https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_150b2b4e8bee1328b7f7f0798_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasının (AİPA) 43-cü Baş Assambleyasında iştirak etmək üçün Kambocada səfərdədir. Noyabrın 21-də AİPA-nın 43-cü Baş Assambleyasının açılış mərasimi keçirilib. Milli Məclisin sədri Kamboca tərəfinin dəvəti əsasında xüsusi qonaq qismində Assambleyada iştirak edir.
Tədbirdə Kamboca Krallığı Milli Assambleyasının sədri, AİPA-nın 43-cü Baş Assambleyasının prezidenti Akka Moha Ponhea Çakri Henq Samrin qonaqları salamlayıb.
Kamboca Krallığının Kralı Əlahəzrət Norodom Sihamoninin tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub.
Sonra Kamboca Krallığı Senatının sədri Vibolsena Fikdei Say Çum, Kamboca Krallığının Baş naziri və ASEAN-ın sədri Akka Moha Sena Padei Teko Hun Sen, Kamboca Krallığı Milli Assambleyasının sədri, AİPA-nın 43-cü Baş Assambleyasının prezidenti Akka Moha Ponhea Çakri Henq Samrin çıxış etdikdən sonra təşkilati məsələlərin müzakirə olunduğu Birinci Plenar Sessiya keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_150b2b4e8bee1328b7f7f0798_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, пребывающая в Камбодже для участия в 43-й Генеральной ассамблеи Межпарламентской Ассамблеи АСЕАН (AIPA), 21-го ноября присоединилась к церемонии открытия этого съезда в качестве особой гостьи камбоджийской стороны.
Участников 43-й сессии приветствовал председатель Национальной Ассамблеи Королевства Камбоджа, президент текущей сессии Акка Моха Понхи Чакри Хенг Самрин.
Кроме того, было зачитано обращение к собравшимся короля Камбоджи, Его Величества Нородома Сихамони.
Затем выступили председатель Сената Королевства Камбоджи Виболсена Фикдеи Сай Чхум, премьер министр страны и председатель АСЕАН Акка Моха Сена Падеи Теко Хун Сен и председатель камбоджийской Нацассамблеи и AIPA 43-й ГА МПА АСЕАН Акка Моха Понхи Чакри Хенг Самрин. Вслед за этим были обсуждены организационные вопросы, и состоялась первая пленарная сессия.