https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_6af53efe9808292d133c91ce2_o.jpg
Bakıda Azərbaycan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin komandanı vitse-admiral Sübhan Bəkirov Pakistan İslam Respublikasının Hərbi Dəniz Qüvvələri komandanı admiral Muhammad Amcad Xan Niazinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə HDQ-də rəsmi qarşılanma mərasimi keçirilib. Pakistan HDQ komandanı fəxri qarovul dəstəsinin önündən keçib, hər iki ölkənin dövlət himni səsləndirilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hərbi hissənin ərazisində ucaldılan abidəsi önünə əklil qoyularaq xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sonra Pakistan nümayəndə heyətinin rəhbəri “Fəxri qonaqlar kitabı"nı imzalayıb.
HDQ komandanı vitse-admiral S.Bəkirov qonaqları salamlayaraq ölkələrimiz arasında hərbi sahədə əməkdaşlığın dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu qeyd edib.
Nümayəndə heyətinə HDQ-nin tarixi və fəaliyyəti haqqında geniş brifinq təqdim edilib.
Göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən admiral M.A.X.Niazi hər iki ölkənin HDQ-nin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan-Pakistan HDQ arasında hərbi, hərbi təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra hərbi gəmilərə baxış keçirilib, onların taktiki-texniki xüsusiyyətləri, həmçinin gəmi heyətinin yerləşməsi və qidalanması ilə bağlı nümayəndə heyətinə məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_6af53efe9808292d133c91ce2_o.jpg
В Баку прошла встреча командующего Военно-морскими силами Азербайджана вице-адмирала Субхана Бекирова с делегацией, возглавляемой командующим Военно-морскими силами Исламской Республики Пакистан адмиралом Мухаммадом Амджад Ханом Ниази.
Сначала в ВМС состоялась официальная церемония встречи. Командующий ВМС Пакистана прошел перед почетным караулом, прозвучали государственные гимны обеих стран. Был возложен венок к памятнику общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, воздвигнутому на территории воинской части, почтена его светлая память.
Затем глава пакистанской делегации оставил памятную запись в «Книге почетных гостей».
Поприветствовав гостей, командующий ВМС вице-адмирал С.Бекиров отметил, что сотрудничество между Азербайджаном и Пакистаном в военной сфере основано на дружественных и братских отношениях.
Делегации был представлен обширный брифинг об истории и деятельности ВМС.
Поблагодарив за оказанное гостеприимство, адмирал М.A.X.Ниази подчеркнул важность работы, проводимой в направлении дальнейшего развития ВМС обеих стран.
На встрече состоялся обстоятельный обмен мнениями о расширении сотрудничества между ВМС Азербайджана и Пакистана в военной, военно-образовательной и других областях.
Затем был проведен осмотр военных кораблей, делегация была проинформирована об их тактико-технических характеристиках, а также о размещении и питании экипажей.