https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_21dede4e4d911dedc5000127f_o.jpg
Martın 13-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Əl-Salehlə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, ortaq ümumi dini və mədəni dəyərlər dost ölkələrimizi birləşdirir. Azərbaycan və Bəhreyn BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq edirlər.
Vurğulanıb ki, spiker Sahibə Qafarovanın bu səfəri Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Bəhreynə həyata keçirilən ilk səfərdir. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyət dövlətlərimiz arasında əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərir və bu gün qanunvericilik orqanlarımız arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Parlamentlərimiz bir sıra beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər.
Tərəflər həmçinin Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrliyini qeyd ediblər. Bildirilib ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Hərəkatın parlament ölçüsünün inkişafı təşəbbüsü ilə çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Hərəkatın Parlament Şəbəkəsinin ilk iclası 2021-ci ilin noyabrında Madriddə, ilk iclası isə ötən ilin iyul ayında Bakıda keçirilib. Spiker Sahibə Qafarova Bəhreyn parlamentinin nümayəndə heyətinin hər iki tədbirdə çıxışını yüksək qiymətləndirib. Milli Məclisin sədri bir daha vurğulayıb ki, Azərbaycan Hərəkatın Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafına xüsusi önəm verir. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi qeyd edib ki, Parlament Şəbəkəsi digər parlamentlərarası təşkilatlarla əməkdaşlığı genişləndirir. Şəbəkə Ərəb Parlamentində, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament İttifaqında və Asiya Parlament Assambleyasında müşahidəçi statusu alıb. Bundan əlavə, dünən Parlament Şəbəkəsi ilə ASEAN PA arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin bu gün keçiriləcək İkinci Konfransında 20-dən çox parlament sədri və 50-dən çox nümayəndə heyəti iştirak edəcək.
Bəhreyn Krallığı Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Əl-Saleh ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirərək, ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyini qeyd edib. O, Hərəkatın Parlament Şəbəkəsində fəaliyyətə böyük önəm verdiyini bildirib, təsis və birinci konfransda təmsil olunmalarının bunun təsdiqi olduğunu söyləyib. Şura Məclisinin sədri Parlament Şəbəkəsinin ikinci konfransının da uğurla baş tutacağına əminliyini ifadə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_21dede4e4d911dedc5000127f_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Kingdom of Bahrain on a working visit currently has met with Chairman of the Consultative Council of the country Ali bin Saleh Al-Saleh and discussed with him the two-way inter-state and inter-legislature connexions and the common creed and cultural staples uniting the two friendly countries. Both Azerbaijan and Bahrain co-operate fruitfully in international entities including the UN, the OIC and the Non-Aligned Movement – as much as they do within regional organisations, it was remarked in the course of the conversation.
The two parliament speakers pointed out that that was Sahiba Gafarova’s first ever coming to Bahrain as Chair of the Milli Majlis, that the inter-parliamentary collaboration bore well on the advance of the inter-state links and that the current interaction between our legislative assemblies was effective. The co-operation between the parliaments of Azerbaijan and Bahrain in several international bodies was brought up as well.
Besides, they touched on the successful Azerbaijani chairmanship of the Non-Aligned Movement and mentioned our state’s move to foster the Movement’s parliamentary dimension, following which and on the instance of the leader of Azerbaijan Ilham Aliyev the NAM Parliamentary Network had its constituent rally in Madrid in November 2021, to be followed by the Network’s first conference in Baku in July last year.
Sahiba Gafarova praised the Bahraini attendance of both those gatherings before reiterating the special importance that Azerbaijan gives to the institutional growth of the NAM PN. She added, speaking as the Network’s Chair, that the PN was broadening co-operation with other inter-parliamentary assemblies, in which respect she mentioned the PN’s observer statuses in the Arab Parliament, the OIC Parliamentary Union and the Asian Parliamentary Assembly. In addition, a memorandum of understanding was inked between the NAM PN and the ASEAN IPA yesterday, whilst speakers of more than 20 parliaments and over 50 delegations are expected to take part in the second conference of the NAM PN due in Manama later today.
Chairman of the Consultative Council of the Kingdom of Bahrain Ali bin Saleh Al-Saleh witnessed his country’s interest in broadening the links with Azerbaijan further before stressing the success of Azerbaijan’s helming of the Nam and the great importance given to the work done by the Network – the importance proven by Bahrain’s having taken part in both its inaugural session and first conference. The second conference of the NAM PN will be as fortunate, Mr Al-Saleh said confidently.