https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_3543900eedd95e3481ce79c34_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 19-da Çex Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Sedlaçeklə görüşüb. Spiker Sahibə Qafarova səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə qonağı təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu bildirən Milli Məcisin sədri qeyd edib ki, bu illər ərzində Azərbaycanla Çexiya arasında dostluq əlaqələri uğurlu inkişaf yolu keçib. Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığa dair bir çox sənədlər imzalanıb ki, bunların sırasında Strateji tərəfdaşlığa dair bəyannamə də vardır. Sahibə Qafarova bildirib ki, münasibətlərimizin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, xüsusilə, dövlət başçılarının səfərlərinin mühüm rolu olmuşdur.
Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında əlaqələrin bir çox sahələri əhatə etdiyini, siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq olduğunu bildirib. O, parlamentlər arasında münasibətlərin bu əlaqələrin mühüm bir istiqamətini təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb. Sahibə Qafarova dostluq qruplarının fəaliyyətini qeyd edərək, qanunverici orqanlar arasında münasibətlərin inkişafına diqqət yetirməyin əhəmiyyətini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu münasibətlər həm xalqlarımızın daha da yaxınlaşmasına xidmət edir, həm də ölkələr arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verir.
Parlamentin sədri 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi şanlı qələbə, BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsini tələb edən qətnamələrin uzun illər kağız üzərində qalması və icra olunmaması, bu sənədlərin Azərbaycanın öz gücü hesabına həyata keçirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasından sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən geniş bərpa və quruculuq işləri barədə geniş məlumat verib. O, qeyd edib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olmasına və beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etməsinə baxmayaraq, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir və üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozur. Ermənistan hələ də öz silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmayıb, ərazilərimizi minalamaqda davam edir, həmçinin regionda kommunikasiya və nəqliyyat yollarının açılması prosesinə maneələr yaradır.
Milli Məclisin sədri xüsusilə diqqətə çatdırıb ki, üçtərəfli bəyanatın müddəalarını pozmaqda davam edən Ermənistan iki ildən artıqdır ki, Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün istifadə edir, mina, sursat, hərbi qüvvə və Azərbaycan ərazilərindən talan edilmiş təbii sərvətlərin daşınması ilə məşğuldur. Buna cavab olaraq, Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri və ekoloji fəallar Laçın-Xankəndi yolunda etiraz aksiyası keçirirlər. Azərbaycan vətəndaşlarının Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində qanunsuz iqtisadi fəaliyyətə, habelə təbii sərvətlərin istismarına və Laçın yolundan sui-istifadəsinə etirazları Azərbaycan vətəndaşlarının qanuni hüququdur. Spiker qeyd edib ki, etirazçıların haqlı tələbləri yerinə yetirilməlidir. Təəssüflər olsun ki, Ermənistan həmişə olduğu kimi, beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq üçün Laçın yolunda baş verənləri manipulyasiya edir və yalan məlumatlar əsasında guya yolun bağlandığını iddia edir. Onun sözlərinə görə, Laçın yolunun guya Azərbaycan tərəfindən bağlanması, Azərbaycan ərazilərində yaşayan erməni sakinlərinin blokadaya alınması, humanitar böhran vəziyyətinin yaranması ilə bağlı bu bəyanatlar tamamilə əsassızdır. Laçın yolu mülki şəxslərin və mülki yüklərin keçidi üçün açıqdır və hər gün bu yolla onlarla texnikanın, sülhməramlı kontingentin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin, Ermənistanın təcili tibbi yardım maşınlarının keçməsi erməni tərəfinin əsassız iddialarını təkzib edir.
Səmimi qəbula görə, minnətdarlığını bildirən səfir Milan Sedlaçek qeyd edib ki, onun əsas məqsədi ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verməkdir. O, xüsusilə, iqtisadi sahədə əlaqələrə diqqət yetirdiyini bildirib. Səfir diplomatik münasibətlərimizin 30-cu ildönümü ilə bağlı müxtəlif tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Milan Sedlaçek Azərbaycanla Çexiya arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən, enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, ticarət dövriyəsinin artdığını qeyd edib. O, parlamentlər arasında da əməkdaşlığın önəmini vurğulayaraq, qarşılıqlı səfərlərin bu əlaqələrin inkişafına töhfə verə biləcəyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_3543900eedd95e3481ce79c34_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 19-го января провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Чешской Республики в нашей стране Миланом Седлачеком. Г-жа Гафарова поздравила чешского дипломата с началом его дипломатической миссии в Азербайджанской Республике и пожелала ему успехов в работе.
