https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a0339aecb9f1a04cf752a22cb_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Serbiya Respublikasında rəsmi səfərdədir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Serbiya Respublikasının paytaxtı Belqrad şəhərində Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyi tərəfindən keçirilən və 28 may - Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib.
Spiker Sahibə Qafarova tədbirdə çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Sahibə Qafarova, Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Serbiya Respublikasının Baş naziri Ana Brnabiç, Serbiya Respublikası Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliç ilə keçirdiyi görüşlərdən söz açıb. O, rəsmi səfəri çərçivəsində Serbiya Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçlə Azərbaycan və Serbiya parlamentləri arasında anlaşma memorandumu imzaladıqlarını qeyd edib, bu sənədin parlamentlərarası əməkdaşlığımızın daha da inkişafına kömək edəcəyinə əminliyini bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova 105 il əvvəl, 28 May 1918-ci ildə Azərbaycan xalqının öz çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirərək, müsəlman Şərqində ilk demokratik parlament respublikasını təsis etməsindən söz açıb. O, diqqətə çatdırıb ki, həmin dövrdə ilk parlament və hökumət, dövlət atributları yaradıldı, ölkənin sərhədləri müəyyən edildi, dövlət quruculuğu, respublikanın beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti kimi tanınması sahəsində mühüm işlər görüldü. Parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkənin siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafının təmin olunmasında əsas rol oynayıb.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycan hələ 1918-ci ildə Şərqdə ilk dəfə və bəzi Avropa ölkələrindən də xeyli əvvəl qadınlara səsvermə hüququ verən ölkədir. Bu, ilk Demokratik Azərbaycan Respublikasının uğurlarından biri idi. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda gender bərabərliyi nəinki bu günə qədər davam edir, həm də irəliləyir və möhkəmlənir.
Ötən il Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 ilinin tamam olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu illər ərzində Azərbaycanla Serbiya arasında münasibətlər dinamik inkişaf edib. Bu gün Azərbaycan ilə Serbiya arasında əlaqələrin möhkəm dostluq, qarşılıqlı etimad və anlaşma ilə fərqləndiyini deyən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində bir-birinə göstərilən güclü həmrəylik və dəstək Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin ən mühüm xüsusiyyətlərindən biridir.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə, eləcə də enerji sektorunda sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Serbiya ilə Bolqarıstan arasında birləşdirici xəttin tikintisi, Azərbaycandan Avropaya gələcək elektrik enerjisinin ixracı Azərbaycan təbii qazının və elektrik enerjisinin Serbiyaya çatdırılmasına imkan verəcək.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Millət vəkillərinin xalqı təmsil etdiyini, onun iradəsini əks etdirdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, parlament spikerlərinin, dostluq qruplarının qarşılıqlı səfərləri, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində birgə fəaliyyəti bu əməkdaşlığı ölkələrimizin və xalqlarımızın rifahı naminə daha da inkişaf etdirmək əzmimizi nümayiş etdirir.
Çıxışında Sahibə Qafarova regionda mövcud vəziyyət barədə məlumat verərək, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizini Ermənistanın 30 illik işğalından azad edərək öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən qürurla söz açıb.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, münaqişənin sülh yolu ilə həllini uzun illər gözləyəndən sonra Azərbaycan 2020-ci ildə BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş özünümüdafiə hüququndan istifadə etməklə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin icrasını təmin edib, ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa edib.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu gün Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlayıb. Bu ərazilər "yaşıl enerji" zonası elan edilib. "Ağıllı şəhər”lər və "ağıllı kənd"lər tikilir. Keçmiş məcburi köçkünlərin ilk ailələri artıq evlərinə qayıtmağa başlayıblar.
