Manamada Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransı keçirilib
Manamada Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransı keçirilib Manamada Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransı keçirilib
20-dən çox ölkənin parlament sədrləri, 60-dan çox nümayəndə heyəti olmaqla, ümumilikdə 300-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirdə bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub
Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransı keçirilib. Tədbirdə 20-dən çox ölkənin parlament sədrləri, 60-dan çox nümayəndə heyəti olmaqla, ümumilikdə 300-dən çox nümayəndə iştirak edib.
Milli Məclisin sədri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova tədbirə qatılan nümayəndə heyətlərinin rəhbərlərini salamlayıb.
Sonra spiker Sahibə Qafarova konfransı açıb.
Tədbir iştirakçıları Türkiyə və Suriyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində həyatını itirən insanların xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edib. O, deyib ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi hərəkatın institusional inkişafı istiqamətində Azərbaycan sədrliyinin göstərdiyi səylərin əsas nəticələrindən biri kimi ön plana çıxır. Spiker xatırladıb ki, Qoşulmama Hərəkatının 2019-cu ilin oktyabrında keçirilən Bakı Sammitində dövlət və hökumət başçıları Qoşulmama Hərəkatının parlamentariləri ilə əməkdaşlığı genişləndirmək və dərinləşdirməklə bağlı qərar qəbul ediblər. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, hərəkatın sədri Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin irəli sürdüyü təşəbbüsə uyğun olaraq, Parlament Şəbəkəsi 2021-ci ilin noyabrında Parlamentlərarası İttifaqın 143-cü Assambleyası çərçivəsində Madriddə təsis olunub. 2022-ci ilin iyun ayında Bakıda 40-dan çox parlamentin və 8 parlamentlərarası təşkilatın 400-dək nümayəndəsinin iştirakı ilə keçirilən Parlament Şəbəkəsinin ilk konfransı şəbəkənin inkişafında mühüm mərhələ olub. Konfrans çərçivəsində şəbəkənin İş Qaydaları, Bakı Bəyannaməsi, həmçinin şəbəkənin rəsmi loqosu və bayrağı qəbul edilib və növbəti üç il üçün şəbəkənin sədri və üç sədr müavini seçilib.
Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin ilk konfransından sonrakı dövrdə bir sıra parlamentlərarası platformalarda, o cümlədən G20 parlament spikerlərinin Zirvə Toplantısında və Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşündə iştirak etdiyini xatırladan Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bütün bu mühüm beynəlxalq tədbirlərdə və üzv parlament başçıları ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda görüşlərində onun çıxışlarının əsas məqamı şəbəkənin ideya və məqsədlərinin təbliği olmuşdur. Qoşulmama Hərəkatının dəyər və prinsiplərinin həmrəylik və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, digər təşkilatlarla institusional dialoqun inkişafı yolu ilə təşviqi də ən yüksək prioritet olmuşdur. Nəticə etibarilə, Parlament Şəbəkəsi artıq Asiya Parlament Assambleyası, Ərəb Parlamenti, İƏT-ə üzv dövlətlərin Parlament İttifaqı, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası və ASEAN Parlamentlərarası Assambleyası kimi bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatları ilə əməkdaşlıq mexanizmləri yaratmış və bu təşkilatlarda müşahidəçi statusu almışdır. Spiker qeyd edib ki, bu əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi istiqamətində müvafiq işlər artıq həyata keçirilməkdədir. Eyni zamanda, Parlament Şəbəkəsi Katibliyinin üzvləri məlumatlandırma tədbirləri çərçivəsində BMT-nin Cenevrədəki bölməsində və Nyu-Yorkdakı qərargahında təşkil olunan Qoşulmama Hərəkatı səfirlərinin aylıq görüşlərində iştirak ediblər. İkitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində isə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin daha 16 parlamenti ilə parlament dostluq qrupları təsis edib ki, bu addım bütün üzv parlamentlərlə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədimizi əks etdirir.
