Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb
Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevralın 2-də İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Muhammad İqbalın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və İndoneziya arasındakı dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud vəziyyətinin razılıq doğurduğunu bildirib. Parlamentin sədri ötən il Azərbaycanla İndoneziya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sahibə Qafarova ölkələrimizin BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq qurumlarda yaxın əməkdaşlığından danışıb, İndoneziyanın bu təşkilatlarda həmişə Azərbaycanı dəstəkləməsinin ölkəmizdə yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin önəmli rolunu vurğulayan Milli Məclisin sədri, qanunvericilik orqanlarının səmərəli əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsinin, həmçinin dostluq qrupları səviyyəsində əlaqələrin  əhəmiyyətindən bəhs edib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, deputatlarımız bir sıra beynəlxalq təşkilatların parlament qurumlarında səmərəli əməkdaşlıq edirlər. Spiker Sahibə Qafarova, xüsusilə, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığı qeyd edərək, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin Parlament Şəbəkəsinin Madriddə keçirilən təsis konfransında, həmçinin, İndoneziya nümayəndə heyətinin bu təşkilatın ötən ilin 30 iyun - 1 iyul tarixlərində keçirilmiş Bakı Konfransında iştirakını yüksək qiymətləndirib. O, eyni zamanda, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunmasını xatırladaraq, bu təşkilat çərçivəsində də əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova bir neçə gün əvvəl Əlcəzairdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı Konfransının 17-ci sessiyası çərçivəsində İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə görüşündən, iki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinin inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Milli Məclisin sədri 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi şanlı Qələbə, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Ermənistana beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etsə də, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir və sülh müqaviləsini imzalamaqdan boyun qaçırır.
Səmimi sözlər üçün təşəkkürünü bildirən İndoneziya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Muhammad İqbal nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin salamlarını Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya çatdıraraq, bir neçə ay əvvəl İndoneziyada keçirilən “Böyük İyirmilik” ölkələrinin Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammitində iştirak etdiyinə görə Sahibə Qafarovaya təşəkkürünü bildirib. Dostluq qrupunun rəhbəri, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova arasında sıx əlaqələrin parlamentlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycan-İndoneziya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Bəxtiyar Əliyev, qrupun üzvləri Hikmət Məmmədov, Elman Nəsirov, Əliabbas Salahzadə, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_70c570dcf4b9aebe5855d6ea7_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 2-го февраля встретилась с прибывшей в Азербайджан делегацией, возглавляемой Мухаммедом Игбалом, группы межпарламентской дружбы Индонезия-Азербайджан в Совете Народных Представителей Индонезии.
Сагиба Гафарова заметила гостям, что рада приветствовать их в стенах Милли Меджлиса, и указала на вызывающее удовлетворение текущее состояние дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Индонезией. Глава азербайджанского парламента также упомянула, что в прошлом году отмечалось тридцатилетие установления двусторонних дипломатических отношений.
Наши государства тесно сотрудничают в таких международных структурах, как ООН, Движение Неприсоединения и Организация Исламского Сотрудничества, и Индонезия в них всегда поддерживает Азербайджан, что заслуживает самой высокой оценки, по словам г-жи Гафаровой.
Подчеркнув затем значительную роль наших межпарламентских связей в развитии межгосударственных отношений, председатель Милли Меджлиса отметила необходимость дальнейшего расширения эффективного сотрудничества законодательных органов, а также контактов на уровне групп дружбы. Сагиба Гафарова особо остановилась на взаимодействии под эгидой Парламентской сети Движения Неприсоединения, с признательностью упомянув затем участие председателя Совета Народных Представителей Пуан Махарани как в проведённой в Мадриде учредительной конференции ПС ДН, так и в её первой конференции в Баку 30-го июня-1-го июля. Г-жа Гафарова также припомнила принятие Милли Меджлиса в члены-наблюдатели Межпарламентской ассамблеи АСЕАН, коснувшись важности взаимосвязей и в рамках данной организации.
Затем Сагиба Гафарова говорила о своей беседе с председателем СНП Индонезии Пуан Махарани на полях проведённой несколько дней назад в Алжире 17-й сессии Конференции Парламентского Союза Организации Исламского Сотрудничества, и также о перспективах азербайджано-индонезийских межпарламентских отношений.
Индонезийские гости были проинформированы о славной победе нашей страны в 44-дневной Отечественной войне и о плодотворных усилиях по возрождению ранее оккупированных азербайджанских земель. Хотя Азербайджан предложил Армении подписать мирное соглашение с опорой на принципы международного права, Армения занимает на переговорах разрушительную позицию и уклоняется от подписания такого договора, заметила г-жа Гафарова.
Руководитель группы дружбы Индонезия-Азербайджан Мухаммед Игбал выразил признательность за сказанные тёплые слова и за оказанное возглавляемой им делегации гостеприимство, прежде чем передать председателю Милли Меджлиса Сагибе Гафарова приветствия председателя Совета Народных Представителей Пуан Махарани. Он также поблагодарил г-жу Гафарову за участие в проведённой несколько месяцев назад в Индонезии встрече глав парламентов стран Большой двадцатки. Тесные связи между Пуан Махарани и Сагибой Гафаровой внесут свой вклад в прогресс двусторонних межпарламентских связей, во мнении г-на Игбала.
Беседа продолжалась; был произведён обмен мнениями на иные темы, интересные для обеих сторон.
Во встрече также приняли участие, кроме всех прочих, глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Индонезия Бахтияр Алиев, члены этой группы Хикмет Мамедов, Эльман Насиров и Алиаббас Салахзаде, и руководитель Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев.