https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_ddb790b64f3bf977d01dfdb26_o.jpg
Spiker bildirib ki, Azərbaycan Milli Məclisi TÜRKPA yarandığı dövrdən bu təşkilatla əməkdaşlığa önəm verib və təşkilatın fəaliyyətinə diqqət və qayğı göstərib. Onun sözlərinə görə, TÜRKPA-nın fəaliyyəti dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinə xidmət edir. Qeyd olunub ki, Milli Məclis TÜRKPA-ya üzv olan ölkələrin qanunverici orqanları ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdir və ötən dövr ərzində təşkilata üzv parlamentlər arasında əməkdaşlıq daha da inkişaf edib.
Milli Məclisin sədri Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti barədə danışaraq, deyib ki, Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi mühüm təşəbbüsləri beynəlxalq birlik tərəfindən dəstəklənir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinə də beynəlxalq maraq getdikcə daha da artır. Parlament Şəbəkəsi üzv ölkələrin parlamentləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkan verən yaxşı platformadır. O, şəbəkənin 2021-ci ildə Madriddə keçirilən təsis, ötən il Bakıda keçirilən birinci konfransları, həmçinin, Manamada keçirilməsi nəzərdə tutulan ikinci konfransına hazırlıq məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib. Spiker TÜRKPA-nın həm təsis, həm də birinci konfransda təmsil olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Parlament Şəbəkəsi beynəlxalq parlament təşkilatları ilə də əməkdaşlığı genişləndirir. Hazırda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi 3 beynəlxalq parlament təşkilatında müşahidəçi statusu alıb. Bunlar Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı və Ərəb Parlamentidir.
Göstərilən yüksək diqqətə və təşkilata verilən dəstəyə görə Milli Məclisin sədrinə minnətdarlığını bildirən TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er Katibliyin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O, həmçinin, TÜRKPA-nın Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığa da böyük əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşün sonunda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə TÜRKPA arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi Milli Məclisin və Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova və TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er imzalayıblar.

Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova told Secretary General of the TÜRKPA Süreyya Er whom she received on 23 February that the Milli Majlis has deemed co-operation with the TÜRKPA a cause of importance since the very establishment of the Assembly, and has always been energetically involved in its work serving to continue the broadening of the bonds of amity and fraternity uniting our states and peoples. Also, the Milli Majlis has struck up extensive collaboration with the national parliaments of the TÜRKPA member-states – the collaboration that has grown further in the period past.
Turning to the activities of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network then, the leader of the Milli Majlis mentioned international support for the initiatives that President Ilham Aliyev had made as Chair of the NAM. The Network, itself birthed upon the instance of President Aliyev, too, attracts the ever-intensifying international attention, including as a fine platform upon which to broaden co-operation amongst its member-legislatures. With that, Sahiba Gafarova informed Süreyya Er of the Network’s constituent session in Madrid, its first regular conference in Baku and the current run-up to the next conference, which is due to take place in Manama. She also praised the TÜRKPA’s attendance of both the constituent conference of the Network in the Spanish capital and its Baku Conference.
The Parliamentary Network is expanding co-operation with other inter-legislature entities as well, having obtained an observer’s status in these three of them already: the Asian Parliamentary Assembly, the Parliamentary Union of the Organisation of Islamic Co-operation and the Arab Parliament, Sahiba Gafarova continued.
Secretary General of the TÜRKPA Süreyya Er thanked Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova for the caring attitude and backing given to the Assembly before providing her with an ample coverage of the workings of the TÜRKPA Secretariat and saying that the Assembly considered co-operation with the NAM Parliamentary Network a profound matter.
A memorandum of understanding regarding co-operation between the NAM PN and the TÜRKPA was signed at the meeting’s conclusion; Chair of the Milli Majlis/NAM PN Sahiba Gafarova and the TÜRKPA Secretary General Süreyya Er attached their respective hands to the document.