Parlament Şəbəkəsinin ikinci konfransının "Pandemiyadan sonrakı bərpa üzrə milli və qlobal səviyyədə göstərilən səylərə parlament dəstəyi" mövzusuna həsr olunduğunu xatırladan spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu yaxınlarda, martın 2-də Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun pandemiyadan sonrakı bərpaya həsr olunmuş sammit səviyyəli görüşü keçirilib. Bu, Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi pandemiyadan sonrakı bərpa məsələləri üzrə qətiyyətli tədbirlərin görülməsinə yönəlmiş daha bir qabaqlayıcı təşəbbüsü idi. Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Zirvə görüşünün ən praktiki nəticələrindən biri Prezident Əliyev tərəfindən Afrikanın və inkişaf edən kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləmək üçün iki Qlobal Çağırışı bəyan etməsi oldu. Bu təşəbbüsə uyğun olaraq, Azərbaycan ilk donor ölkə kimi hər iki Qlobal Çağırışa 1 milyon ABŞ dolları ayırıb.
Sahibə Qafarova çıxışına davam edərək, diqqətə çatdırıb ki, Parlament Şəbəkəsinə Azərbaycanın sədrliyi bu iki Qlobal Çağırışı parlament vasitələri ilə Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində və qlobal miqyasda dəstəkləmək və təşviq etmək məqsədilə “Pandemiyadan sonrakı bərpa üzrə Qoşulmama Hərəkatı Sədrliyi tərəfindən irəli sürülmüş təşəbbüslərə Parlament Dəstək Qrupu”nun yaradılmasını təklif edib. Onun sözlərinə görə, bu, parlamentarilərin ölkələrimizi narahat edən məsələlərin həllinə töhfəsini təmin edəcəkdir.
Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, diqqət yetirilməli olan başqa bir vacib məsələ neokolonializm məsələsidir. Qoşulmama Hərəkatı bu məsələdə həmişə yekdil olub. Bununla belə, Fransanın Qəmər Adaları İttifaqının Mayot adası üzərindəki şəksiz suverenliyini tanımaqdan imtina etməsi, Yeni Kaledoniya xalqının və dənizaşırı ərazilərindəki digər xalqların hüquqlarını pozması bu təhlükəli tendensiyanın əslində gücləndiyini göstərir. Milli Məclisin sədri deyib ki, parlamentlərimiz belə biabırçı addımların istənilən təzahürünə qətiyyətlə qarşı çıxmalı və bunlara qarşı mübarizədə üzv dövlətlərin hökumətləri ilə səylərini birləşdirməlidirlər.
Sahibə Qafarova bildirib ki, ikinci konfrans həm də Parlament Şəbəkəsinin institusional cəhətdən daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsinə həsr olunub. Bir sıra üzv parlamentlərdən irəli sürülmüş müraciətləri nəzərə alaraq, Azərbaycan sədrliyi Şəbəkənin İş Qaydalarına bir neçə dəyişiklik təklif edib. O, inamını ifadə edib ki, Parlament Şəbəkəsinin iş metodlarının daha da inkişafı və təkmilləşdirilməsi onun institusional baxımdan formalaşmasının və effektiv fəaliyyətinin vacib komponentidir.
Çıxışının sonunda Milli Məclisin sədri Parlament Şəbəkəsinin Qoşulmama Hərəkatının ideallarının və prinsiplərinin, çoxtərəfliliyin, dialoqun və parlamentlərarası əməkdaşlığın təşviqi üçün mühüm alətə çevrilməkdə olduğuna dair inamımı ifadə edib.
