https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3c68973c44640f46670fa127e_o.jpg
Spiker Sahibə Qafarova mayın 16-da Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasında iştirak üçün Azərbaycanda səfərdə olan Mərakeş Krallığının Nümayəndələr Palatasının sədri Raşid Talbi El Alami ilə görüşüb.
Sahibə Qafarova qonağı salamlayaraq, Azərbaycan parlamentinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak etdiyinə görə ona təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanın Mərakeş ilə əlaqələrin inkişafına böyük önəm verdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova ortaq dini və mədəni dəyərlərimizin ölkələrimiz arasında əlaqələrə müsbət təsir göstərdiyini bildirib.
Sahibə Qafarova diplomatik münasibətlərimizin qurulmasının keçən il 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladaraq, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlətlərimiz arasında əlaqələrin inkişafındakı rolundan danışıb.
Siyasi, iqtisadi, mədəni sahələrdə, həmçinin parlamentlərarası əlaqələrdə münasibətlərin dərinləşdirilməsi, əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi imkanlarından söz açan spiker Sahibə Qafarova Mərakeşin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin işində fəal iştirakını yüksək qiymətləndirib. O, parlament əlaqələrinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına mühüm və müsbət təsirindən bəhs edib, bu istiqamətdə dostluq qruplarının əməkdaşlığının, parlamentarilərimizin beynəlxalq təşkilatlarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Mərakeş Krallığının Nümayəndələr Palatasının sədri Raşid Talbi El Alami Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan xüsusi iclasına dəvətə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib. Raşid Talbi El Alami Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti üçün gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib. Qonaq deyib ki, vaxtilə Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin, gördüyü işlərin bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilərək Azərbaycanın indiki inkişaf səviyyəsinə çatması, həyatın bütün sahələrində nailiyyətlər əldə etməsi və qüdrətli dövlətə çevrilməsi onu sevindirir. Sonra qonaq ikitərəfli münasibətlərin və parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı perspektivləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə tərəflər bir-birinin ərazi bötövlüklərini qarşılıqlı şəkildə dəstəklədikləri haqqında fikirlərini ifadə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_3c68973c44640f46670fa127e_o.jpg
Спикер Сагиба Гафарова 16-го мая встретилась с руководителем Палаты представителей марокканского парламента Рашидом Талби эль-Алами, прибывшим в Баку для участия в особом заседании Милли Меджлиса по случаю столетнего юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Приветствуя гостя, Сагиба Гафарова поблагодарила его за участие в особом заседании парламента Азербайджана, посвящённом 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева. Она также заметила, что Азербайджан придает большое значение развитию отношений с Марокко, упомянув при этом положительное влияние наших общих религиозных и культурных ценностей на взаимоотношения.
В прошлом году двусторонним дипломатическим отношениям исполнилось тридцать лет, добавила г-жа Гафарова, прежде чем заговорить о роли Великого лидера Гейдара Алиева в развитии связей между нашими государствами.
Затронув возможности углубления отношений, дальнейшего развития политического, экономического и культурного сотрудничества, а также межпарламентских уз, г-жа Гафарова высоко оценила активное участие Марокко в работе Парламентской сети Движения Неприсоединения, учреждённой по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Коснулась она и важного, позитивного влияния парламентских связей на развитие отношений между странами, подчеркнув важность сотрудничества в этом направлении групп дружбы и взаимодействия наших парламентариев в международных организациях.
Председатель Палаты представителей Королевства Марокко Рашид Талби эль-Алами выразил признательность за приглашение на особую сессию Милли Меджлиса в честь столетнего юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева и за радушный приём.
Отрадно, что политика, сформулированная Гейдаром Алиевым, его работа, успешно продолжаемая сейчас Президентом Ильхамом Алиевым, позволила Азербайджану достичь нынешнего уровня развития и успехов во всех сферах жизни, и превратиться в могущественное государство, по словам г-на эль-Алами. Затем руководитель палаты марокканского парламента изложил свои соображения о перспективах роста двусторонних отношений вообще и межпарламентских связей в частности.
На встрече также прозвучали мнения о взаимной поддержке территориальной целостности двух государств.