https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_098147392aaad8ff92db2fa57_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi, Böyük Britaniya Parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü və Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində aprelin 6-da Böyük Britaniya nümayəndə heyətinin üzvləri işğaldan azad olunmuş Ağdam şəhərində olublar, burada Ermənistanın işğal zamanı Azərbaycan ərazisində törətdiyi vandalizmi öz gözləri ilə görüblər. Səfər zamanı qonaqlar Ağdam Cümə məscidi və Ağdam Dövlət Dram Teatrının qalıqları ilə tanış olublar.
Nümayəndə heyətinin üzvlərinə Ermənistanın müharibə cinayətləri, mədəni, tarixi, dini abidələri məhv etməsi, bu ərazilərə çoxlu sayda mina basdırması barədə ətraflı məlumat verilib. Onlara bildirilib ki, Ermənistanın işğal etməsinə qədər Ağdam nəinki Qarabağ bölgəsinin, eləcə də respublikanın ən böyük, inkişaf etmiş şəhərlərindən idi. Ermənilər işğal etdikləri Ağdam şəhərində və rayonun kəndlərində yaşayış evlərini, ictimai binaları, məktəbləri, uşaq bağçalarını, xəstəxanaları, istehsal müəssisələrini talan edib, uçurub və yandırıblar. Erməni vandalları hətta Şəhidlər xiyabanlarını, qəbiristanlıqları da dağıdıblar. Qonaqlara işğaldan azad olunduqdan sonra burada həyata keçirilən tikinti-quruculuq işləri barədə məlumat verilib, onlara Ağdamın Baş planı göstərilib. Böyük Britaniya nümayəndə heyətinin üzvləri Ağdamda minatəmizləmə fəaliyyəti ilə məşğul olan ANAMA əməkdaşları ilə də görüşüblər.
Sonra Böyük Britaniya Parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü və Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmən Ağdamda jurnalistlərə müsahibə verib, burada gördükləri barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Ağdam səfəri zamanı Böyük Britaniya nümayəndə heyətini Milli Məclisin Azərbaycan-Böyük Britaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Soltan Məmmədov və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_098147392aaad8ff92db2fa57_o.jpg
We have reported already that a delegation led by Member of the UK House of Commons and head of the UK-Azerbaijan inter-parliamentary friendship group Bob Blackman are in Azerbaijan.
The delegation members travelled to the de-occupied town of Agdam as part of their current visit on 6 April. There, they saw with their own eyes the aftermath of the vandalism that had over the place during the Armenian occupation. They also saw the ruins of the Aghdam Mosque and the State Dramatic Theatre of Aghdam.
The visitors were informed in detail of Armenia’s war crime and Armenia having destroyed our heritage and religious sites, and about the numerous Armenian mines planted in that area. Besides, they were told that Aghdam had been one of the largest and most advanced towns of not only Garabagh but also the whole of Azerbaijan prior to its occupation by Armenia. The Armenian invaders then plundered, destroyed and torched dwelling houses, public buildings, nursery and secondary schools, hospitals and factories of the town as well as of the villages of the Aghdam Province. The Armenian vandals didn't even hesitate to destroy local Shahid Alley and other cemeteries. On a bright note, the guests were told about the large-scale restoration of the province that had begun immediately upon its liberation from the occupiers; the British MPs were shown the master plan of Aghdam and went on to have a conversation with the ANAMA people clearing Aghdam of mines.
Bob Blackman gave a press interview and shared his impressions from what he had seen over there.
Head of the Azerbaijan-UK inter-parliamentary connexions working group Soltan Mammadov and other officials kept the British delegation company on that visit.