https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_792bc772d60af12befcf37a66_o.jpg
Son 5 ildə Azərbaycan kart ödənişlərinin artım tempinə görə dünyada ən üst sıralardan birində qərarlaşıb
Mastercard Qlobal İqtisadiyyat İnstitutu 2023-cü ildə həm qlobal pərakəndə satış sektoru, həm də istehlakçı fikirlərini işıqlandıran hesabatını dərc edib. Dəyişən iqtisadiyyatın istehlakçı seçimlərinə təsirini, müştəri təcrübəsində məlumat analitikasının və geniş ödəniş variantlarının əhəmiyyətini izah edən hesabat həm də qlobal iqtisadi dünyagörüşü haqqında ipucları ehtiva edir.
Pandemiyanın ardınca qlobal pərakəndə satış sənayesi də bir transformasiya dövründən keçir. Pərakəndə satıcılar üçün bu prosesi yaxşı təhlil etmək, istehlakçıları anlamaq və onlara düzgün fərdiləşdirilmiş həll və ödəniş variantlarını təklif etmək həmişəkindən daha çox önəm daşıyır.
Mastercard-ın həm qlobal pərakəndə satış sənayesi, həm də istehlakçıların fikirlərini təhlil etdiyi Mastercard Qlobal İqtisadiyyat İnstitutunun 2023-cü il Pərakəndə Ticarət Trendləri Hesabatında dünya üzrə önə çıxan mövzular müzakirə olunur. Bu tendensiyalar iqtisadiyyatın istehlakçı seçiminə təsiri, müştəri təcrübəsinin formalaşmasında analitika və loyallığın rolunu, genişlənən ödəniş seçimləri və alış-veriş təcrübələrini əhatə edir.
Qlobal inflyasiyaya baxmayaraq, səyahət və qida-içki xərclərinin payı artacaq
Hesabata görə, qlobal inflyasiyanın artmasına baxmayaraq, bir çox istehlakçı səyahət və yeyib-içmək vərdişlərini davam etdirmək üçün gündəlik xərclərinin bir hissəsini azaldır. Araşdırmaya görə, artan ərzaq inflyasiyası istehlakçıları gündəlik ərzaq alış-verişlərində daha sərfəli mağazalara və brendlərə yönəldir. Dəbdəbəli istehlak adlandıra biləcəyimiz mebel, elektronika və geyim məhsullarında istehlakçılar xərclərini daha məhdud saxlayır və alış-verişlərini elektron ticarət kanalları üzərindən etməyə üstünlük verirlər.
Mastercard İqtisadiyyat İnstitutunun hesabatı göstərir ki, 2023-cü ildə səyahət və təcrübə xərclərinin ümumi istehlak xərclərindəki payı artacaq, lüks istehlakın payı isə azalacaq. Digər tərəfdən Mastercard məlumatlarına əsasən qlobal inflyasiya səbəbiylə uzun illər kredit kartlarından daha sürətli böyüyən debet kartları ilə edilən alış-verişlərdə yenidən kredit kartlarından istifadəyə meyllilik artmaqdadır.
Bu proses artıq Azərbaycanda müşayət olunur. Belə ki, hesablamalara görə, debet kartları illərdir ki, Azərbaycanın ödəniş sistemləri bazarının əsasını təşkil edir, lakin kredit kartlarına həm sahib olmaq, həm də onların istifadəsində bir sıra məhdudiyyətlar mövcud olub. Ancaq son dövrdəki ikirəqəmli inflyasiya ilə eyni vaxtda borcların daha sonra ödənilməsini mümkün edən və hissə-hissə ödəniş təklif edən kredit kartlarının cəlbediciliyi də artıb. Bu vəziyyət sektor rəqəmlərində tez bir zamanda əks olunub. 2022-ci ildə kredit kartlarının sayı debet kartlarına nisbətən təxminən 2 dəfə daha sürətlə artıb və kart əməliyyatlarında kredit kartlarının nəzərəçarpacaq dərəcədə daha çox paya sahib olub. Yeni buraxılmış kredit kartlarının sərfəli təklifləri ilə bu tendensiyanın davam etməsi ehtimalı yüksəkdir.
İstehlakçını anlamaq daha da vacibdir
İstehlakçılar mesajlar, sosial media, e-poçt və markaların reklamları kimi mobil marketinq vasitələri ilə müntəzəm olaraq əldə etdikləri məlumat axınını idarə etməyə çalışırlar. Digər tərəfdən, iqtisadi şərtlər, məlumatların məxfiliyi, inflyasiya, epidemiyalar və müxtəlif sosial problemlər səbəbindən pərakəndə satış şirkətlərinin getdikcə artan rəqabət mühitində istehlakçılarla təmas nöqtəsi yaratması getdikcə çətinləşir.
