https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_98a385c088cac156d5fd99086_o.jpg
ABŞ-ın İllinoys ştatının qubernatoru Cey Robert Pritsker Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə bəyannamə imzalayıb.
Bəyannamədə nəzərə çatdırılıb ki, ABŞ-da yaşayan bütün Azərbaycan əsilli amerikalılar kimi, Çikaqodakı Azərbaycan icması da regional müxtəlifliyə, mədəniyyətlərarası inkişafa, sülhə və çiçəklənməyə öz töhfələrini verirlər.
Amerikanın Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin (ACMA) 2015-ci il 15 aprel tarixində fəaliyyətə başladığına və təşkilatın inkişafında uğurlara nail olduğuna diqqət cəlb edilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, 28 May 1918-ci il tarixində müsəlman Şərqində ilk parlament respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) elan edilib. Dünyada yaşayan azərbaycanlıların bu günü böyük qürur hissi ilə qeyd etdiklərini, AXC-nin varisi olan Azərbaycan Respublikasının ABŞ-ın strateji tərəfdaşı olduğunu xatırladan qubernator ştatın sakinlərini bu bayrama qoşulmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının üzv-təşkilatı olan ACMA-nın təşəbbüsü əsasında bir neçə gün öncə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Çikaqonun mərkəzində Azərbaycan bayrağı qaldırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_98a385c088cac156d5fd99086_o.jpg
Губернатор американского штата Иллинойс Джей Роберт Прицкер подписал декларацию по случаю Дня независимости Азербайджана.
В декларации говорится, что азербайджанская община в Чикаго, как и все проживающие в США американцы азербайджанского происхождения, вносит вклад в региональное разнообразие, межкультурное развитие, мир и процветание.
Отмечается, что Aзербайджанский центр по среднезападным штатам Америки (ACMA) начал деятельность 15 апреля 2015 года и добился успехов в своем развитии.
Подчеркивается, что 28 мая 1918 года была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика (АДР) – первая на мусульманском Востоке парламентская республика. Напомнив о том, что проживающие в мире азербайджанцы с большой гордостью отмечают этот день, что Азербайджанская Республика, как правопреемница АДР, является стратегическим партнером США, губернатор призвал жителей штата присоединиться к этому празднику.
Отметим, что несколько дней назад по инициативе ACMA, являющейся организацией-участницей Координационного совета азербайджанцев Америки, по случаю 28 Мая – Дня независимости в центре Чикаго был поднят флаг Азербайджана.