https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_c9e53d52cf72fd15f4e763c62_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova mayın 31-də Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova, Baronessa Emma Nikolson ilə bundan öncəki görüşünü və Böyük Britaniyaya səfərlərini məmnunluqla xatırlayıb. Azərbaycan və Böyük Britaniyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduğunu bildirən Sahibə Qafarova deyib ki, xüsusilə iqtisadiyyat, ticarət və enerji sahələrində əlaqələrimiz yüksək səviyyədədir.
Görüşdə Azərbaycanın Avropa üçün etibarlı neft və qaz təchizatçısı olduğunu qeyd edən spiker Sahibə Qafarova, diqqətə çatdırıb ki, ötən il Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bərpa olunan enerji sahəsində də fəal əməkdaşlıq mövcuddur.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, bu sahədə də münasibətlər uğurla inkişaf etməkdədir. Spiker deyib ki, qarşılıqlı səfərlər bu münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edir. O, xatırladıb ki, 2023-cü ilin aprelində Böyük Britaniya Parlamentinin Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmən və dostluq qrupunun bir neçə üzvü Azərbaycana səfər edib və onlar işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərinə də gediblər.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin, regionda mövcud olan vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində görülən genişmiqyaslı işlər barədə məlumat verib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə Milli Məclisin sədrinə minnətdarlığını bildirən Baronessa Emma Nikolson, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər etdiyini bildirib. O, Azərbaycanın beynəlxalq enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında etibarlı tərəfdaş olduğunu qeyd edib. Ticarət elçisi, ölkəmizin neft və qaz ehtiyatları ilə yanaşı, bərpa olunan enerjinin böyük potensialına da malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında tərəfdaşlıq münasibətlərin hazırki səviyyəsindən razılığını bildirən Baronessa Emma Nikolson xüsusilə, enerji və ticarət sahələrində əlaqələrin yüksək inkişafını qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_c9e53d52cf72fd15f4e763c62_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova told the British PM’s Trade Envoy on Azerbaijan Baroness Emma Nicholson as they met on 31 May that she was recalling fondly their previous meeting and Mrs Gafarova’s own visits to the UK. Mrs Gafarova also pointed out the high level of the Azerbaijani-British interaction, especially in the economic, trading and energy areas.
Azerbaijan is a dependable supplier of crude oil and natural gas to Europe, Madam Speaker remarked before mentioning also last year’s signing of the EU-Azerbaijan Memorandum of Understanding in regard to strategic partnership in the field of energy and underscoring energetic interaction in the realm of renewable energy.
The inter-legislature connexions were broached then, where, Mrs Gafarova said, the interaction went equally as successfully and was deepened, amongst other factors, thanks to reciprocal visits. It was remembered that the Chair of the Azerbaijan All-Party Parliamentary Group Bob Blackman and several members of the APPG travelled to Azerbaijan and went to the de-occupied town of Aghdam in April 2023.
Further, Sahiba Gafarova updated Baroness Nicholson on the current regional situation and the vast work afoot in the de-occupied territories of Azerbaijan.
Baroness Emma Nicholson thanked Madam Chair for her hospitality and said that she had come to our country to join the Baku Energy Week proceedings here. Azerbaijan is a reliable partner in the drive to ensure international energy security and, apart from her deposits of oil and gas, our country also sports a considerable renewable energy potential, according to Baroness Nicholson who went further to voice satisfaction with the current standards of bilateral partnership. She referred to the intensive growth in trade and energy linkage specifically.