https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_b36df022f73f1f8a44e6bdd0c_o.jpg
28 noyabr 2022-ci il tarixində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Prezidenti Günay Əfəndiyeva Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma ilə görüşüb.
Görüşdə Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva Fond tərəfindən yaxın zamanlarda həyata keçiriləcək tədbirlərdən, təşkilatın üzv və müşahidəçi dövlətlərini əhatə edən çox əsirlik Türk mədəniyyətinin qorunmasına yönəlmiş gələcək layihələrdən, eləcə də Macarıstan ilə mümkün yeni əməkdaşlıq istiqamətlərindən bəhs edib.
Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma Avropanın 2023-cü il üçün mədəni paytaxtlarından biri olan Macarıstanın Vezprem şəhəri və Türk dünyasının 2023-cü il üzrə mədəniyyət paytaxtı olan Azərbaycanın Şuşa şəhəri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə bir sıra qarşılıqlı səfər və tədbirlərin keçirilməsi planları haqqında məlumat verib, həmçinin Fondu bu proseslərə dəstək verməyə dəvət edib.
Bununla yanaşı, görüşdə Fond və Macarıstan arasında qədim türk mədəniyyəti və irsinin təbliğ edilməsi istiqamətində birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_b36df022f73f1f8a44e6bdd0c_o.jpg
On November 28, 2022, the President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to the Republic of Azerbaijan Tamás Yojef Torma.
At the meeting, the President of the Foundation Gunay Afandiyeva touched on the events to be implemented by the Foundation in the near future, upcoming projects aimed at the protection of the centuries-old Turkic culture involving member and observer states of the organization, as well as possible new directions of cooperation with Hungary.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to the Republic of Azerbaijan, Tamás Yojef Torma informed about the plans to hold a number of mutual visits and events in order to strengthen the relations between the city of Veszprém in Hungary, which is one of the cultural capitals of Europe for 2023, and the city of Shusha in Azerbaijan, announced to be the cultural capital of the Turkic World for 2023, inviting the Foundation to support these processes.
In addition, the expansion of cooperation between the Foundation and Hungary in the direction of promoting ancient Turkic culture and heritage, as well as other issues of mutual interest were discussed during the meeting.