Sonra konfransda Bəhreyn Krallığı Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Əl-Saleh, Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Duarte Paçeko, Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonq, Misir Ərəb Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Hanafi Gibali, Malavi Milli Assambleyasının spikeri Katerin Qotani Hara, Kot-d’İvuar Respublikası Milli Assambleyasının sədri Adama Biktogo, Burundi Milli Assambleyasının spikeri Gelasi Daniel Ndabirabe, Nepal Nümayəndələr Palatasının sədri Dev Raj Ghimire, Fici parlamentinin sədri Naiqama Lalabalavu, Boliviya Çoxmillətli Dövləti spikeri Jerges Merkado Suarez, Tanzaniya Parlamentinin spikeri Tulia Akson və digər çıxış edənlər konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycana minnətdarlıqlarını bildiriblər. Çıxışlarda ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrliyi qeyd olunub, həmçinin təşkilatın Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafı istiqamətində atılan addımların əhəmiyyəti vurğulanıb, təşkilatın gələcək fəaliyyəti və inkişafı ilə bağlı fikir və təkliflər səsləndirilib.
Konfransda həmçinin "Qoşulmama Hərəkatının Sədrliyi tərəfindən pandemiyadan sonrakı qlobal bərpaya dəstək məqsədilə irəli sürülən təşəbbüslərə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Parlament Dəstək Qrupunun yaradılması haqqında", "Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsində beynəlxalq parlament təşkilatlarına müşahidəçi statusunun verilməsi haqqında", "Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin iş qaydalarına dəyişikliklər edilməsi haqqında" qərarlar və Manama Bəyannaməsi qəbul olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_60b257c00ef3ee5b2556522a3_o.jpg
Several Crucial Decisions Made at the Conference Attended by Over 300 Delegates Including Heads of More than 20 Parliaments and Over 60 Delegations
The 2nd Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement has taken place in Manama, the capital city of the Kingdom of Bahrain, with more than 300 delegates in attendance, amongst them speakers of more than twenty parliaments and in excess of 60 delegations.
The participating delegations were welcomed by Chair of the Milli Majlis/NAM Parliamentary network Sahiba Gafarova who then opened the Conference.
There was a minute of silence in memoriam of the people killed in the earthquakes in Türkiye and Syria.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova took the floor next.
The NAM Parliamentary Network is at the fore as one of the more substantial outcomes of the efforts made by Azerbaijan, the Movement’s Chairing State, to ensure its institutional growth, according to Mrs Gafarova who recalled the decision that the Heads of State and Government had made at the NAM Summit Meeting in Baku in October 2019 to broaden and deepen co-operation amongst the Member Parliaments. The NAM Parliamentary Network was established on the sidelines of the 143rd IPU Assembly in November 2021 pursuant to the initiative of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and Chairman of the Movement. The first Conference of the Network, participated by more than 400 delegates of eight inter-parliamentary entities and over forty parliaments, was held in Baku in June 2022. The Statute on Working Modalities of the Network and the Baku Declaration were adopted, the official logo and flag of the Network were chosen and Chair and three Vice-Chairs of the Network were elected for three-year tenures during the Baku Conference.
Remembering that she had taken part in assemblies and rallies at several platforms including the G20 Parliamentary Speakers’ Summit Meeting and the Summit Meeting of the NAM Contact Group against COVID-19 in the time since the first Conference of the NAM PN, the Speaker of the Milli Majlis emphasised in her speech in Manama that the propagation of the Network's ideas and objectives had been a common thread running through all its speeches at those important international events and all her meetings with the heads of parliament of its member parliaments, both bilateral and multilateral ones. The promotion of the values and principles of the Non-Aligned Movement through strengthening solidarity and co-operation and developing institutional dialogue with other organisations had been an equally important subject broached at those meetings. Consequently, the Network has already elaborated mechanisms of co-operation with such inter-parliamentary institutions as the Asian Parliamentary Assembly, the Arab Parliament, the OIC Parliamentary Union, the Parliamentary Assembly of Turkic States and the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly, and has also acquired the observer status in them. The work continues now to broaden those frameworks, according to Mrs Gafarova.
At the same time, the members of the Parliamentary Network Secretariat are joining the monthly meetings of the NAM states’ ambassadors, by way of information accumulation, at the UN Office in Geneva and the UN HQ in NYC. As regards bilateral co-operation, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan has formed parliamentary friendship groups with the legislatures of 16 NAM Member States more, which spells out our goal of continuing the strengthening of co-operation with all the Movement parliaments.
