https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a0339aecb9f1a04cf752a22cb_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Serbiya Respublikasında rəsmi səfərdədir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Serbiya Respublikasının paytaxtı Belqrad şəhərində Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyi tərəfindən keçirilən və 28 may - Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib.
Spiker Sahibə Qafarova tədbirdə çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Sahibə Qafarova, Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Serbiya Respublikasının Baş naziri Ana Brnabiç, Serbiya Respublikası Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliç ilə keçirdiyi görüşlərdən söz açıb. O, rəsmi səfəri çərçivəsində Serbiya Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçlə Azərbaycan və Serbiya parlamentləri arasında anlaşma memorandumu imzaladıqlarını qeyd edib, bu sənədin parlamentlərarası əməkdaşlığımızın daha da inkişafına kömək edəcəyinə əminliyini bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova 105 il əvvəl, 28 May 1918-ci ildə Azərbaycan xalqının öz çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirərək, müsəlman Şərqində ilk demokratik parlament respublikasını təsis etməsindən söz açıb. O, diqqətə çatdırıb ki, həmin dövrdə ilk parlament və hökumət, dövlət atributları yaradıldı, ölkənin sərhədləri müəyyən edildi, dövlət quruculuğu, respublikanın beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti kimi tanınması sahəsində mühüm işlər görüldü. Parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkənin siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafının təmin olunmasında əsas rol oynayıb.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycan hələ 1918-ci ildə Şərqdə ilk dəfə və bəzi Avropa ölkələrindən də xeyli əvvəl qadınlara səsvermə hüququ verən ölkədir. Bu, ilk Demokratik Azərbaycan Respublikasının uğurlarından biri idi. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda gender bərabərliyi nəinki bu günə qədər davam edir, həm də irəliləyir və möhkəmlənir.
Ötən il Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 ilinin tamam olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu illər ərzində Azərbaycanla Serbiya arasında münasibətlər dinamik inkişaf edib. Bu gün Azərbaycan ilə Serbiya arasında əlaqələrin möhkəm dostluq, qarşılıqlı etimad və anlaşma ilə fərqləndiyini deyən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində bir-birinə göstərilən güclü həmrəylik və dəstək Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin ən mühüm xüsusiyyətlərindən biridir.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə, eləcə də enerji sektorunda sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Serbiya ilə Bolqarıstan arasında birləşdirici xəttin tikintisi, Azərbaycandan Avropaya gələcək elektrik enerjisinin ixracı Azərbaycan təbii qazının və elektrik enerjisinin Serbiyaya çatdırılmasına imkan verəcək.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Millət vəkillərinin xalqı təmsil etdiyini, onun iradəsini əks etdirdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, parlament spikerlərinin, dostluq qruplarının qarşılıqlı səfərləri, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində birgə fəaliyyəti bu əməkdaşlığı ölkələrimizin və xalqlarımızın rifahı naminə daha da inkişaf etdirmək əzmimizi nümayiş etdirir.
Çıxışında Sahibə Qafarova regionda mövcud vəziyyət barədə məlumat verərək, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizini Ermənistanın 30 illik işğalından azad edərək öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən qürurla söz açıb.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, münaqişənin sülh yolu ilə həllini uzun illər gözləyəndən sonra Azərbaycan 2020-ci ildə BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş özünümüdafiə hüququndan istifadə etməklə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin icrasını təmin edib, ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa edib.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu gün Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlayıb. Bu ərazilər "yaşıl enerji" zonası elan edilib. "Ağıllı şəhər”lər və "ağıllı kənd"lər tikilir. Keçmiş məcburi köçkünlərin ilk ailələri artıq evlərinə qayıtmağa başlayıblar.
Sahibə Qafarova işğalın qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycanın sülh sazişini təklif etdiyini diqqətə çatdırıb. O, deyib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişi imzalansa, Qafqazda uzunmüddətli sülh bərqərar olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a0339aecb9f1a04cf752a22cb_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and the parliamentary delegation she is leading are in the Republic of Serbia on an official visit, as we have reported earlier. They have taken part in the event the Embassy of Azerbaijan in Belgrade has arranged to mark the 28th of May – the Independence Day of Azerbaijan.
Sahiba Gafarova spoke at the event, starting by mentioning her meetings with Serbian President Aleksandar Vučić, Prime Minister Ana Brnabić and her Serbian colleague Vladimir Orlić. She also mentioned her signing of a Memorandum of Understanding between the parliaments of Azerbaijan and Serbia with Chairman of the Narodna Skupština Mr Orlić. The Memorandum is sure to serve to further develop inter-parliamentary co-operation.
A hundred and fifty years ago, on 28 May 1918, the people of Azerbaijan declared the establishment of the first democratic parliamentary republic in the Muslim East, emerging in continuation of our centuries-old statehood tradition. Then first legislature and government were formed, the attributes of a state established, national borders defined and important work done towards building the state and having the republic recognised as a subject within the scheme of international relations. The laws passed by the parliament had a salutary effect on the strengthening of national independence as well as on ensuring the political, economic and cultural development of the country.
In 1918, for the first time in the East and long before some European countries, Azerbaijan gave women the right to vote, which was one of the achievements of the first Democratic Republic of Azerbaijan. The gender equality introduced in Azerbaijan at that time is not only ensured to this day but is also being developed and strengthened.
The diplomatic relations between Azerbaijan and Serbia turned 25 years in 2022; the interaction had been progressing boisterously all those years. Azerbaijan and Serbia are bound by strong friendship, mutual trust and understanding today. Their unwavering solidarity and mutual support in matters of sovereignty and territorial integrity constitute one of the most prominent features of Azerbaijani-Serbian relationship.
Close co-operation in the economic, trade, humanitarian and energy fields is well on its way. The emergence of the link-up between Serbia and Bulgaria and the export of electricity from Azerbaijan to Europe will enable supplies of Azerbaijani natural gas and electricity to Serbia as well.
Inter-parliamentary interaction is one of the locomotives pulling our inter-state relations. Our MPs represent the peoples who elected them and speak their will; reciprocal visits of parliament speakers and members of friendship groups as well as combined endeavours in inter-parliamentary organisations show our determination to take that co-operation further for the good of our countries and nations, according to Sahiba Gafarova.
As she was outlining the current situation in our region, Mrs Gafarova told proudly of Azerbaijan having made her national territory whole again with the liberation of the 20 per cent of the internationally recognised Azerbaijani territory after thirty years of Armenian occupation.
After long years of awaiting a peaceful settlement to the conflict Azerbaijan resorted to her use of self-defence under Article 51 of the UN Charter in 2020. Our country enforced the resolutions of the UN Security Council single-handedly whilst also carrying into life the international law principles and standards – and, thus, restored her territorial integrity and historical justice, Madam Speaker continued.
Restoration of the de-occupied provinces, declared the ‘green energy’ zones, continues at a grand scale now. The ‘smart towns’ and ‘smart villages’ are under construction there. First families of former IDP have begun to return to their homes.
Even though it was Azerbaijan that had been subjected to occupation, still, it was also Azerbaijan that proposed a peace accord. Lasting peace will come to the Caucasus if such a treaty is signed between Azerbaijan and Armenia, Sahiba Gafarova concluded.