https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7cd30757994437aaa8b91541b_o.jpg
24 fevral 2023-cü il tarixində Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində Özbəkistanın İnvestisiyalar, Sənaye və Ticarət Nazirliyi və Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə keçirilən 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu çərçivəsində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Özbəkistanın Dağ-mədən İşi və Geologiya Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma və Razılaşma Memorandumu imzalanıb.
Özbəkistan ərazisində geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılması və aşkar edilmiş qızıl yataqlarının işlənməsi sahəsində birgə əməkdaşlığın qurulması niyyətini ehtiva edən sənədi “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Özbəkistanın dağ-mədən işi və geologiya nazirinin müavini Azam Kadirxocayev imzalayıblar.
Memoranduma əsasən, “AzerGold” QSC tərəfindən Özbəkistanda nəcib metal filizi təzahür sahələri barədə mövcud geoloji məlumatların öyrənilməsi, qızıl yataqlarının tədqiqi və işlənilməsi ilə bağlı fəaliyyətə təcrübəli mütəxəssislərin cəlb edilməsi, qarşılıqlı texniki dəstəyin göstərilməsi, layihələrin icrası ilə bağlı konkret təkliflərin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, iki ölkə arasında dağ-mədən və geologiya sahəsində birgə əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndirilməsi məqsədilə daha əvvəl nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərləri həyata keçirilərək, institusional məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Belə ki, “AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyətinin 20-22 iyun 2022-ci il tarixlərində Özbəkistan-Azərbaycan Biznes Forumu, 2-4 noyabr 2022-ci il tarixlərində 16-cı Beynəlxalq Mədən, Metallurgiya və Metal Emalı üzrə Sərgi, 13-14 dekabr 2022-ci il tarixlərində “Özbəkistanın və Mərkəzi Asiyanın dağ-mədən sənayesi” adlı beynəlxalq konqres çərçivəsində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərinə səfərləri, Özbəkistanın Baş nazirinin müavini Cəmşid Xocayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin 23-24 dekabr 2022-ci il tarixlərində Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərinə səfəri çərçivəsində tərəflərin müvafiq sahələri təmsil edən qurumları arasında səmərəli görüşlər keçirilib. Müzakirələr zamanı əlvan və qara metal filizi yataqlarının kəşfiyyatı və hasilatı sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, innovasiya və müasir texnologiyalar, kadr hazırlığı və ixtisasartırma istiqamətləri üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması nəzərdən keçirib, əməkdaşlığın ilkin istiqamətləri ilə bağlı razılıq əldə edilib. Tərəflər dünyanın ən böyük qızıl hasilatçılarından olan, bu sahədə zəngin təcrübəyə malik Özbəkistan Respublikası ilə dağ-mədən və geologiya sahəsində qabaqcıl texnologiyaları tətbiq edən “AzerGold” QSC arasında hər iki ölkə ərazisində ortaq layihələrin icrası istiqamətində qarşılıqlı faydalı işbirliyinin yaradılacağına əminliklərini ifadə ediblər. Bu məqsədlə tərəflər ilkin mərhələdə memorandumda nəzərdə tutulan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə Özbəkistan ərazisində, gələcəkdə isə ölkəmizdə birgə geoloji proqramlar çərçivəsində kəşfiyyat-axtarış işlərinin aparılması, perspektivli yataqların öyrənilməsi və işlənilməsi ilə bağlı tərəfdaşlıq münasibətlərinin yaradılmasını müsbət qiymətləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7cd30757994437aaa8b91541b_o.jpg
24 февраля 2023 года в столице Республики Узбекистан городе Ташкенте в рамках 1-го Узбекско-Азербайджанского межрегионального форума, организованного Агентством поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) при поддержке Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерства экономики Азербайджана подписан Меморандум о взаимопонимании и соглашении о сотрудничестве между Закрытым Акционерным Обществом (ЗАО) «AzerGold» и Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана.
Документ, предполагающий налаживание сотрудничества в области проведения геологоразведочных работ и разработки месторождений золота на территории Узбекистана, подписали председатель правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов и заместитель министра горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана Аъзам Кадирходжаев.
Согласно меморандуму, предполагается изучение ЗАО «AzerGold» существующих геологических данных о месторождениях руд благородных металлов в Узбекистане, привлечение опытных специалистов к деятельности, связанной с исследованием и разработкой месторождений золота, оказание взаимной технической поддержки, подготовка конкретных предложений по реализации проектов.
Отметим, что с целью оценки возможностей сотрудничества между двумя странами в области горнодобывающей промышленности и геологии ранее были осуществлены взаимные визиты делегаций и проведены обсуждения по институциональным вопросам. Так, делегация ЗАО «AzerGold» 20-22 июня 2022 года приняла участие в Узбекско-Азербайджанском бизнес форуме, 2-4 ноября 2022 года - 16-ой Международной выставке по горнодобывающей, металлургической и металлообрабатывающей промышленности, 13-14 декабря 2022 года – совершила визит в столицу страны город Ташкент для участия в конгрессе «Горнодобывающая промышленность Узбекистана и Центральной Азии», а делегация во главе с заместителем премьер-министра Узбекистана Джамшидом Ходжаевым 23-24 декабря 2022 года совершила визит в столицу Азербайджана город Баку. В рамках этого визита были проведены эффективные встречи между представителями структур, представляющими соответствующие сферы. В ходе обсуждений были рассмотрены перспективы сотрудничества в области разведки и добычи руд цветных и черных металлов, осуществления обмена опытом по направлениям инноваций и современных технологий, подготовки и повышения квалификации кадров, достигнута договоренность о предварительных направлениях сотрудничества. Стороны выразили уверенность в том, что между Республикой Узбекистан, одним из крупнейших золотодобытчиков в мире, имеющим богатый опыт в этой области, и ЗАО «AzerGold», применяющим передовые технологии в области горнодобывающей промышленности и геологии, будет установлено сотрудничество в направлении реализации совместных проектов на территории обеих стран. С этой целью стороны положительно оценили установление партнерских отношений по таким направлениям сотрудничества, предусмотренных на начальном этапе Меморандумом, как проведение разведочных работ, изучение и разработка перспективных месторождений на территории Узбекистана, а в дальнейшем и в нашей стране в рамках совместных геологических программ.