https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_57e50d4716c96b1a1f40ade1c_o.jpg
Bakı Fotoqrafiya Evində Fərid Qədirlinin “Yenidən doğulma. Rebirth” fərdi sərgisi keçirilib. Sərgi Abşeron mənzərələrinin təsviri, və xususi ilə Buzovnanın keçən ilin yayında rezonans doğuran qayalıqlarına həsr olunub.
Milyon illik tarixə malik əzəmətli Buzovna qayalığı Mikayıl Müşfiq, Səttar Bəhlulzadə, Tahir Salahov, Mircavad kimi görkəmli sənətkarlarımızın İlham mənbəyi olmuşdur. Onların özünəməxsus siluetləri milli kino sənətimiz üçün də çəkiliş meydançasına çevrilmişdir. Buzovna qayaları “Koroğlu”, “Yeddi oğul istərəm”, “Qorxma, mən səninləyəm” və s. filmlərdə əks olunmuşdur. Məhz bu qayaların fonunda dahi Müslüm Maqomаyevin möhtəşəm mahnıları səslənib.
Ölkəmiz üçün ağrılı olan 90-cı illərin əvvəllərində yer alan böhran Buzovna qayalığından da yan keçməmışdır. Füsünkar sahil qanunsuz olaraq ayrı-ayrı fərdlər tərəfindən zəbt edilmişdir, burada imarətlər tikilmişdir, qayalar uçaldılan hasarlar məngənəsində sıxılmağa başlamışdır. 2 km dən uzun sahil zolağını əhatə edən unikal qayalıq get-gedə kiçildi. 2022-ci ilin aprel ayında Buzovna qayalığından yalnız 50 m azad hissə qalmışdı. Buzovna ictimayyətinin, və xüsusilə, gənclərinin həmin ilin yayında başladıqları “Qayalara azadlıq!” təşəbbüsü qısa zamanda ölkədə əks-səda yaratdı. Ekoaktivistlərin səsinə möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin şəxsən münasibət bildirməsi və 22 iyun 2022-ci il tarixində dövlət başçısının xüsusi göstərişi ilə sahilin qanunsuz tikililərdən azad edilməsi Buzovna qayallğının dirçəliş tarixinin başlanqıcı oldu. Sakinlər tərəfindən qayalıq ərazidə hələ də davam edən iməcliklər, abadlıq işləri başladı.
Ekoaktivist və peşəkar fotoqraf Fərid Qədirli Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Kinooperator ixtisası üzrə məzunudur. 15 ilə yaxındır ki, fotoqrafiya ilə məşquldur, fərgli jurnallarda fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin üzvü olaraq, qurumun təşkil etdiyi sərgi və müsabiqələrdə iştrak edir. 2015-cü ildə “Azərbaycan ailəsi” film festivalında “ Sosial şəbəkələrdə ən çox bəyənilən fotoşəkil” nominasiyasında qalib olmuşdur.
Fərid Qədirlinin Buzovna qayalıqlarından fotoreportajı prosesin social mahiyyəti ilə yanaşı, Abşeron mənzərələrinə yeni baxışdır. 40 yaxın dinamik rakurslu fotoların əsas qəhrəmanları qayalar və onlara çırpınan dalğalardır. Qədirlinin seçdiyi kadrlarların hər biri müstəqil fotozona olaraq, Xəzərin sahilinin effektini tamaşaçıya ötürür.
Tədbirin açılışında sənətşünas Sevil Kərimova, Xalq rəssamları Arif Əziz, Aydın Rəcəbov, Əməkadar incəsənət xadimi, professor Rafiq Qəmbərov, Əməkdar rəssam Vüqar Əli çıxışlarında sərginin əhəmiyyətini vürğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_57e50d4716c96b1a1f40ade1c_o.jpg
В Бакинском Доме Фотографии прошла персональная выставка Фарида Гадирли «Возрождение.Rebirth», посвященная морским пейзажам Абшерона, и чутко отразившая ландшафт Бузовнинского побережья после их высвобождения от застроек летом прошлого года.
Суровая красота приморских скал Бузовны с его многовековой историей представляют собой знаковый источник вдохновения как для жителей и гостей древнего поселка, так и для творческой элиты. Саттар Бахлулзаде, Таир Салахов, Мирджавад создавали здесь свои хрестоматийные пейзажи, для Микаила Мушфига они ассоциировались с вечной, юной любовью. Уникальные скальные силуэты послужили естественной средой в постановке двух десятков фильмов: «Кероглу», «Хочу семерых сыновей», «Не бойся, я с тобой» и др. Именно на фоне этих скал великий Муслим Магомаев исполнял легендарную «Синию вечность».
В самом начале кризисных 90-х гг. Бузовнинское побережье было незаконно занято частными лицами, здесь выросли огромные особняки и виллы, рестораны, а скалы оказались зажатыми в высоких каменных стенах и эстакадах. Уникальный риф, окружающий двухкилометровую береговую линию, постепенно сокращался. В апреле 2022 года от скального и пляжного побережья оставалось всего 50 м свободной зоны. Летом того же года общественность поселка, и особенно ее молодежь начали экологическую акцию в защиту природного ландшафта, очень скоро нашедшую широкий резонанс в стране. Справедливость была восстановлена благодаря личной инициативе уважаемого Президента Ильхама Алиева. Специальное Распоряжение главы государства положило начало истории возрождения ландшафта Бузовнинских скал. Одновременно жители приступили к очистке и благоустроительным работам на побережье.
Экоактивист и профессиональный фотограф Фарид Гадирли – выпускник Азербайджанского Государственного Университета Культуры и Искусств по специальности «Кинооператор». Фотографией занимается около 15 лет, сотрудничает со многими журналами. Член Ассоциации Фотографов Азербайджана, принимает участие в выставках и конкурсах. В 2015 году в рамках фестиваля документальных фильмов «Азербайджанская семья» Гадирли победил в номинации «Самое лучшее фото в социальных сетях».
Фоторепортаж Фарида Гадирли со скал Бузовны, наряду с социальной рефлексией процесса, новый взгляд на пейзажи Абшерона. Главные действующие лица динамичных ракурсов фотографий — скалы и волны. Особенность выставки – масштабы фотографий, каждая из них может стать фотозоной, создавая эффект присутствия на берегу Каспия. В этом, собственно, и заключён гуманистический пафос своеобразной фотолетописи современного Абшерона.
Выступившие на открытии мероприятия искусствовед Севиль Каримова, народные художники Ариф Азиз, Айдын Раджабов, заслуженный деятель искусств, профессор Рафиг Гамбаров, заслуженный художник Вугар Али подчеркнули значимость и художественную выразительность выставки.