https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_222a9d3bc23674ce800a6db27_o.jpg
Mayın 15-də müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə xidməti müşavirə keçirilib. Müşavirədə nazir müavinləri, qoşun növü komandanları, nazirliyin baş idarə və idarə rəisləri, həmçinin hərbi birlik komandirləri iştirak ediblər.
Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyduğu tapşırıqları müşavirə iştirakçılarına çatdırıb.
Azərbaycan-Ermənistan şərti sərhədi və Qarabağ iqtisadi rayonunda mövcud əməliyyat şəraiti təhlil edilib. Kəlbəcər istiqamətində baş vermiş son döyüş toqquşmalarına toxunan müdafiə naziri qarşı tərəfə layiqli cavab verildiyini, Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatların genişlənməsinin qarşısının qətiyyətlə alındığını və ona xeyli zərər vurulduğunu qeyd edib. Nazir baş verə biləcək silahlı insidentlərə qarşı bundan sonra da sərt cavab tədbirlərinin görülməsi barədə aidiyyəti vəzifəli şəxslərə göstəriş verib.
Müşavirədə qış dövrü ərzində qoşunların döyüş hazırlığı və hərtərəfli təminatı məsələləri müzakirə edilib, qarşıda duran bir sıra tapşırıqlar qoşun növü komandanlarına çatdırılıb.
General-polkovnik Z.Həsənov Quru Qoşunları, Hərbi Hava Qüvvələri, Raket və Artilleriya Qoşunları, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr və digər hərbi hissələrin əməliyyat planlarının dəqiqləşdirilməsi, habelə qoşunların qarşılıqlı fəaliyyətdə keçirilən intensiv təlim və məşqlərinin keyfiyyətinin daha da artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonda müdafiə naziri bütün növ döyüş təminatı bölmələrinin gücləndirilmiş hazırlığına xüsusi diqqətin yetirilməsini tapşırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_222a9d3bc23674ce800a6db27_o.jpg
15 мая состоялось служебное совещание под руководством министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова. В совещании приняли участие заместители министра, командующие видами войск, начальники главных управлений и управлений министерства, а также командиры воинских объединений.
Министр обороны довел до внимания участников совещания задачи, поставленные Президентом Азербайджанской Республики, Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами Ильхамом Алиевым перед Азербайджанской Армией.
Была проанализирована оперативная обстановка на условной азербайджано-армянской границе и в Карабахском экономическом районе. Коснувшись последних боестолкновений в Кяльбаджарском направлении, министр обороны отметил, что противнику был дан достойный ответ, было решительно пресечено расширение провокаций вооруженных сил Армении, им был нанесен значительный ущерб. Министр дал указания соответствующим должностным лицам о принятии и впредь решительных ответных мер на возможные вооруженные инциденты.
На совещании были обсуждены вопросы боевой подготовки и всестороннего обеспечения войск в зимний период, до внимания командующих видами войск был доведен ряд предстоящих задач.
Генерал-полковник З.Гасанов подчеркнул важность уточнения оперативных планов воинских частей Сухопутных войск, ВВС, Ракетно-артиллерийских войск, Сил специального назначения и других воинских частей, а также дальнейшего повышения качества интенсивных учений и тренировок войск, проводимых во взаимодействии.
В заключение министр обороны поручил уделить особое внимание усиленной подготовке всех видов подразделений боевого обеспечения.