https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_75c46057b65173fbb7f51a684_o.jpg
Qazaxıstanın Bakıdakı Səfiri Serjan Abdıkarimov Azərbaycan Respublikasının Milli Məclis Sədrinin Müavini, Azərbaycan-Qazaxıstan parlamentlərarası işçi qrupunun rəhbəri Adil Əliyevlə görüş keçirib və Prezident Kasım-Jomart Tokayev adından ona Qazaxıstan-Azərbaycan münasibətlərin inkişafında verdiyi mühüm töhfələrə görə minnətdarlıq rəmzi kimi “Qazaxıstan Respublikasının Müstəqilliyinin 30 illiyi” yubiley medalını təqdim edib.
Diplomat eyni zamanda iki xalq arasında dostluğun və qarşılıqlı anlayışının inkişafı məqsədilə Qazaxıstan Xalq Asambleyasının (QXA) Dostluq Elçisi patentini deputata təqdim edib.
Danışıq zamanı həmsöhbətlər parlamentlərarası əməkdaşlığın bundan sonra da möhkəmləndirilməsi, o cümlədən, Qazaxıstanla Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi ilə əlaqədar cari ildə ikitərəfli səfərlərin və tədbirlərin hazırlığını və keçirilməsini məsələlərini müzakirə ediblər.
QXA Dostluq Elçisi müxtəlif xalqları birləşdirən xalq diplomatiyasının institutudur. Bu yüksək və fəxri ad xalqlar arasında dostluğun möhkəmləndirilməsinə böyük töhfə verən nüfuzlu ictimai və dövlət xadimlərə etibar edilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_75c46057b65173fbb7f51a684_o.jpg
Посол Казахстана в Баку Сержан Абдыкаримов провёл встречу с Заместителем Председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, сопредседателем азербайджано-казахстанской межпарламентской Рабочей группы Адилем Алиевым, в ходе которой от имени Президента Касым-Жомарта Токаева вручил юбилейную медаль «30 лет Независимости Республики Казахстан» в знак признания значительного вклада в развитие казахстанско-азербайджанских отношений.
Дипломат также передал депутату патент Посла дружбы Ассамблеи народа Казахстана (АНК) в целях развития дружбы и взаимопонимания между двумя народами.
Во время переговоров собеседники обсудили вопросы дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества, а также подготовку и проведение двусторонних визитов и мероприятий в связи с празднованием 30-летия установления дипломатических отношений между Казахстаном и Азербайджаном в текущем году.
Посол дружбы АНК - это институт народной дипломатии, который связывает народы разных стран. Высокое и почетное звание доверяют авторитетным общественным и государственным деятелям, вносящим большой вклад в укрепление дружбы между народами.