Упомянув наступающее в этом году тридцатилетие дипломатических отношений между двумя государствами, председатель Милли Меджлиса добавила, что дружественные отношения между Азербайджаном и Чехией проделали путь успехов в развитии за эти годы. Между нашими странами подписано много документов о сотрудничестве, среди которых декларация о стратегическом партнерстве. Важную роль в развитии взаимоотношений сыграли встречные визиты высокого уровня, в частности, поездки глав государств, по словам г-жи Гафаровой.
По её словам, двусторонние отношения охватывают многие сферы и включают в себя плодотворное политическое, экономическое и гуманитарное сотрудничество. Что же касается связей между двумя парламентами, то они представляют собою значительное важное направление в общем контексте взаимодействия. Отметив затем деятельность групп дружбы, г-жа Гафарова подчеркнула необходимость уделения внимания развитию межпарламентских взаимоотношений: как она подчеркнула, они служат как дальнейшему сближению народов, так и развитию межгосударственных связей.
Вслед за этим г-н Седлачек был проинформирован о славной победе нашей страны в 44-дневной Отечественной войне и о том, что требующие освобождения азербайджанских земель от оккупации резолюции Совбеза ООН и прочих международных организаций долгие годы оставались на бумаге – пока Азербайджан самостоятельно не добился их исполнения. Кроме того, г-жа Гафарова поведала чешскому дипломату о сложившейся в регионе после восстановления территориальной целостности новой ситуации нашей страныи, в подробностях, о масштабных восстановительных и строительных работах, идущих на освобожденных территориях. Именно Азербайджан является инициатором процесса нормализации отношений с Арменией и это Азербайджан предлагает подписать мирное соглашение на основе 5 основных принципов международного права, в то время как Армения демонстрирует деструктивную позицию на переговорах и грубо нарушает положения Трёхстороннего заявления. Армения до сих пор не полностью вывела свои вооруженные силы с территории Азербайджана, продолжает минировать наши территории и препятствует возобновлению региональных коммуникаций и разблокированию транспортных путей.
Председатель Милли Меджлиса особо отметила продолжающееся уже дольше двух лет использование попирающей вышеуказанную декларацию Арменией Лачынской дороги в военных целях. Было также подчёркнуто, что Армения возит по этой дороге мины, боеприпасы и военные силы, а с территории Азербайджана по ней вывозит награбленные у нас наши же природные богатства. Представители азербайджанского гражданского сообщества и активисты-экологи начали акцию протеста на дороге Лачын-Ханкенди в ответ на это – и указанная акция длится и ныне. Азербайджанские граждане пользуются своим законным правом протестовать против незаконной экономической деятельности и расхищения природных ресурсов в азербайджанских районах временной дислокации российских миротворцев – как и против злоупотребления Лачынской дорогой. Справедливые требования протестующих должны быть выполнены, подчеркнула Сагиба Гафарова. Увы, Армения, как всегда, манипулирует событиями на Лачынской дороге и делает лживые заявления о её блокировании азербайджанской стороной; подобные претензии выдвигаются с целью ввести мировое сообщество в заблуждение. Меж тем, все эти заявления о якобы закрытии Азербайджаном Лачынской дороги, блокаде проживающих в азербайджанских территориях армян и возникновении гуманитарного кризиса вообще лишены каких-либо оснований. Лачынская дорога открыта для проезда гражданских лиц и провоза гражданских грузов, а ежедневное прохождение по ней десятков единиц техники, военнослужащих миротворческого контингента, представителей Международного Комитета Красного Креста и машин скорой медицинской помощи самой же Армении опровергает необоснованные претензии армянской стороны.
Милан Седлачек поблагодарил Сагибу Гафарову за тёплый приём и сказал, что его основная цель – сделать свой вклад в прогресс чешско-азербайджанских отношений с особым акцентом на экономических связях. Намечен ряд мероприятий в связи с тридцатилетием установления наших дипломатических отношений, добавил г-н Седлачек.
Чешский дипломат коснулся развития двустороннего взаимодействия в различных сферах, в том числе, в энергетической отрасли. Он также сообщил о росте торговых оборотов. Г-н Седлачек подчеркнул значение сотрудничества между двумя парламентами, сказав, что взаимные визиты могут способствовать их продвижению.