https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_222a9d3bc23674ce800a6db27_o.jpg
Mayın 15-də müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə xidməti müşavirə keçirilib. Müşavirədə nazir müavinləri, qoşun növü komandanları, nazirliyin baş idarə və idarə rəisləri, həmçinin hərbi birlik komandirləri iştirak ediblər.
Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyduğu tapşırıqları müşavirə iştirakçılarına çatdırıb.
Azərbaycan-Ermənistan şərti sərhədi və Qarabağ iqtisadi rayonunda mövcud əməliyyat şəraiti təhlil edilib. Kəlbəcər istiqamətində baş vermiş son döyüş toqquşmalarına toxunan müdafiə naziri qarşı tərəfə layiqli cavab verildiyini, Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatların genişlənməsinin qarşısının qətiyyətlə alındığını və ona xeyli zərər vurulduğunu qeyd edib. Nazir baş verə biləcək silahlı insidentlərə qarşı bundan sonra da sərt cavab tədbirlərinin görülməsi barədə aidiyyəti vəzifəli şəxslərə göstəriş verib.
Müşavirədə qış dövrü ərzində qoşunların döyüş hazırlığı və hərtərəfli təminatı məsələləri müzakirə edilib, qarşıda duran bir sıra tapşırıqlar qoşun növü komandanlarına çatdırılıb.
General-polkovnik Z.Həsənov Quru Qoşunları, Hərbi Hava Qüvvələri, Raket və Artilleriya Qoşunları, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr və digər hərbi hissələrin əməliyyat planlarının dəqiqləşdirilməsi, habelə qoşunların qarşılıqlı fəaliyyətdə keçirilən intensiv təlim və məşqlərinin keyfiyyətinin daha da artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonda müdafiə naziri bütün növ döyüş təminatı bölmələrinin gücləndirilmiş hazırlığına xüsusi diqqətin yetirilməsini tapşırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_222a9d3bc23674ce800a6db27_o.jpg
On May 15, the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov held an official meeting. Deputies of the Minister of Defense, Commanders of types of troops, Chiefs of Main Departments, Departments, and Services of the Ministry, as well as Commanders of the Army Corps participated in the meeting.
The Minister delivered to the meeting participants the tasks set to the Azerbaijan Army by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev,
The current operational situation on the Azerbaijani-Armenian conditional border and in the Karabakh economic region was analyzed. Touching on the recent clash in Kalbajar direction, the Minister noted that a decent response was given to the opposing side, the expansion of the provocations caused by the Armenian armed forces was resolutely suppressed and considerable damage was inflicted. The Minister instructed the relevant officials to take strict response measures against possible armed incidents.
At the meeting, the issues of combat training and comprehensive support of the troops during the winter period were discussed. A number of upcoming tasks were delivered to the commanders of types of troops.
Colonel General Z. Hasanov emphasized the importance of clarifying the operational plans of the Land Forces, Air Force, Rocket and Artillery Troops, Special Forces and other military units, as well as further increasing the quality of the troops’ intensive exercises and training held in an interoperable manner.
In the end, the Minister of Defense instructed to pay special attention to the enhanced training of all types of combat support units.