Sahibə Qafarova işğalın qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycanın sülh sazişini təklif etdiyini diqqətə çatdırıb. O, deyib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişi imzalansa, Qafqazda uzunmüddətli sülh bərqərar olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a0339aecb9f1a04cf752a22cb_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и ведомая ею парламентская делегация, находящиеся, как мы сообщали, в Республике Сербия с официальным визитом, приняли участие к проводимому азербайджанским посольством в Белграде мероприятию по случаю 28-го мая – Дня независимости Азербайджана.
Сагиба Гафарова выступила на мероприятии с речью, начав её с упоминания своих встреч с президентом Сербии Александром Вучичем, премьер-министром Аной Брнабич и сербским коллегой Владимиром Орличем. Она также упомянула своё подписание с председателем Народной Скупщины г-ном Орличем меморандума о взаимопонимании между парламентами Азербайджана и Сербии, который, конечно же, послужит продолжению развития межпарламентского сотрудничества.
Сто пять лет тому назад – то есть, 28-го мая 1918-го года, азербайджанский народ провозгласил создание первой демократической парламентской республики на мусульманском Востоке в продолжение своих многовековых традиций государственности. Тогда были созданы первые парламент и правительство, установлены атрибуты государства, определены национальные границы, и сделана важная работа в государственном строительстве и признания республики субъектом системы международных отношений. Принятые парламентом законы сыграли главную роль в укреплении национальной независимости, как и в обеспечении политического, экономического и культурного развития страны.
Азербайджан еще в 1918-м году, впервые на Востоке и задолго до некоторых европейских стран, предоставил женщинам право голоса, что было одним из достижений первой Демократической Азербайджанской Республики. Введённое в ту пору в Азербайджане гендерное равенство не только обеспечивается по сей день, но и развивается и укрепляется.
Дипломатическим отношениям между Азербайджаном и Сербией в прошлом году исполнилось 25 лет, и взаимоотношения энергично продвигались все эти годы. Сегодня Азербайджан и Сербию связывают крепкая дружба, взаимное доверие и взаимопонимание. Прочная солидарность и взаимоподдержка в вопросах суверенитета и территориальной целостности составляют одну из наиболее выпуклых черт азербайджано-сербских отношений.
Идёт своим ходом тесное сотрудничество в экономической, торговой, гуманитарной и энергетической областях. Строительство соединительной линии между Сербией и Болгарией, а также экспорт электроэнергии из Азербайджана в Европу позволят поставлять азербайджанский природный газ и электроэнергию в Сербию.
Межпарламентское взаимодействие – один из важных положительных факторов, влияющих на отношения между нашими странами. Депутаты представляют избравший их народ, отражают его волю; встречные визиты парламентских спикеров и членов групп дружбы, а также совместная деятельность в межпарламентских организациях демонстрируют нашу решимость развивать это сотрудничество на благо наших стран и народов, продолжала Сагиба Гафарова.
Обрисовывая текущую ситуацию в нашем регионе, г-жа Гафарова с гордостью поведала и о восстановлении Азербайджаном своей территориальной целостности с освобождением от тридцатилетней армянской оккупации 20 процентов международно признанной азербайджанской территории.
Как подчеркнула глава азербайджанского парламента, после долгих лет ожидания мирного разрешения конфликта Азербайджан в 2020-м году воспользовался своим правом на самооборону согласно Статье 51 Устава ООН. Наше государство самостоятельно выполнило резолюции Совета Безопасности ООН, а также нормы и принципы международного права и, таким образом, восстановило свою территориальную целостность и историческую справедливость.
А сейчас идут масштабные восстановительные работы на освобождённых от оккупации землях, объявленных зонами «зелёной энергии». Там строятся «умные города» и «умные деревни». Первые семьи бывших вынужденных переселенцев уже начали возвращаться в свои дома.
Будучи сам жертвой оккупации, Азербайджан, тем не менее, сам предложил заключить мирное соглашение, и если оно будет подписано между Азербайджаном и Арменией, то на Кавказе установится долгосрочный мир, заключила Сагиба Гафарова.