https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_60c3e8d91ea4d9b77ee4e0913_o.jpg
Serbiya Respublikasında rəsmi səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu ölkənin Baş naziri Ana Brnabiç ilə görüşüb.
Azərbaycan Milli Məclisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Baş nazir deyib ki, dost ölkələrimiz arasında əlaqələr uğurla inkişaf edir. O, Azərbaycanın Serbiya üçün çox böyük əhəmiyyətə malik ölkə olduğunu qeyd edib. Ana Brnabiç vurğulayıb ki, müsbət siyasi dialoq və qarşılıqlı səfərlər bu əlaqələrin daha da dərinləşməsinə imkan verir. Baş nazir, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu ölkəyə ötən il baş tutan səfərini və Azərbaycanın dövlət başçısı ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, səfərin nəticələrinin uğurlu olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə mövcud olan münasibətlərin, o cümlədən, enerji sektorunda əməkdaşlığın önəmini qeyd edərək, deyib ki, enerji təhlükəsizliyi məsələsi milli təhlükəsizlik baxımından olduqca vacibdir. Baş nazir, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rolunu vurğulayıb.
Ana Brnabiç, Azərbaycan və Serbiyanın bir çox məsələlərdə, o cümlədən, suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində həmrəylik nümayiş etdirdiyini və bir-birinə qarşılıqlı dəstək verdiyini ifadə edib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dost və strateji tərəfdaş olan ölkələrimiz arasında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin mühüm rolunu qeyd edib. Spiker, bu kontekstdə xüsusilə Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin noyabrında Serbiyaya rəsmi, həmçinin Prezident Aleksandr Vuçiçin 2018-ci ilin mayında Azərbaycana rəsmi və 2022-ci ilin dekabrında işgüzar səfərlərinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, yüksək səviyyəli siyasi təmaslar ikitərəfli gündəliyin digər sahələrində də əməkdaşlığın inkişafı üçün güclü əsaslar yaradır. O, iqtisadiyyat və ticarət sahələrini əhatə edən münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluğunu bildirib. Spiker deyib ki, Hökumətlərarası Komissiyanın səmərəli fəaliyyəti iqtisadi əlaqələri daha da dərinləşdirməyə imkan verəcək. Enerji sektoru əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensiala malik olan sahələrdən biridir. O, Azərbaycanın uğurlu enerji siyasəti haqqında məlumat verib.
Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan və Serbiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərdə müsbət amillərdən biri də qanunverici orqanlar arasında əlaqələrdir. O, qarşılıqlı səfərlərin bu əməkdaşlığın inkişafına təkan verdiyini deyib. Bu səfərin Azərbaycan Milli Məclisinin sədri qismində Serbiyaya ilk səfər olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, bir neçə gün əvvəl Serbiya Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçin Milli Məclisin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər etdiyini məmnunluqla xatırladıb. Sahibə Qafarova parlamentlərimiz arasında bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində sıx əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək üçün yaxşı imkanlar olduğunu da diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri, Azərbaycan və Serbiya parlamentləri arasında imzalanan anlaşma memorandumunun münasibətlərin daha da genişlənməsinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin regionda mövcud olan vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri barədə də məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_60c3e8d91ea4d9b77ee4e0913_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Republic of Serbia on an official visit now has met and spoken with Serbian PM Ana Brnabić, who greeted the Azerbaijani counterpart cordially and pointed at the progressing bilateral links.
Azerbaijan matters to Serbia very much; the positive political dialogue and exchanged visits provide for the deepening of the bilateral ties, said Ms Brnabić before recalling fondly last year’s fruitful visit of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Serbia and her own encounter with him.
Our economic relations are of huge importance, which is equally true of the energy co-operation, whilst energy security is a key issue in national security; Azerbaijan’s prominence in the maintenance of European energy security is remarkable in this regard, the Serbian PM continued.
Ana Brnabić said then that Azerbaijan and Serbia were solidary on many issues including those of sovereignty and territorial wholeness, and back each other all the time.
Sahiba Gafarova thanked for the hospitality extended to her before underlining the weight of the supreme and high-level visits that our states, friends and strategic partners, are exchanging. Here, Mrs Gafarova emphasised the official visits: of the leader of Azerbaijan Ilham Aliyev to Belgrade in November 2022 and the head of Serbia Aleksandar Vučić to Baku in May 2018, as well as the Serbian President’s work trip to Azerbaijan in December 2022.
Top-notch political contacts provide a solid foundation on which interaction goes on in the other segments of the joint agenda; the advancement of the economic ties and of trade is gratifying, whereas the productivity of the inter-governmental commission will make it possible to intensify the economic connexions further, according to Mrs Gafarova. The energy sector is one of those with considerable expansion potentials, Mrs Gafarova added before telling of the successful energy policy of Azerbaijan.
One of the key elements of the Azerbaijani-Serbian bilateral and multilateral relations is the relationship between their parliaments, and the development of these relations is facilitated by the exchange of visits, Sahiba Gafarova continued, noting that this is her first visit to Serbia as the Head of the Milli Majlis. She then mentioned the recent arrival of the Speaker of the National Assembly Vladimir Orlić in Baku for a special parliamentary session on the occasion of the centenary of National Leader Heydar Aliyev.
Our legislatures have fine opportunities to push their close interaction further in several inter-parliamentary organisations. And, of course, the Memorandum of Understanding inked by the Azerbaijani and Serbian parliaments is certain to factor in the expansion of the relations.
Next, the leader of the Milli Majlis spoke about the situation in our region and the large-scale restoration of the de-occupied lands of Azerbaijan.