https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_a03265b83aab5c65cfcfbc896_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun tapşırığına əsasən Şəxsi Heyət Baş İdarəsinin İdeoloji İş və Mənəvi-Psixoloji Təminat İdarəsinin bir qrup zabiti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunan bölmələrdə xidmət edən hərbi qulluqçularla görüşüb.
Görüşlərdə şəxsi heyətin mənəvi-psixoloji vəziyyəti, xidməti-məişət şəraiti öyrənilib, şəxsi heyəti maraqlandıran suallar cavablandırılıb, onlarla maarifləndirici söhbətlər aparılıb və hərbi xidmətlə bağlı lazımi tövsiyələr verilib.
Böyük ruh yüksəkliyi ilə xidmətini davam etdirən hərbi qulluqçular ölkə rəhbərliyinin diqqət və qayğısını daima hiss etdiklərini, göstərilən etimadı nümunəvi xidmətləri ilə doğrultmağa çalışdıqlarını bildiriblər.
Sonda xidmətdə fərqlənən bir qrup hərbi qulluqçuya müdafiə naziri adından qiymətli hədiyyələr təqdim edilib.

Meetings were held with military personnel serving in the liberated territories
Meetings were held with military personnel serving in the liberated territories Meetings were held with military personnel serving in the liberated territories
According to the order of the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, a group of officers of the Department for Ideological Work and Moral-Psychological Support of the Main Department for Personnel met with military personnel serving in the units stationed in the liberated territories.
In the meetings, the moral and psychological state of military personnel, as well as the service and living conditions were studied, the questions were answered, educational talks were held, and the necessary recommendations regarding military service were given.
The servicemen emphasized that they always feel the attention and care of the country's leadership and try to justify the existing trust through their exemplary service.
In the end, a group of distinguished servicemen was presented with valuable gifts on behalf of the Defense Minister.