Hesabatda qeyd olunur ki, istehlakçı vərdişlərinin davamlı dəyişməsi səbəbindən pərakəndə satıcıların sürətli hərəkətə keçməsi və bütün addımların nəticələrini qiymətləndirməsi lazımdır, çox kanallı marketinq vasitələrindən istifadə edərkən proaktiv olmaq da bir o qədər vacibdir.
Mastercard-ın təhlilinə görə, son 5 ildə Azərbaycan kart ödənişlərinin artım tempinə görə dünyada ən üst sıralardan birində qərarlaşıb. Bunun ən bariz göstəricisi kart ödənişlərinin məişət istehlakındakı xüsusi çəkisinin 5%-dən 25%-ə yüksəlməsidir. Təbii ki, bu inkişafı şərtləndirən mühüm amillər var. Birincisi, bank ekosistemində fiziki şəxslərin sayının sürətlə artması və nəticədə ölkədə adambaşına düşən kartların ümumi sayının 5 ildə 2 dəfə çoxalmasıdır. İkinci amil ölkə üzrə kart qəbulu məntəqələrinin sayının artması və banklar tərəfindən səxavətli mükafat proqramlarının tətbiqi sayəsində kart əməliyyatlarında alış-verişin nağdlaşdırmanı üstələməsidir. e-ticarətin artması və xüsusilə pandemiya dövründə nağd puldan istifadə sahələrinin məhdudlaşdırılması istehlakçıları alış-veriş üçün bank kartlarından istifadə etməyə sövq edir.
Fərqli ödəniş seçimləri loyallıq təmin edir
Mastercard İqtisadiyyat İnstitutu 2023 hesabatında bildirilir ki, elektron ticarət geniş yayılmadan və mağazadaxili ödənişlər üstünlük təşkil etməzdən əvvəl ödənişlər yalnız kart və ya nağd pulla həyata keçirilirdi. Bu səbəbdən də fərqli ödəniş seçimləri təklif etmək qabiliyyətinin 2023-cü ildə pərakəndə satıcılar üçün müştəri loyallığını artırmaq baxımından "açar həllərdən" biri olduğu qeyd olunur.
Təmassız kartlardan istifadə artıb
Pandemiya üz-üzə alış-veriş zamanı təmassız kart ödənişlərinin istifadəsini sürətləndirsə də, 2022-ci ilin mart ayında dərc edilən Mastercard Yeni Ödənişlər İndeksi (NPI) dünya üzrə istehlakçıların cəmi 44%-nin təmassız kart ödənişləri etdiyini qeyd edir. Həmçinin, NPI sorğusunda iştirak edən respondentlərin 64%-i 2023-cü ildə kart məlumatlarını əl ilə daxil etmək yolu ilə onlayn ödənişlər etmək ehtimallarının daha yüksək olduğunu bildirib.
NPI sorğusunun nəticələrini dəstəkləyən Mastercard İqtisadiyyat İnstitutunun 2023 hesabatına görə, elektron ticarətin gələcəyi indi kart emitentlərindən, ödəniş həlləri təminatçılarından və pərakəndə satıcıların mağazada təmassız kart istifadəsini elektron ticarətdə bir kliklə ödəniş standartı halına salmaq qabiliyyətindən asılıdır.
Mastercard-ın Azərbaycan üzrə məlumatlarının nəticələrinə görə, Azərbaycan smartfonlardan istifadə nisbətinə görə seçilən ölkədir – 70%-dən çox smartfon penetrasiyası ilə bir çox Avropa ölkələrini geridə qoyur. Bunun təsiri yeni ödəniş üsullarının sürətlə tətbiq edilməsində də özünü biruzə verir. Ölkədə ümumi kart əməliyyatlarının yarıdan çoxunu elektron ticarət təşkil edir və bu nisbət getdikcə artmaqdadır. Digər tərəfdən, 2021-ci ilin sonunda Apple Pay və 2022-ci ildə Google Pay istifadəyə verildikdən sonra fiziki alış-veriş üçün smartfonların istifadəsi də sürətlə mənimsənildi. Mövcud statistikaya görə, hər 7 fiziki ödəniş əməliyyatından 1-i smartfonlar üzərindən həyata keçirilir. İctimai nəqliyyat kimi yeni istifadə sahələrinin meydana çıxması ilə yaxın gələcəkdə smartfonlardan plastik kartlara nisbətən intensiv şəkildə istifadə ediləcəyini proqnozlaşdırmaq çətin deyil.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_792bc772d60af12befcf37a66_o.jpg
Over the last 5 years, Azerbaijan was one of the world's leading countries for the growth rate of contactless payments
Mastercard Global Economics Institute has released a report that highlights both the global retail industry and consumer insights in 2023. The report explains the impact of the changing economy on consumer choices, and the importance of data analytics and diverse payment options in customer experience; it also contains clues about the global economic outlook.
