https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_5f31a24a68f608d7870b9c812_o.jpg
Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsi faktı İsraildə fəaliyyət göstərən diasporumuzun kəskin etirazına səbəb olub.
“İsraildə Azərbaycan Evi” diaspor təşkilatının adından beynəlxalq qurumlara ünvanlanan bəyanatda Azərbaycan Ordusu əsgərlərinin – 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlunun və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlunun Ermənistana hansı şəraitdə əsir düşmələrinə aydınlıq gətirilib. Azərbaycanlı hərbçilərə qarşı törədilmiş qeyri-insanı hərəkətlərə diqqət cəlb edilib, bu cinayətkar insident beynəlxalq humanitar qanunların Ermənistan tərəfindən kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib.
Müvafiq beynəlxalq təşkilatların təkcə bu cinayətkar insidenti deyil, həm də Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddət ərzində itkin düşmüş 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılık aktlarını araşdırmasının və hüquqi qiymət verməsinin vacibliyi vurğulanıb. Ermənistanın mühüm beynəlxalq aktları, o cümlədən Cenevrə Konvensiyası, İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyalar üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsini qətiyyətlə pisləyən “İsraildə Azərbaycan Evi” beynəlxalq təşkilatları Ermənistan hökumətinin və bu cinayəti törətmiş şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verməyə, azərbaycanlı hərbi qulluqçuların dərhal və qeyd-şərtsiz azad olunmasını təmin etməyə çağırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_5f31a24a68f608d7870b9c812_o.jpg
The fact of torture of Azerbaijani servicemen captured by Armenia has caused a protest of Azerbaijani diaspora members living in Israel.
The statement addressed to the international organizations on the behalf of the "Azerbaijan House in Israel" clarified under what weather conditions the soldiers of the Azerbaijani Army - Babirov Agshin, born in 2004 and Akhundov Huseyn,born in 2003 were captured in Armenia. Attention was drawn to the fact that Azerbaijani servicemen were inhumanly treated. This incident was assessed as a gross violation of international humanitarian laws by Armenia.
The statement highlights investigation and properly evaluation of the above-said violence, including the violence committed by Armenia against Azerbaijani prisoners of war and civilian prisoners, and 3,890 missing Azerbaijanis over the past 30 years.
As underlined in the statement, Armenia has breached its obligations under the Geneva Convention, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
"Azerbaijan House in Israel" strongly condemned any use of torture and ill-treatment towards Azerbaijani servicemen and called on international organizations to give a legal assessment of the violence and to ensure the immediate and unconditional release of Azerbaijani servicemen.