https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_facd3d87d2556bd60cafe8347_o.jpg
“Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2023-ci il yanvarın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Ordusunun təlim hərbi hissələrində gənc əsgərlərin qəbulu davam edir.
Xidmətə yeni gələn bütün çağırışçılar hərbi hissələrin qəbul məntəqələrində qeydiyyatdan keçdikdən sonra tibb məntəqələrində hərbi həkim komissiyası tərəfindən təkrar müayinə olunur, mövsümə uyğun hərbi geyimlə və digər təminat növləri ilə tam təmin olunurlar.
Şəxsi heyətin qidalanmasına xüsusi diqqət yetirilir, əsgər yeməkxanalarında sanitar-gigiyenik qaydalara riayət olunmaqla dadlı və keyfiyyətli yeməklər hazırlanır.
Hərbi xidmətin xüsusiyyətləri, xidmət edəcəkləri hərbi hissə, günün nizam və təhlükəsizlik qaydaları barədə çağırışçılara ətraflı məlumat verilir, maarifləndirici və fərdi söhbətlər aparılaraq onların psixoloji xüsusiyyətləri öyrənilir.
Gənc əsgərlərin hazırlığı proqramına uyğun olaraq onlarla fərdi hazırlıq məşğələləri keçirilir. Məşğələlərdə gənc əsgərlərə nizamnamə və hərbi qanunvericiliyin müvafiq tələbləri, hərbi intizam qaydaları, eləcə də sıra, fiziki və atəş hazırlığı üzrə çalışmaların elementləri aşılanılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_facd3d87d2556bd60cafe8347_o.jpg
In pursuance of the execution of the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev “On the conscription of citizens of the Republic of Azerbaijan for active military service for the period from January 1 to 30, 2023” the admission of young soldiers to training military units of the Azerbaijan Army continues.
After being registered at the military units’ reception points conscripts, who recently entered military service, are re-examined by the military medical commission at medical points, and fully provided with seasonal military uniforms and other types of supplies.
Special attention is paid to the nutrition of military personnel. Delicious and high-quality dishes are cooked in soldiers' canteens by following sanitary and hygienic rules.
Conscripts are provided with detailed information about the features of military service, the military unit in which they will serve, daily routine, and safety rules, also their psychological state is studied by carrying on enlightening and private conversations.
In accordance with the training plan, training classes are being held with young soldiers. During the training classes, young soldiers are taught the relevant requirements of legislation and military regulations, the rules of military discipline, as well as elements of the drill, physical and fire training.