https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_ddb790b64f3bf977d01dfdb26_o.jpg
Spiker bildirib ki, Azərbaycan Milli Məclisi TÜRKPA yarandığı dövrdən bu təşkilatla əməkdaşlığa önəm verib və təşkilatın fəaliyyətinə diqqət və qayğı göstərib. Onun sözlərinə görə, TÜRKPA-nın fəaliyyəti dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinə xidmət edir. Qeyd olunub ki, Milli Məclis TÜRKPA-ya üzv olan ölkələrin qanunverici orqanları ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdir və ötən dövr ərzində təşkilata üzv parlamentlər arasında əməkdaşlıq daha da inkişaf edib.
Milli Məclisin sədri Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti barədə danışaraq, deyib ki, Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi mühüm təşəbbüsləri beynəlxalq birlik tərəfindən dəstəklənir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinə də beynəlxalq maraq getdikcə daha da artır. Parlament Şəbəkəsi üzv ölkələrin parlamentləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkan verən yaxşı platformadır. O, şəbəkənin 2021-ci ildə Madriddə keçirilən təsis, ötən il Bakıda keçirilən birinci konfransları, həmçinin, Manamada keçirilməsi nəzərdə tutulan ikinci konfransına hazırlıq məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib. Spiker TÜRKPA-nın həm təsis, həm də birinci konfransda təmsil olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Parlament Şəbəkəsi beynəlxalq parlament təşkilatları ilə də əməkdaşlığı genişləndirir. Hazırda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi 3 beynəlxalq parlament təşkilatında müşahidəçi statusu alıb. Bunlar Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı və Ərəb Parlamentidir.
Göstərilən yüksək diqqətə və təşkilata verilən dəstəyə görə Milli Məclisin sədrinə minnətdarlığını bildirən TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er Katibliyin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O, həmçinin, TÜRKPA-nın Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığa da böyük əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşün sonunda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə TÜRKPA arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi Milli Məclisin və Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova və TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er imzalayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_ddb790b64f3bf977d01dfdb26_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала Генеральному секретарю ТЮРКПА Сюрейе Эру, которого она приняла 23-го февраля, что Милли Меджлис считает сотрудничества с ТЮРКПА важным делом с самого основания Ассамблеи, и всегда был активно вовлечён в её работу, которая служит дальнейшему расширению отношений дружбы и братства, существующих между нашими государствами и народами. Также, Милли Меджлисом налажено обширное сотрудничество с национальными парламентами государств-участников ТЮРКПА – сотрудничество, получившее дальнейшее своё развитие за истёкший период.
Обратясь вслед за этим к деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, лидер Милли Меджлиса отметила международную поддержку инициативам Президента Ильхама Алиева как председателя ДН. Сеть, сама созданная по инициативе Президента Алиева, тоже привлекает к себе всё более пристальное международное внимание – в том числе как прекрасная площадка для расширения сотрудничества между состоящими в неё парламентами. Сказав это, Сагиба Гафарова информировала Сюрейу Эра об учредительном съезде Сети в Мадриде, о её первой регулярной конференции в Баку и о текущей подготовке к конференции следующей, долженствующей пройти в Манаме. Была озвучена высокая оценка участию ТЮРКПА как в учредительном собрании в испанской столице, так и в бакинской конференции.
Парламентская сеть расширяет сотрудничество и с иными межпарламентскими структурами, и уже обладает статусом наблюдателя в трёх из них: в Азиатской Парламентской Ассамблее, в Парламентском Союзе Организации Исламского Сотрудничества и в Арабском Парламенте, заметила Сагиба Гафарова.
Генсек ТЮРКПА Сюрейа Эр поблагодарил спикера Милли Меджлиса Сагибу Гафарова за оказанное внимание и за поддержку Ассамблее, прежде чем всесторонне информировать её о деятельности Секретариата ТЮРКПА. Он заметил также, что ТЮРКПА полагает весьма важным сотрудничать с Парламентской сетью ДН.
В окончание встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между ПС ДН и ТЮРКПА: свои подписи под документом приложили председатель Милли Меджлиса и ПС ДН Сагиба Гафарова, и Генсек ТЮРКПА Сюрейа Эр.