sahibi iqtisadiyyatlarına aşkar impuls verir. Belə iqtisadi fəallıq geniş biznes ekosistemi çərçivəsində yerli sahibkarlıq subyektləri üçün davamlı böyümə imkanlarına çevrilir. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə qadın idmanının inkişafına töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasını artırmaq istəyirik. İnanırıq ki, çempionat həm Azərbaycan, həm də voleybol üçün mühüm dəyər yaradacaq. Azərbaycan qadın milli voleybol komandasına və turnirdə mübarizə aparacaq bütün idmançılara uğurlar diləyirik.”
İrimiqyaslı idman tədbirləri ev sahibi iqtisadiyyatları üçün inkişaf katalizatoru rolunu oynayır
Müasirdə, iri idman tədbirlərinin əhəmiyyəti bir neçə saat davam edən yarışlardan qat-qat artıqdır. Bu yarışlar onlara ev sahibliyi edən şəhərlərdə davamlı iqtisadi dinamika yaradaraq, getdikcə iqtisadi inkişafın katalizatoru kimi çıxış edirlər. Beynəlxalq idman yarışları turizm və qonaqlama sektorundan tutmuş nəqliyyat və ictimai iaşəyədək iqtisadi sahələri stimullaşdırmaqla yerli bizneslər üçün yeni artım fürsətləri yaradırlar.
Mastercard tərəfindən irimiqyaslı idman tədbirlərinin aparıldığı analitik təhlilləri bu təsiri konkret rəqəmlərlə təsdiqləyir. Önəmli idman tədbirləri zamanı azarkeşlərin səyahət, yerləşmə, qida və alış-veriş xərcləri nəzərəçarpan dərəcədə artır. Eyni zamanda, bu yarışların beynəlxalq görünənliyi ev sahibi şəhərlərin tanıtımını və turizm cazibədarlığını xeyli gücləndirir.
İstanbulda keçirilmiş 2023 UEFA Çempionlar Liqası finalı ərəfəsində Türkiyəni ziyarət etmiş azarkeşlər orta hesabla üç gecə qalaraq adambaşına 855 avro xərcləmişlər, ev sahibi şəhərdə kart əməliyyatlarının həcmi isə orta hesabla 48% artmışdır. Mastercard İqtisadiyyat İnstitutunun qiymətləndirmələrinə əsasən, UEFA Avro 2024 Finalına ev sahibliyi edən Berlinin Olimpiya Stadionunun üç kilometrlik radiusunda yerləşən restoran və barlardakı satışlar 130% artmış, transsərhəd xərclər isə adi həftəsonu göstəricisi ilə müqayisədə 21.7 dəfə yüksəlmişdir.
Formula 1 yarışlarının Azərbaycan Qran Pri həftəsi dövründə beynəlxalq ziyarətçilərin sayı ildən ilə 87%, onların xərcləri isə 77% artır. İqtisadi fəallıq Bakının hüdudlarını aşaraq digər bölgələrdə əməliyyatların sayının üçdəfəlik artımına səbəb olur. Royal Liverpool qolf klubunda keçirilmiş 2023 Böyük Britaniya açıq çempionatı zamanı gecələmə gəlirləri 30%, restoran və daxili mağaza satışları isə müvafiq olaraq 25% və 27% yüksəlmişdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_0c70ae06f3c111fa512b3e660_o.jpg
- Supporting women’s leadership in sport, Mastercard has announced its support for the CEV Trendyol EuroVolley 2026 Women as Presenting Sponsor. The championship, presented by Mastercard, will take place from August 21 to September 6.
- Mastercard’s insights from global sporting events around the world show that major tournaments generate significant economic activity across tourism, hospitality, food and beverage, and retail in host cities.
- The collaboration aims to contribute to the development of women’s volleyball while enhancing the visibility of the economic, social, and cultural value that sport creates for Azerbaijan.
Mastercard has announced its support for CEV Trendyol EuroVolley 2026 Women as the Presenting Sponsor, which Azerbaijan will co-host alongside Türkiye, Czechia, and Sweden.
In addition to supporting this major sporting event, Mastercard is not only supporting this major sporting event but also helping increase the visibility of female athletes and contribute to the sustainable development of women’s sport. The matches in Azerbaijan will be held at the National Gymnastics Arena in Baku.
CEV President Roko Sikirić: “The involvement of a truly global brand such as Mastercard is a strong endorsement of the growing international profile and commercial appeal of EuroVolley. We are delighted to welcome our partner and grateful for the trust they have placed in European Volleyball. This partnership will help us bring EuroVolley closer to an even wider audience, create new opportunities to engage with our fans, and further strengthen the position of our flagship national team competition across Europe and beyond.”
ONUR FAYDACI: “SPORT IS A UNIVERSAL LANGUAGE THAT BRINGS DIFFERENT CULTURES AND COMMUNITIES TOGETHER AROUND SHARED VALUES”
Commenting on the announcement, Onur Faydacı, General Manager of Mastercard Türkiye and Azerbaijan, said: “Sport is a universal language that brings different cultures and communities together around shared values and creates a lasting impact. For many years, we have supported the power of sport to unite people by supporting numerous prestigious sporting platforms, from the UEFA Champions League to the leading tennis and golf events around the world. As a company committed to amplifying the social and economic impact of sport, being part of this journey is deeply meaningful to us. Our insights show that major sporting events provide a clear boost to host economies. This activity translates into growth opportunities for local businesses across a broad ecosystem. Through the collaboration, we aim to strengthen Azerbaijan’s international visibility while contributing to the development of women’s sport. We believe the championship will create significant value for both Azerbaijan and Volleyball. We wish the Azerbaijani National Women’s Volleyball Team, and all the athletes competing in the tournament every success.”
Major events serve as catalysts for growth in host economies
Major sporting events today are much more than competitions lasting only a few hours. They increasingly serve as catalysts for growth, generating sustained economic activity in host cities. International sporting events stimulate a broad range of industries, from tourism and hospitality to transportation and food and beverage, while creating new growth opportunities for local businesses.
Mastercard’s analyses of major sporting events demonstrate this impact through concrete data. Spending by fans on travel, accommodation, restaurants, and retail increases significantly during major events. Their international visibility can also enhance the profile and tourism appeal of host cities.
During the 2023 UEFA Champions League Final held in Türkiye, fans stayed for an average of three nights and spent €855 per person, while card transactions in the host city increased by an average of 48 percent. According to Mastercard Economics Institute assessments, spending at restaurants and bars within a three-kilometer radius of Berlin’s Olympiastadion, which hosted the UEFA Euro 2024 Final, increased by 130 percent, while cross-border spending reached 21.7 times the level recorded on a typical weekend.
During the Azerbaijan Grand Prix week, the number of international visitors rose by 87 percent year over year and spending increased by 77 percent. Economic activity also extended beyond the capital, tripling the number of transactions in other regions. At the 2023 Open Championship at Royal Liverpool, lodging sales increased by 30%, while restaurant and in-store spending grew by 25% and 27%, respectively.