The global retail industry is also going through a period of change post-pandemic. It is more important than ever for retailers to analyze this process well, understand consumers, and offer them suitable personalized solutions and payment options.
Prominent industry-related topics from around the world are included in the 2023 Retail Trends Report of Mastercard Global Economics Institute, which presents Mastercard analysis into the insights of both the global retail industry and consumers. The impact of the economy on consumer choice, the role of analytics and loyalty in shaping the customer experience, and expanding payment options and shopping experiences are among these trends.
Despite global inflation, the share of travel and nutrition expenditures will increase
According to the report, despite rising global inflation, many consumers cut some of their daily expenses for the sake of maintaining their travel and nutrition habits. The research notes that the increasing food inflation leads consumers to more affordable stores and brands in their daily food shopping. In furniture, electronics, and fashion, which we can call luxury consumption, consumers apply more limits to their spending and prefer to do shopping through e-commerce channels.
The Mastercard Institute of Economics report shows that the share of travel and experience expenditures in total consumer spending will increase in 2023, while the share of luxury consumption is expected to decrease. On the other hand, Mastercard data shows that debit cards are gradually conceding its years-long dominance, positioned mainly due to global inflation, in shopping transactions to credit cards.
This process is already observed in Azerbaijan. Thus, according to the calculations, debit cards have been the driving force for Azerbaijan's payment systems market for years, but there have been a number of restrictions related to both ownership and use of credit cards. However, simultaneously with the recent double-digit inflation, the attractiveness of credit cards, which enables paying off debts later and offers installment payments, has also increased. This situation was already reflected in the sector figures. In 2022, the number of credit cards grew almost twice as fast as debit cards and credit cards claimed a significantly larger share of overall card transactions. This tendency is likely to continue, with new credit cards being issued with beneficial offers.
Understanding the consumer is more important than ever
Consumers are trying to manage the regular information influx coming through mobile marketing tools such as messages, social media, e-mail, and brand advertisements. On the other hand, economic conditions, data privacy, inflation, epidemics, and various social issues, are increasingly challenging retailers to create a contact point with consumers in an expanding competitive environment.
The Mastercard Institute of Economics report explains that retailers need to take quick action and evaluate the results of all steps due to the constant change in consumer habits and at the same time they should be proactive in applying multi-channel marketing tools.
According to Mastercard's analysis, in the last 5 years, Azerbaijan ranked among the top countries in terms of the growth rate of card payments. The increase in the share of card payments in household consumption from 5% to 25% clearly testifies to this fact. Of course, there are important factors that determine this development. The first is the rapid increase in the number of individuals in the banking ecosystem, as a result of which the total number of cards per person in the country has doubled in 5 years. The second factor is the increase in the number of card acceptance points across the country and the introduction of generous reward programs by banks which helps card transactions exceed cash withdrawals in purchases. The growth of e-commerce and restrictions on the use of cash, especially during the pandemic, also encourage consumers to use bank cards for purchases.
Different payment options provide loyalty
The Mastercard Institute of Economics 2023 report states that before e-commerce became widespread and when in-store payments were predominant, payments were made only by card or cash. Hence, the ability of a business to offer different payment options is one of the key solutions to increase customer loyalty for retailers in 2023.
Increase in the use of contactless cards
While the pandemic accelerates the use of contactless card payments in face-to-face shopping, the Mastercard New Payments Index (NPI) survey, published in March 2022, reveals that 44% of consumers worldwide prefer contactless card payments. Also, 64% of respondents say they are more likely to make online payments by entering card information manually in 2023.
According to the Mastercard Institute of Economics 2023 report, which backs up the NPI survey results, the future of e-commerce now depends on card issuers, payment solution providers, and retailers' ability to transform contactless card use in the stores into a standard one-click payment solution in e-commerce.
According to Mastercard's country-based data, Azerbaijan is one of the leading countries for the rate of smartphone usage - with smartphone penetration of more than 70%, it leaves behind many European countries. Its effect is also evident in the rapid introduction of new payment methods. More than half of the total card transactions in the country are registered in e-commerce, and this ratio is increasing. On the other hand, after the launch of Apple Pay at the end of 2021 and Google Pay in 2022 in the country, the use of smartphones for physical purchases also skyrocketed. According to the current statistics, 1 out of every 7 physical payment transactions in Azerbaijan is carried out through smartphones. With the emergence of new areas of cashless payment applications such as public transport, it is not difficult to predict that smartphones will be used more intensively than plastic cards in the near future.