Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb
Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevralın 2-də İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Muhammad İqbalın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və İndoneziya arasındakı dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud vəziyyətinin razılıq doğurduğunu bildirib. Parlamentin sədri ötən il Azərbaycanla İndoneziya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sahibə Qafarova ölkələrimizin BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq qurumlarda yaxın əməkdaşlığından danışıb, İndoneziyanın bu təşkilatlarda həmişə Azərbaycanı dəstəkləməsinin ölkəmizdə yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin önəmli rolunu vurğulayan Milli Məclisin sədri, qanunvericilik orqanlarının səmərəli əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsinin, həmçinin dostluq qrupları səviyyəsində əlaqələrin  əhəmiyyətindən bəhs edib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, deputatlarımız bir sıra beynəlxalq təşkilatların parlament qurumlarında səmərəli əməkdaşlıq edirlər. Spiker Sahibə Qafarova, xüsusilə, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığı qeyd edərək, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin Parlament Şəbəkəsinin Madriddə keçirilən təsis konfransında, həmçinin, İndoneziya nümayəndə heyətinin bu təşkilatın ötən ilin 30 iyun - 1 iyul tarixlərində keçirilmiş Bakı Konfransında iştirakını yüksək qiymətləndirib. O, eyni zamanda, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunmasını xatırladaraq, bu təşkilat çərçivəsində də əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova bir neçə gün əvvəl Əlcəzairdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı Konfransının 17-ci sessiyası çərçivəsində İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə görüşündən, iki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinin inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Milli Məclisin sədri 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi şanlı Qələbə, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Ermənistana beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etsə də, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir və sülh müqaviləsini imzalamaqdan boyun qaçırır.
Səmimi sözlər üçün təşəkkürünü bildirən İndoneziya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Muhammad İqbal nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin salamlarını Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya çatdıraraq, bir neçə ay əvvəl İndoneziyada keçirilən “Böyük İyirmilik” ölkələrinin Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammitində iştirak etdiyinə görə Sahibə Qafarovaya təşəkkürünü bildirib. Dostluq qrupunun rəhbəri, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova arasında sıx əlaqələrin parlamentlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycan-İndoneziya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Bəxtiyar Əliyev, qrupun üzvləri Hikmət Məmmədov, Elman Nəsirov, Əliabbas Salahzadə, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

Sahiba Gafarova Meets Group of Inter-Parliamentary Friendship with Azerbaijan in Indonesia’s House of Representatives
Sahiba Gafarova Meets Group of Inter-Parliamentary Friendship with Azerbaijan in Indonesia’s House of Representatives Sahiba Gafarova Meets Group of Inter-Parliamentary Friendship with Azerbaijan in Indonesia’s House of Representatives
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 2 February with the visiting delegation led by Muhammad Iqbal who is heading the Indonesia-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship Group in the People’s Representative Council of Indonesia.
Sahiba Gafarova told the guests she was glad to welcome them into the walls of the Milli Majlis before underlining the gratifying quality of the current friendly ties and co-operation between Azerbaijan and Indonesia. The leader of the Azerbaijani legislature also recalled the celebration of the thirtieth anniversary of the bilateral diplomatic relations last year.
Our states co-operate closely in such international entities as the UN, the Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Co-operation, and Indonesia most praiseworthily supports Azerbaijan within them at all times, according to Mrs Gafarova.
Having then underscored the considerable role of our inter-parliamentary connexions in the advance of the inter-state relations, the Chair of the Milli Majlis stressed the need in a continued expansion of the effective collaboration amongst the legislatures as well as of the friendship group contacts. Sahiba Gafarova gravitated upon the interaction under the aegis of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, remembering appreciatively the attendance of the Chair of the People’s Representative Council Puan Maharani in both the inception conference of the NAM PN in Madrid and the Network’s first conference that had taken place in Baku on 30 June to 1 July. Mrs Gafarova also mentioned the admission of the Milli Majlis to the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly as an observer and brought up the importance of interrelations in that organisation also.
Going further, Sahiba Gafarova talked about her conversation with the Chair of the PRC of Indonesia Puan Maharani on the sidelines of the 17th session of the PUIC Conference in Algiers a few days back, and covered also the prospects of the Azerbaijani-Indonesian inter-parliamentary relations.
The Indonesian visitors were told about our country’s glorious victory in the 44 days’ Patriotic War and the fruitful efforts being made to resurrect the formerly-captured Azerbaijani provinces. Azerbaijan had invited Armenia to sign a peace treaty that would rest on international law principles but Armenia was being destructive towards the conversations and evading the signing of such a pact, Mrs Gafarova told her guests.
The leader of the Indonesia-Azerbaijan Friendship Group Muhammad Iqbal voiced his appreciation of the kind words said and of the generosity extended to his delegation before passing on to Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova the regards of Chair of the People’s Representative Council Puan Maharani. He also thanked Mrs Gafarova for her participation in the meeting of the G20 heads of parliament in Indonesia a few months ago. The close links between Puan Maharani and Sahiba Gafarova are bound to contribute to the progress of the two-way inter-legislature connexions, in the opinion of Mr Iqbal.
The conversation went on; opinions were exchanged about other topics of mutual interest.
It will be noted that the other participants of the meeting included the leader of the Azerbaijan-Indonesia Inter-Parliamentary Connexions Working Group Bakhtiyar Aliyev, that Group’s members Hikmat Mammadov, Elman Nasirov and Aliabbas Salahzade, and Chief of the Milli Majlis Staff Farid Hajiyev.