Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində İtaliyanın Milan şəhərində azərbaycanlı rəssam Elay Məmmədovun Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunan fərdi sərgisi açılıb.
“Xocalının yaddaşı” adlı sərgi Heydər Əliyev Fondunun və Neapol-Bakı Assosiasiyasının təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Milanın XVIII əsrə aid tarixi “Libreria Bocca” kitabxana-qalereyasında keçirilir.
Milan Rəssamlıq Akademiyasının məzunu E.Məmmədovun əsərləri yaddaşlarda qanlı iz buraxan Xocalı faciəsi qurbanlarının dilindən danışan xəyali portretlər kimi təqdim olunur. İtaliyanın dünya şöhrətli fiqurativ rəssamı Alessandro Russo sərginin açılış mərasimində iştirak edənlər sırasında olub. O, E.Məmmədovun rəsm əsərlərində yaratdığı üslubdan məmnun olduğunu bildirib.
Tədbirdə İtaliyanın digər tanınmış incəsənət nümayəndələri də iştirak ediblər. Qonaqlara Xocalı soyqırımı barədə ətraflı danışılıb, erməni vəhşiliyi bir daha diqqətə çatdırılıb. İştirakçılara, həmçinin Azərbaycan incəsənəti haqqında geniş məlumat verilib.
Sərgi martın 6-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, tarixi əhəmiyyətə malik “Libreria Bocca” kitabxana-qalereyasında Aqostino Bonalumi, Arnaldo Pomodoro, Lusio Fontana, Osvaldo Licini kimi tanınmış italyan rəssamların əsərləri də sərgilənib.

В рамках инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой международной кампании «Справедливость к Ходжалы!» в Милане открылась персональная выставка азербайджанского художника Элая Мамедова, посвященная 31-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Выставка «Память Ходжалы», организованная Фондом Гейдара Алиева и ассоциацией «Неаполь – Баку» при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, проходит в исторической библиотеке-галерее Libreria Bocca, относящейся к XVIII веку.
Работы выпускника Миланской академии художеств Э.Мамедова представляют собой абстрактные портреты жертв Ходжалинской трагедии, оставившей кровавый след в памяти. В церемонии открытия выставки принял участие всемирно известный итальянский художник-фигуративист Алессандро Руссо. Он положительно оценил стиль, который использовал в своих картинах Э.Мамедов.
В мероприятии приняли участие и другие известные деятели искусства Италии. Гости были подробно проинформированы о Ходжалинском геноциде и зверствах армян. Участникам также была предоставлена обширная информация об азербайджанском искусстве.
Выставка продлится до 6 марта.
Отметим, что в библиотеке-галерее Libreria Bocca в разное время экспонировались произведения таких известных итальянских художников, как Агостино Боналуми, Арнальдо Помодоро, Лучо Фонтана, Освальдо Личини.