https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_50e3da126d879491edcca2cb1_o.jpg
“TAV Technologies” şirkəti Azərbaycanda Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda slotların paylanması və səyahət sənədlərinin avtorizasiyası üzrə öz həllərini tətbiq edəcək.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Türkiyənin “TAV Technologies” şirkəti ilə hava limanında slotların paylanması və idarə edilməsi proseslərinin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında müqavilə imzalayıb. Bundan əlavə, “TAV Technologies” şirkətinin TDAS məhsulunun istifadəsi nəticəsində pasport nəzarəti və digər səyahət sənədlərinin yoxlanılması prosesləri tam avtomatlaşdırılacaq və rəqəmsallaşdırılacaq.
“Bu layihə bizim Azərbaycanda ilk iş təcrübəmizdir ki, bu da onu şirkətimiz üçün mühüm mərhələyə çevirir. Hesab edirəm ki, qabaqcıl sistemlərimizin tətbiqi Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun rəqəmsallaşmasına, əməliyyat səmərəliliyinin və sərnişin məmnuniyyətinin artırılmasına töhfə verəcək.” - deyə “TAV Technologies” şirkətinin baş direktoru M. Kerem Öztürk tərəfdaşlıqdan böyük məmnunluğunu ifadə edib.
“Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ilə “TAV Technologies” arasında əməkdaşlıq sərnişinlərə göstərilən xidmət keyfiyyətinin və əməliyyat səmərəliliyinin artırılması üçün qabaqcıl texnologiyaların istifadəsində yeni perspektivlər açır. Bu əməkdaşlıq, həmçinin hava limanının təhlükəsizliyini yaxşılaşdıracaq və sərnişinlərə səmərəli xidmət göstərəcək yeni təhlükəsizlik sistemlərinin tətbiqini təşviq edəcək.” - deyə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin birinci vitse-prezidenti Samir Rzayev vurğulayıb.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL üçün baza hava limanıdır. Bakı aeroportu dəfələrlə regionun ən yaxşı hava limanı kimi tanınıb. Bu yaxınlarda Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu nüfuzlu beynəlxalq “Skytrax World Airport Awards” agentliyinin qiymətləndirilməsinə görə Mərkəzi Asiya/MDB ölkələrində ən yaxşı hava limanı statusunu bir daha təsdiq edib. Aeroport, həmçinin ardıcıl olaraq ikinci dəfə “Mərkəzi Asiya və MDB üzrə ən yaxşı hava limanı heyəti” nominasiyasında qalib olub.
Hava limanları üçün qabaqcıl texnoloji həllərin aparıcı təchizatçısı olan “TAV Technologies” tərəfindən hazırlanmış slot koordinasiya və idarəetmə sistemi (SCMS) və səyahət sənədlərinin avtorizasiyası sistemi (TDAS) artıq mükəmməl olan aviaşirkət və hava limanı xidmətlərinə töhfə verəcək. TDAS sistemi qərar qəbul etməyi asanlaşdıran və hava limanının gələcək sərnişin axınını proqnozlaşdırmasına kömək edən hərtərəfli statistika təqdim edir.
“TAV Airports Holding”in törəmə şirkəti olan “TAV Technologies” Türkiyənin əsas hava limanı operatoru və dünyada texnologiya sahəsində aviasiya xidmətləri və həllərini inkişaf etdirən və tətbiq edən aparıcı brenddir.
Yenilikçi texnologiya tərəfdaşı və əsas sistem inteqratoru kimi “TAV Technologies” şirkəti Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzində və İnnovasiya Mərkəzində işlənib hazırlanmış tam texnologiya idarəetməsi və inteqrasiya olunmuş “premium” sinif həllər təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_50e3da126d879491edcca2cb1_o.jpg
TAV Technologies will implement its slot allocation and travel document authorization solutions at Heydar Aliyev International Airport in Azerbaijan.
Heydar Aliyev International Airport has signed an agreement with TAV Technologies of Türkiye to further develop slot allocation and management processes at the airport. Furthermore, passport and travel documentation controls will be fully automated and digitalized by TAV Technologies’ product, TDAS.
General Manager of TAV Technologies, M. Kerem Öztürk has expressed great excitement about the partnership. "This project marks our first venture in Azerbaijan, making it a significant milestone for our company. I believe our cutting-edge systems will contribute to the digitalization of Heydar Aliyev International Airport, improve operational efficiency and passenger satisfaction”.
“Cooperation between Heydar Aliyev International Airport and TAV Technologies opens up new prospects in the use of advanced technologies to improve the quality of passenger service and increase operational efficiency. This cooperation will also ensure the introduction of new security systems, further increasing the level of airport security and allowing for efficient passenger service,” Samir Rzayev, First Vice-President of AZAL CJSC said.
Heydar Aliyev International serves as the main base for Azerbaijan’s national carrier AZAL. The airport has been selected as the best in its region numerous times. Lastly, it has received the Skytrax “Best Regional Airport in Central Asia/CIS” at World Airport Awards 2023. It also won the nomination for the "Best Airport Staff in Central Asia and CIS" for the second time in a row.
Developed by TAV Technologies, a leading provider of advanced airport technology solutions, the Slot Coordination and Management System (SCMS) and the Travel Document Authorization System (TDAS) will contribute to the already stellar airline and passenger service of the airport. TDAS provides comprehensive statistics that facilitate decision-making and help the airport predict future passenger volume.
TAV Technologies, a subsidiary of TAV Airports, is a leading technology brand designing, developing, and implementing aviation services and solutions globally.
As an innovative technology solution partner and a master systems integrator, TAV Technologies provides total technology management and delivers best-in-class designs & turn-key integrated solutions developed in the company's Research-Development Center and Innovation Hub.