https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_f9ec315bed3750a1345ae54e2_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva “2023-cü il Şuşa - Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” İlinin rəsmi açılış mərasimi çərçivəsində təşkilatı ziyarət edən Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İdman naziri Asxat Oralovla görüşüb.
Görüşdə Şuşa şəhərinin 2023-cü ilin Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan olunmasının bütün türk xalqları tərəfindən böyük qürur və fəxarət hissi ilə qarşılandığı bildirilib. Fond tərəfindən Türk Dünyasının şəhərlərində Şuşanın qədim tarixi irsinin, dəyərlərinin tanıdılması məqsədilə keçirilən tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Fondun Bursa və Daşkənddə təşkil etdiyi geniş miqyaslı “Şuşa Günləri” layihəsinin Qazaxıstanda keçirilməsi planlaşdırılıb.
Görüşdə ümumtürk mədəni irsinin öyrənilməsi, qorunması və dünyada təbliği sahəsində nəzərdə tutulan birgə tədbirlər müzakirə olunub. Eyni zamanda Nazir Fondun Qazaxıstanla sıx əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirərək, təşkilatın ölkənin mədəniyyətinin təbliği istiqamətindəki layihələrini dəstəkləməyə hər zaman hazır olduğunu bildirib. Qazaxıstanın Abay, Jambul Jabayev və digər görkəmli ədəbi simalarının yubileyləri çərçivəsində təşkilat tərəfindən aparılmış işlərdən bəhs olunub. Fond tərəfindən Abaya həsr edilmiş yeni kitabın yaxın zamanda işıq üzü görəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüş Fond ilə Qazaxıstanın qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, eləcə də gələcək ortaq layihələr istiqamətində fikir mübadiləsi ilə başa çatıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_f9ec315bed3750a1345ae54e2_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева встретилась с Министром культуры и спорта Республики Казахстан Асхатом Ораловым, посетившим организацию в рамках официальной церемонии открытия года «Шуша-Культурная столица Тюркского мира».
На встрече было отмечено, что объявление города Шуша Культурной столицей Тюркского мира на 2023 год было встречено всеми тюркскими народами с большой гордостью. Была подчеркнута значимость мероприятий, проводимых Фондом с целью продвижения в городах Тюркского мира древнего исторического наследия и культурных ценностей города Шуша. В ходе беседы было отмечено, что масштабный проект «Дни города Шуша», организованный Фондом в Бурсе и Ташкенте, также запланирован к проведению в Казахстане.
На встрече были обсуждены совместные мероприятия по изучению, сохранению и пропаганде общетюркского культурного наследия на международной арене. В то же время министр высоко оценил тесное сотрудничество Фонда с Казахстаном и заявил о готовности в оказании поддержки проектам организации, направленным на продвижение культуры страны. В ходе беседы была подчеркнута работа, проводимая организацией в рамках юбилеев Абая, Джамбула Джабаева и других выдающихся литературных деятелей Казахстана. Было также отмечено, что в скором времени со стороны Фонда увидит свет новая книга, посвященная Абаю.
Встреча завершилась обменом мнениями по развитию сотрудничества между Фондом и Казахстаном, а также по будущим совместным проектам.