BMTİP qadınların STEM-də rolunu müzakirə etmək məqsədilə dəyirmi masa təşkil edib
BMTİP qadınların STEM-də rolunu müzakirə etmək məqsədilə dəyirmi masa təşkil edib BMTİP qadınların STEM-də rolunu müzakirə etmək məqsədilə dəyirmi masa təşkil edib
Bakı, 21 Aprel 2022-ci il – Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı qadınların STEM  (Science - Elm, Technology - Texnologiya, Engineering - Mühəndislik, Math - Riyaziyyat) sahələrində rolunu müzakirə etmək məqsədilə dəyirmi masa tədbiri təşkil edib. Tədbir İKT-də Qızlar Günü ərəfəsində keçirilib və dövlət qurumları və nazirliklər, vətəndaş cəmiyyəti və özəl sektorun 40-dan çox nümayəndəsini bir araya gətirib.
Dəyirmi masa iştirakçıları qadınların STEM sahələrində rolunu müzakirə edib, bu sahələrdə qadınların iştirakını artırmaq üçün strategiya və imkanları araşdırıb, həmçinin bu prosesin yerli və milli səviyyələrdə sürətləndirilməsində mühim rol oynayan əsas amilləri müəyyənləşdiriblər.
Dəyirmi masa BMTİP-nin Akselerator Laboratoriyasının həyata keçirdiyi “Qadınlar STEM-də” kampaniyası çərçivəsində təşkil olunub. Kampaniyanın əsas məqsədi maarifləndirmə tədbirləri, vebinarlar və mentorluq proqramı vasitəsilə STEM-də faəliyyət göstərən insanların müxtəlifliyinə diqqət çəkməkdir. Kampaniyanın hədəfi Azərbaycanda yaşayan gənc xanımları və qızları onların bacarıqlarına tələbatın yüksək olduğu sahələrdən məzun olmağa cəsarətləndirmək və karyera seçiminə gəldikdə onların həmyaşıdları və ailələrinin dəstəyini almasına kömək etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_750e9e74c2dcab3f4009bb6b6_o.jpg
Baku, 21 April 2022 – The United Nations Development Programme hosted a roundtable about the role of women in STEM (Science, Technology, Engineering, Math) fields. The roundtable was organized ahead of the International Day of Girls in ICT and brought together more than 40 representatives of the government agencies and ministries, civil society, and private sector.
The participants of the roundtable discussed the role of women in STEM fields, explored the strategies and opportunities to engage more women in these areas and discussed possible key actors that play critical role in accelerating this process on local and national levels.
The roundtable was organized as part of the “Women in STEM” campaign implemented by UNDP’s Accelerator Lab. The main purpose of the campaign is to highlight the diversity of people already in STEM through an awareness-raising sessions, a series of webinars, impactful events and a mentorship programme. The campaign aims to capture the imagination of young women and girls in Azerbaijan, encourage them to graduate in fields where their skills are in high demand and help to ensure they have the support of their peers and their families when it comes to choosing the career of their choice.