https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_ba77da9ccdff95d55933e8f58_o.jpg
“NATO günləri” çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan NATO-nun Müttəfiq Qüvvələrinin Avropadakı Baş Qərargah rəisinin müavini kontr-admiral Qunnşteyn Brusdalın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti noyabrın 22-də Milli Müdafiə Universitetini ziyarət edib.
Milli Müdafiə Universitetinin rektoru general-leytenant Heydər Piriyev qonaqları salamlayaraq, NATO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan görüşlərin hər iki tərəf üçün səmərəli olduğunu bildirib. Ölkəmizin NATO ilə mövcud hərbi əməkdaşlığının bundan sonra daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğu qeyd edilib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən kontr-admiral Q.Brusdal Azərbaycan Ordusunun müxtəlif sahələrində görülən işlərin hərbi təhsil sahəsinə də müsbət təsir etdiyini xüsusi vurğulayıb. Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının NATO-nun müxtəlif proqramları çərçivəsində fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirən qonaq Azərbaycan ilə NATO arasında əlaqələrin uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Milli Müdafiə Universitetinin və onun nəzdindəki digər hərbi təhsil müəssisələrinin fəaliyyət istiqamətləri, strukturu və qarşıda duran vəzifələri ilə bağlı qonaqlara brifinq təqdim olunub.
NATO nümayəndə heyəti də öz növbəsində, NATO-nun tarixi, strukturu və Azərbaycan-NATO əlaqələrini özündə əks etdirən prezentasiyaları dinləyicilərə təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_ba77da9ccdff95d55933e8f58_o.jpg
Делегация во главе с заместителем начальника Верховного штаба союзных сил НАТО в Европе контр-адмиралом Гуннштейном Брусдалом, находящаяся с визитом в Азербайджане в рамках «Дней НАТО», 22 ноября посетила Национальный университет обороны.
Поприветствовав гостей, ректор Национального университета обороны генерал-лейтенант Гейдар Пириев отметил, что встречи, проводимые в рамках сотрудничества с НАТО, продуктивны для обеих сторон. Было выражена заинтересованность нашей страны в дальнейшем расширении военного сотрудничества с НАТО.
Поблагодарив за оказанное гостеприимство, контр-адмирал Г.Брусдал особо подчеркнул, что работа, проводимая в различных сферах деятельности Азербайджанской Армии, благотворно отражается и на сфере военного образования. Высоко оценив деятельность военнослужащих Азербайджанской Армии в рамках различных программ НАТО, гость отметил успешное продолжение сотрудничества между Азербайджаном и НАТО.
Затем гостям был представлен брифинг, посвященный направлениям деятельности, структуре и предстоящим задачам Национального университета обороны и действующих при нем военно-учебных заведений.
Делегация НАТО, в свою очередь, представила презентации, отражающие историю, структуру НАТО и отношения между Азербайджаном и НАТО.