https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_5f31a24a68f608d7870b9c812_o.jpg
Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsi faktı İsraildə fəaliyyət göstərən diasporumuzun kəskin etirazına səbəb olub.
“İsraildə Azərbaycan Evi” diaspor təşkilatının adından beynəlxalq qurumlara ünvanlanan bəyanatda Azərbaycan Ordusu əsgərlərinin – 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlunun və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlunun Ermənistana hansı şəraitdə əsir düşmələrinə aydınlıq gətirilib. Azərbaycanlı hərbçilərə qarşı törədilmiş qeyri-insanı hərəkətlərə diqqət cəlb edilib, bu cinayətkar insident beynəlxalq humanitar qanunların Ermənistan tərəfindən kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib.
Müvafiq beynəlxalq təşkilatların təkcə bu cinayətkar insidenti deyil, həm də Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddət ərzində itkin düşmüş 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılık aktlarını araşdırmasının və hüquqi qiymət verməsinin vacibliyi vurğulanıb. Ermənistanın mühüm beynəlxalq aktları, o cümlədən Cenevrə Konvensiyası, İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyalar üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsini qətiyyətlə pisləyən “İsraildə Azərbaycan Evi” beynəlxalq təşkilatları Ermənistan hökumətinin və bu cinayəti törətmiş şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verməyə, azərbaycanlı hərbi qulluqçuların dərhal və qeyd-şərtsiz azad olunmasını təmin etməyə çağırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_5f31a24a68f608d7870b9c812_o.jpg
Факт применения пыток в отношении захваченных Арменией в плен азербайджанских военнослужащих вызвал решительный протест нашей диаспоры, осуществляющей деятельность в Израиле.
В заявлении, адресованном от имени даспорской организации “Дом Азербайджана в Израиле” международным структурам, внесена ясность в то, почему солдаты Азербайджанской армии – Бабиров Агшин Габиль оглу, 2004 года рождения, и Ахундов Гусейн Ахлиман оглу, 2003 года рождения, оказались в армянском плену.
Привлечено внимание к нечеловеческим действиям, совершенным против азербайджанских военнослужащих, этот преступный инцидент расценен как грубое нарушение Арменией международных гуманитарных законов.
Подчеркивается, что важно, чтобы международные организации расследовали не только данный преступный инцидент, но и акты насилия со стороны Армении на протяжении более, чем 30 последних лет против без вести пропавших 3890 азербайджанцев, и дали им надлежащую оценку. Еще раз отмечено, что Армения не выполняет обязательства по важным международным актам, в том числе Женевской конвенции, конвенциям против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Решительно осуждая применение пыток против азербайджанских военнослужащих, “Дом Азербайджана в Израиле” призвал международные организации дать правовую оценку действиям правительства Армении и лиц, совершивших данное преступление, обеспечить незамедлительное и безоговорочное освобождение азербайджанских военнослужащих.