https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_2d2f3b06b029c603c1422ae1f_o.jpg
2020-ci ilin may ayında fiziki şəxs olan istehlakçıların pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınan mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilən ƏDV-nin geri qaytarılmasına başlanılıb. Qaydalara görə, qaytarılan ƏDV nağdsız ödənişlərin tərkibindəki ƏDV-nin 15%-ni, nağd ödənişlərdə isə 10%-ni təşkil edir. Layihənin əsas məqsədi həm vergilər sistemində şəffaflığın artırılması, həmçinin nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılmasıdır.
Bu layihənin təqdim edilməsindən 2 il keçməsinə baxmayaraq artıq əhaliyə 200 milyon manat vəsait geri qaytarılıb ki, bu göstəricinin 125 milyonu manatı Birbank istifadəçilərinin payına düşür. Bundan başqa 2 il ərzində qaytarılan çek sayı 500 milyon olub ki, bu göstəricinin də 350 milyonu Birbank vasitəsilə həyata keçirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, əhaliyə təqdim edilən bu layihənin ilk maliyyə tərəfdaşı Kapital Bank və Birbank oldu. İstifadənin daha rahat olması üçün Birbank-ın “Bonuslar” hissəsində “ƏDV geri al” bölməsi yaradıldı. Bununla da Birbank-ın QR xidmətindən istifadə edərək, çekin üzərində olan kodu skan edib, onu daha tez və rahat şəkildə portala əlavə etmək mümkündür.
Bundan başqa virtual “pul qabı”na yerləşdirilən vəsaiti Birbank vasitəsilə ölkədaxili bank kartlarına köçürmək və nağdsız ödənişlər zamanı istifadə etmək mümkündür. Bu xidmətindən yararlanmaq üçün həm portal, həm də Birbank eyni mobil nömrə ilə qeydiyyatdan keçirilməlidir.
Qeyd edək ki, istehlakçı nəzarət-kassa aparatının çekini aldığı tarixdən 90 gün ərzində https://edvgerial.kapitalbank.az/ portalına və ya Birbank-a müraciət etməlidir. Çekin 12 simvollu fiskal İD-sini elektron kabinet və ya Birbank-ın QR-skan xidməti vasitəsilə sistemə daxil etməlidirlər. Həmçinin BirKart ƏDV kartı ilə müştərilər əməliyyat apararkən 2 qat ƏDV bonusu qazanırlar. Bunun üçün yeni kartı Birbank-da qeydiyyat etmək və nağdsız ödənişlər həyata keçirmək kifayətdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_2d2f3b06b029c603c1422ae1f_o.jpg
В мае 2020 года был запущен механизм возврата части НДС, уплачиваемого потребителями — физическими лицами за товары, приобретенные в объектах розничной торговли и общепита (за исключением нефтегазовых продуктов). Механизм предусматривает возвращение 15% от суммы НДС при безналичных расчетах и 10% НДС — при оплатах наличными. Основной целью проекта является повышение прозрачности в налоговой системе, а также стимулирование безналичных платежей.
За 2 года с момента запуска проекта населению возвращено около 200 млн. манатов, из которых 125 млн. приходится на долю пользователей Birbank. Количество возвращенных чеков составляет 500 млн., 350 млн. из них были зарегистрированы через Birbank.
Первым финансовым партнером проекта стали Kapital Bank и Birbank, в меню «Бонусы» которого создан специальный раздел «ƏDV geri al» («Возврат НДС»). Birbank позволяет отправить запрос на возврат части НДС более удобным и быстрым способом, отсканировав QR-код кассового чека.
Возмещенные средства можно через Birbank перевести на платежные карты Азербайджанских банков или использовать при безналичных расчетах. Для этого и в Birbank, и в портале ƏDV geri al необходимо зарегистрироваться по одному номеру телефона.
Запрос на возврат части НДС потребитель должен отправить в течение 90 дней после получения чека контрольно-кассового аппарата через портал https://edvgerial.kapitalbank.az или Birbank. Для регистрации чека необходимо ввести 12-значный фискальный код в электронном кабинете портала или отсканировать QR-код с помощью Birbank. С картой BirKart ƏDV можно возвращать НДС в двукратном размере. Для этого необходимо зарегистрировать карту в Birbank и совершать безналичные оплаты.