https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_56784a99fe023565dec2fd3a1_o.jpg
30 mart-3 aprel tarixlərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda ikinci ildir ki, həyata keçirilən “Arıçılıq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində fermerlər üçün təlimlər təşkil edilib.
Əsas missiyası Daşkəsəndə kiçik sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına, arıçılığın təşviqinə və təbii bal istehsalının artırılmasına töhfə vermək olan nəzəri təlimlər 3 gün davam edib. Daşkəsən rayonunun Çovdar, Bayan, Quşçu kəndləri və Şadax yaşayış məntəqəsində fəaliyyət göstərən 32 fermerə layihə çərçivəsində cəlb edilmiş məsləhətçilər tərəfindən arılara yaz qulluğu, beçələmə və ana arıların yetişdirilməsi qaydaları barədə təlimlər keçirilib. Proqram çərçivəsində, həmçinin arıçılığa ziyan vuran parazitar xəstəliklərin müalicə və profilaktikası istiqamətində məlumatlılığın artırılması məqsədilə metodiki təlimat bukletləri paylanılıb.
Eyni zamanda KOBİA-nın Gəncə KOB İnkişaf Mərkəzinin cəlb etdiyi ekspertlər tərəfindən təlim iştirakçılarına sahibkarlığın inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, biznes fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli mühit, sahibkarlıq subyektlərinə səmərəli maliyyə dəstəyinin göstərilməsi mexanizmləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Arıçılar üçün maliyyə resurslarına çıxış, subsidiyaların verilməsi, aqrar sığorta işinin təşkili mövzularında seminarlar təşkil edilib.
Layihənin növbəti mərhələsində arıxanalarda baytar-sanitar qaydalara uyğun işlərin aparılması, arı ailələrinin məhsuldarlığının və davamlılığının artırılması yollarına dair təsərrüfat şəraitində praktik məşğələlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Təlimləri uğurla başa vuracaq kənd sakinlərinə sertifikatlar, fərdi təsərrüfatların genişlənməsinə dəstək məqsədi ilə arı ailələri, o cümlədən müvafiq ləvazimatlar təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin dövlət siyasətinə uyğun olaraq icra etdiyi sosial yönümlü tədbirlər bölgənin inkişafına, əhalinin məşğulluğun artırılmasına, onların rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edir. Cəmiyyətin hasilat sahələrinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi və s. istiqamətlər üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_56784a99fe023565dec2fd3a1_o.jpg
С 30 марта по 3 апреля при организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) в Дашкесанском районе в рамках проекта «Поддержка развития пчеловодства» для фермеров были организованы тренинги, которые проводятся второй год подряд.
Теоретические тренинги, основной миссией которых является содействие развитию экосистемы малого бизнеса, продвижению пчеловодства и увеличению производства натурального меда в Дашкесане, длились три дня. В рамках проекта для 32 фермеров, действующих в селах Човдар, Баян, Гушчу и населенном пункте Шадах Дашкесанского района, консультанты провели тренинги по весеннему уходу за пчелами, правилам роения и вывода пчелиных маток. В рамках программы, а также в целях повышения осведомленности о лечении и профилактике паразитарных заболеваний, наносящих вред пчеловодству, им были вручены буклеты с методическими указаниями.
В то же время эксперты, привлеченные Центром развития МСБ KOBİA в Гяндже, предоставили участникам тренинга подробную информацию о мерах, проводимых в направлении развития бизнеса, благоприятной среде, созданной для предпринимательской деятельности, механизмах оказания эффективной финансовой поддержки субъектам предпринимательства. Для пчеловодов были организованы семинары на тему доступа к финансовым ресурсам, предоставления субсидий, организации аграрного страхового дела.
На следующем этапе проекта предусматривается проведение в условиях хозяйств работ в пасеках в соответствии с ветеринарно-санитарными правилами, а также практических занятий по способам повышения продуктивности и устойчивости пчелиных семей. Жителям сел, успешно завершившим обучение, будут вручены сертификаты, пчелиные семьи с целью поддержки расширения личных хозяйств, в том числе соответствующие принадлежности.
Отметим, что социально ориентированные меры, осуществляемые ЗАО «AzerGold» в соответствии с государственной политикой, служат развитию региона, повышению занятости населения, его благосостояния. Жители сел, расположенных рядом с участками по добыче Общества, регулярно привлекаются к проектам в направлении охраны окружающей среды, образования, здравоохранения, занятости, стимулирования предпринимательства и т. д.