https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_50e3da126d879491edcca2cb1_o.jpg
“TAV Technologies” şirkəti Azərbaycanda Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda slotların paylanması və səyahət sənədlərinin avtorizasiyası üzrə öz həllərini tətbiq edəcək.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Türkiyənin “TAV Technologies” şirkəti ilə hava limanında slotların paylanması və idarə edilməsi proseslərinin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında müqavilə imzalayıb. Bundan əlavə, “TAV Technologies” şirkətinin TDAS məhsulunun istifadəsi nəticəsində pasport nəzarəti və digər səyahət sənədlərinin yoxlanılması prosesləri tam avtomatlaşdırılacaq və rəqəmsallaşdırılacaq.
“Bu layihə bizim Azərbaycanda ilk iş təcrübəmizdir ki, bu da onu şirkətimiz üçün mühüm mərhələyə çevirir. Hesab edirəm ki, qabaqcıl sistemlərimizin tətbiqi Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun rəqəmsallaşmasına, əməliyyat səmərəliliyinin və sərnişin məmnuniyyətinin artırılmasına töhfə verəcək.” - deyə “TAV Technologies” şirkətinin baş direktoru M. Kerem Öztürk tərəfdaşlıqdan böyük məmnunluğunu ifadə edib.
“Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ilə “TAV Technologies” arasında əməkdaşlıq sərnişinlərə göstərilən xidmət keyfiyyətinin və əməliyyat səmərəliliyinin artırılması üçün qabaqcıl texnologiyaların istifadəsində yeni perspektivlər açır. Bu əməkdaşlıq, həmçinin hava limanının təhlükəsizliyini yaxşılaşdıracaq və sərnişinlərə səmərəli xidmət göstərəcək yeni təhlükəsizlik sistemlərinin tətbiqini təşviq edəcək.” - deyə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin birinci vitse-prezidenti Samir Rzayev vurğulayıb.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL üçün baza hava limanıdır. Bakı aeroportu dəfələrlə regionun ən yaxşı hava limanı kimi tanınıb. Bu yaxınlarda Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu nüfuzlu beynəlxalq “Skytrax World Airport Awards” agentliyinin qiymətləndirilməsinə görə Mərkəzi Asiya/MDB ölkələrində ən yaxşı hava limanı statusunu bir daha təsdiq edib. Aeroport, həmçinin ardıcıl olaraq ikinci dəfə “Mərkəzi Asiya və MDB üzrə ən yaxşı hava limanı heyəti” nominasiyasında qalib olub.
Hava limanları üçün qabaqcıl texnoloji həllərin aparıcı təchizatçısı olan “TAV Technologies” tərəfindən hazırlanmış slot koordinasiya və idarəetmə sistemi (SCMS) və səyahət sənədlərinin avtorizasiyası sistemi (TDAS) artıq mükəmməl olan aviaşirkət və hava limanı xidmətlərinə töhfə verəcək. TDAS sistemi qərar qəbul etməyi asanlaşdıran və hava limanının gələcək sərnişin axınını proqnozlaşdırmasına kömək edən hərtərəfli statistika təqdim edir.
“TAV Airports Holding”in törəmə şirkəti olan “TAV Technologies” Türkiyənin əsas hava limanı operatoru və dünyada texnologiya sahəsində aviasiya xidmətləri və həllərini inkişaf etdirən və tətbiq edən aparıcı brenddir.
Yenilikçi texnologiya tərəfdaşı və əsas sistem inteqratoru kimi “TAV Technologies” şirkəti Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzində və İnnovasiya Mərkəzində işlənib hazırlanmış tam texnologiya idarəetməsi və inteqrasiya olunmuş “premium” sinif həllər təqdim edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_50e3da126d879491edcca2cb1_o.jpg
TAV Technologies внедрит свои решения по распределению слотов и авторизации проездных документов в Международном аэропорту Гейдар Алиев в Азербайджане.
Международный аэропорт Гейдар Алиев подписал соглашение с турецким TAV Technologies о дальнейшем совершенствовании процессов распределения и управления слотами в аэропорту. Кроме того, в результате использования продукта TDAS от TAV Technologies, процессы паспортного контроля и проверки других проездных документов будут полностью автоматизированы и цифровизированы.
«Данный проект является для нас первым опытом работы в Азербайджане, что делает его значимой вехой для нашей компании. Считаю, что применение наших передовых систем будет способствовать цифровизации Международного аэропорта Гейдар Алиев, повышению операционной эффективности и удовлетворенности пассажиров», - отметил генеральный директор TAV Technologies М. Керем Озтюрк, выразив большое удовлетворение по поводу партнерства.
«Сотрудничество между Международным аэропортом Гейдар Алиев и TAV Technologies открывает новые перспективы в использовании передовых технологий для повышения качества обслуживания пассажиров и операционной эффективности. Данное партнерство также способствует внедрению новых систем безопасности, что улучшит уровень безопасности в аэропортах и обеспечит эффективное обслуживание пассажиров", — подчеркнул Самир Рзаев, первый вице-президент ЗАО "Азербайджанские Авиалинии".
Международный аэропорт Гейдар Алиев является главной базой для Национального авиаперевозчика Азербайджана (AZAL). Аэропорт в Баку неоднократно признавался лучшим в регионе. Недавно Международный аэропорт Гейдар Алиев в очередной раз подтвердил свой статус лучшего аэропорта в странах Центральной Азии/СНГ по версии авторитетного международного агентства Skytrax World Airport Awards. Также в этом году он во второй раз подряд стал победителем в номинации «Лучший аэропортовый персонал в Центральной Азии и СНГ».
Разработанные компанией TAV Technologies, ведущим поставщиком передовых технологических решений для аэропортов, система координации и управления слотами (SCMS) и система авторизации путевых документов (TDAS) внесут свой вклад в уже превосходное обслуживание авиалиний и пассажиров аэропорта. Система TDAS предоставляет всестороннюю статистику, которая облегчает принятие решений и помогает аэропорту прогнозировать будущий пассажиропоток.
TAV Technologies – дочерняя компания TAV Airports Holding, является ключевым оператором аэропортов в Турции и ведущим брендом в области технологий, разрабатывающим и внедряющим авиационные сервисы и решения по всему миру.
В качестве инновационного технологического партнера и основного системного интегратора TAV Technologies обеспечивает полное управление технологиями и предлагает интегрированные решения класса «премиум», разработанные в Центре исследований и разработок и Инновационном центре компании.