Saying that the 2nd Conference of the Network was dedicated to parliamentary support to the national and global efforts on post-pandemic recovery, Speaker Gafarova mentioned, a propos, the recent (2 March) Summit Meeting of the NAM Contact Group against COVID-19 held in Azerbaijan’s capital city of Baku. That was yet another proactive initiative of President Ilham Aliyev, fielded by him as the NAM Chair to ensure that resolute steps are taken regarding matters pertaining to the post-pandemic revival. Sahiba Gafarova stressed that one of the most practical outcomes of the Summit-Level Meeting was the declaration by President Aliyev of two Global Calls to support the post-pandemic recovery in Africa and Small Island Developing States. Azerbaijan as the first donor has allocated 1 million US dollars for both Global Calls in line with this initiative.
The Azerbaijani Chairmanship of the Network proposed the establishment of a Parliamentary Support Group for post-pandemic global recovery initiatives of the NAM Chairmanship seeking to secure support and promotion by parliamentary means for those two Global Calls within the NAM and globally alike, on.
‘I believe that it will ensure an input of parliamentarians in addressing the issues of concern for our countries,’ Sahiba Gafarova commented.
She went further to emphasise that the problem of neo-colonialism was another important issue requiring attention. Whilst the NAM has always been unanimous on this issue, France’s rejection of the unquestionable sovereignty of the Union of Comoros over the island of Mayotte as well as violation of the rights of the New Caledonian people and other peoples in the French overseas territories show that this dangerous tendency is, actually, on the rise. Mrs Gafarova believes that the NAM parliaments should stand firm against any act in such a disgraceful strain and combine efforts with the Member Governments to fend it off.
The 2nd NAM PN Conference also focuses on exchanging views on further institutionalisation of the Parliamentary Network. In her speech at the Baku Conference, Mrs Gafarova said, she had emphasised that the institutional development of the Network would be an on-going process. Thus, taking into consideration the communications received from a number of Member Parliaments, the Azerbaijani Chairmanship proposed several amendments to the Statute on Working Modalities. It is believed that developing and improving working methods of the Network further is an important component of its institutional formation and effective operation.
Concluding her speech, the Chair of the Milli Majlis shared with the participants of the Conference her firm belief that the Parliamentary Network is on the way to becoming an important asset for promotion of ideals and principles of the NAM as well as of multilateralism, dialogue and interparliamentary co-operation.
Next spoke Chairman of the Consultative Council of the Kingdom of Bahrain Ali bin Saleh Al-Saleh, President and Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Duarte Pacheco and Martin Chungong, respectively, Speaker of the House of Representatives of the Arab Republic of Egypt Hanafy El Gebaly, Speaker of the National Assembly of Malawi Catherine Gotani Hara, Speaker of the National Assembly of the Republic of Côte d'Ivoire Adama Bictogo, Speaker of the National Assembly of Burundi Gélase Ndabirabe, Speaker of the House of Representatives of Nepal Dev Raj Ghimire, Speaker of the Republic of Fiji Naiqama Lalabalavu, President of the Plurinational Legislative Assembly of Bolivia Jerges Mercado Suárez, Speaker of the National Assembly of Tanzania Tulia Ackson and others. All those thanked Azerbaijan for the high level of organisation of the conference, brought up the successful Azerbaijani chairmanship of NAM and underlined the importance of the steps taken towards the institutional development of its Parliamentary Network. Besides, there were comments and suggestions as to the Organisation’s eventual activities and development.
The decisions ‘On Establishing the NAM PN Parliamentary Group of Support for Post-Pandemic Global Recovery Initiatives of the NAM Chairmanship’, ‘On Granting of the Observer Status to International Parliamentary Organisations in the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement’ and ‘On Amending the Working Modalities of the NAM PN’ as well as the Manama Declaration were passed at the Conference.