https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_4aeafe86d47c501ced7a84922_o.jpg
AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin məqaləsi yüksək impakt faktorlu Q2 kateqoriyalı beynəlxalq jurnalda dərc edilib
Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vaqif Quliyevin müəllifi olduğu məqalə “Journal of Mathematical Inequalities”də çap olunub.
İmpakt faktoru 1.145-ə bərabər olan “Journal of Mathematical Inequalities” jurnal “Clarivate Analytics”in Q2 kateqriyasındadır.
“Total Morri fəzalarında maksimal kommutator və maksimal funksiyanın kommutatoru” adlı məqalədə Morrey fəzalarının total Morrey fəzaları adlanan yeni variantı təqdim edilib. Bu fəzalar klassik Morrey fəzalarını və modifə olunmuş Morrey fəzalarını ümumiləşdirir. Məqalədə total Morrey fəzalarının əsas xassələri verilib və Morrey fəzalarında bəzi daxilolmalar öyrənilib. Həmçinin total Morrey fəzalarında maksimal kommutator operatorunun və maksimal operatorun kommutatorunun məhdudluğu üçün zəruri və kafi şərtlər alınıb.

The paper of Corr. member of ANAS was published in higher impact factor international journal The paper of Corr. member of ANAS was published in higher impact factor international journal
The paper of Corr. member of ANAS was published in higher impact factor international journal of category Q2
The paper coauthored by the deputy director on science of the Institute of Applied Mathematics Baku State University, Corr. member of ANAS, prof. Vagif Guliyev was published. The paper was published in 1.145  higher impact factor journal “Journal of Mathematical Inequalities” reviewed in “Clarivate Analytics” international base of category Q2.
In the paper entitled “Maximal commutator and commutator of maximal function on total Morrey spaces” we introduce a new variant of Morrey spaces called total Morrey spaces. These spaces generalize the classical Morrey spaces and the modified Morrey spaces. We give basic properties of the total Morrey spaces and study some embeddings into the Morrey space. We also give necessary and sufficient conditions for the boundedness of the maximal commutator operator and commutator of maximal operator  on total Morrey spaces.