https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_8899bf6c84d51f49a278b4af9_o.jpg
İşğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Qazaxıstan Respublikası tərəfindən ianə və inşa olunacaq Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılığının İnkişafı Mərkəzinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonu üzrə xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Jandos Nurmaxambetov, layihəni həyata keçirəcək icraçı şirkət “Bİ-Group” Holdinqin Direktorlar Şurasının sədri Aydın Rahimbayev və digər səlahiyyətli şəxslər iştirak ediblər.
Layihəyə əsasən incəsənət məktəbi Füzuli şəhərində ümumi sahəsi 1,5 hektar olan ərazidə yerləşəcək. Tikinti sahəsi 2708 kvadratmetr, ikimərtəbəli binadan ibarət olacaq məktəbdə hər biri 300 nəfər olmaqla, növbəli şəkildə 600 şagirdin təhsil alması üçün lazımi şəraitin yaradılması nəzərdə tutulur. Burada, şagirdlər üçün xanəndəlik sənəti, xalçaçılıq, heykəltaraşlıq və zərgərlik sənətləri, musiqi və rəssamlıq dərsləri, həmçinin qrafik dizayn təlimləri üzrə tədrisin təşkili planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, incəsənət məktəbinin layihəsi üzrə Azərbaycan və Qazaxıstan nümayəndə heyətlərinin yer aldığı işçi qrupu yaradılıb, müvafiq görüşlər keçirilərək, qarşıdakı hədəflər müzakirə olunub.
Digər layihələr kimi, bu layihə də Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasındakı ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə incəsənət sahəsi üzrə təhsilin genişlənməsinə və yaxın bölgələrdən olan istedadlı gənclərin bir araya toplanmasına öz töhfəsini verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_8899bf6c84d51f49a278b4af9_o.jpg
В освобожденном от оккупации городе Физули состоялась церемония закладки фундамента Центра развития детского творчества имени Курмангазы, который будет построен Казахстаном и на его средства.
В церемонии приняли участие специальный представитель Президента Азербайджана на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), Эмин Гусейнов, советник посольства Республики Казахстан в Азербайджане Жандос Нурмахамбетов и председатель Совета директоров реализующего проект холдинга BI Group Айдын Рахимбаев.
По проекту школа искусств будет располагаться на территории площадью 1,5 га. Площадь застройки Центра составит 2708 квадратных метров, в двухэтажном корпусе на 300 мест в каждом будут созданы необходимые условия для обучения 600 учащихся посменно. Занятия для студентов Центра будут вестись по таким направлениям, как ковроткачество, скульптура, ювелирное искусство, пение, музыка, живопись и графический дизайн.
Для разработки и реализации проекта была сформирована рабочая группа из числа азербайджанских и казахстанских специалистов, были организованы встречи, на которых обсуждались задачи строительства.
Создание Центра развития детского творчества призвано также способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений между Азербайджаном и Казахстаном, становлению творческой молодежи и развитию художественного образования в регионе.