https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_dc126a6f6ea09994ef5cde664_o.jpg
ADA Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun ingilisdilli rüblük nəşri olan “Bakı Dialoqları” (“Baku Dialogues”) jurnalının qış 2023 sayı nəşr edilib.
“Bakı Dialoqları”nın bu nəşri Azərbaycanda, Cənubi Qafqazda və İpək Yolu regionunda (“Avrasiya”) baş verən hadisələri izləyənlərin mütaliəsi üçün vacib mənbə olacaq.
Cari nəşrdə tanınmış ekspertlər, analitiklər və tədqiqatçılar tərəfindən yazılmış yeddi orijinal məqalə yer alıb.
Jurnalın səhifələrində oxucular Azərbaycanın müasir geostrateji istiqaməti ilə bağlı dərin təhlillər ilə tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər. Belə ki, oxucular ölkənin iki əsas ikitərəfli münasibətləri (İsrail və Fransa), İpək Yolu regionunda iki vacib inkişaf amili (Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığına yenidən baxması və Türkiyə qaz qovşağı), eləcə də iki mühüm daxili tendensiya (Qarabağa Böyük Qayıdış siyasətinin həyata keçirilməsində “ağıllı kənd” konsepsiyasının rolu və miqrasiya probleminin riskləri və ya qazancları) barədə məqalələri oxuya biləcəklər.
Jurnalda yayımlanan məqalələrə İsrailin Azərbaycandakı keçmiş səfiri Artur Lenkin müəllifi olduğu “Ərimiş Aysberq: İsrail və Azərbaycan arasında strateji əlaqələrin genişləndirilməsi”, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun tədqiqatçısı Maksim Quenin “Fransa-Azərbaycan Münasibətləri: Reallıqlar və Anlaşılmazlıqlar” və Brüsseldə yerləşən müstəqil beyin mərkəzi olan Avropa Qonşuluq Şurasının direktoru Samuel Doveri Vesterbye tərəfindən yazılan “Aİ Xarici Siyasətini Yeniləmə vaxtıdır? Müharibə dövründə Aİ və İpək Yolu Regionu” məqalələri daxildir.
Həm tam nəşrə, həm də nəşrə daxil olan məqalələrə ayrılıqda veb-səhifəmizdən daxil olmaq olar: bakudialogues.ada.edu.az

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_dc126a6f6ea09994ef5cde664_o.jpg
We are pleased to announce the publication of the Winter 2023 edition of Baku Dialogues, the flagship English-language quarterly policy journal of the Institute for Development and Diplomacy at ADA University.
This edition of Baku Dialogues is essential reading for anyone who follows developments in Azerbaijan, the South Caucasus, and the Silk Road region (“Eurasia”) more generally.
The current edition features seven original articles written by acknowledged experts, analysts, and thought leaders.
In our pages, readers may discover in-depth analyses of Azerbaijan’s contemporary geo-strategic direction; two of the country’s key bilateral relationships (Israel and France); two key developments along the Silk Road region (the EU’s revision of its Eastern Partnership and the Turkish gas hub); and two critically important domestic trends (the role of the “smart village” concept in implementing the Great Return to Karabakh policy and the risks/rewards of the migration challenge).
Featured articles include “The Iceberg Melted: The Enhanced Visibility of Strategic Ties Between Israel and Azerbaijan” by Arthur Lenk, Israel’s former ambassador to Azerbaijan; “The France-Azerbaijan Relationship: Realities and Misunderstandings” by IDD’s own Maxime Gauin; and “Time for an EU Foreign Policy Update? The EU and the Silk Road Region in Wartime” by Samuel Doveri Vesterbye, who serves as the Managing Director of the European Neighbourhood Council (ENC), an independent think tank based in Brussels.
Both the full issue and individual articles can be accessed free of charge via our website: bakudialogues.ada.edu.az