https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_687733cbf863e70ff5aa2d8fd_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradov İsveçrəyə səfəri çərçivəsində Sürix şəhərində fəaliyyət göstərən "Buta" rəqs dərnəyinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Bildirilib ki, dərnək ötən ilin fevralında milli rəqslərimizin təbliği, xalqımızın mədəni irsini tanıtmaq və sevdirmək məqsədilə DİDK-nın dəstəyi ilə "Azərbaycanın Dostları" təşkilatının nəzdində fəaliyyətə başlayıb. Dərnəkdə dərsləri kiçik və böyük yaş qrupları üzrə təcrübəli xoreoqraf Cəmilə Muradova tədris edir.
İsveçrədə yaşayan soydaşlarımız dərnəyin fəaliyyətini böyük sevinc və maraqla qarşılayıblar. Artıq rəqs qrupuna yalnız Sürixdə deyil, İsveçrənin müxtəlif şəhərlərində yaşayan azərbaycanlı uşaqlar da qoşulublar. Həftəsonu keçirilən dərslər zamanı balaca həmvətənlərimizə tariximizi və milli adət-ənənələrimizi əks etdirən rəqslər, bu sənətin özəllikləri tədris olunur.
Qeyd olunub ki, yeni yaranmasına baxmayaraq, "Buta" rəqs dərnəyi artıq bir sıra uğurlara da imza atıb, 2021-ci ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və 2 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən"Azərbaycan Vətənimdir" adlı onlayn beynəlxalq rəqs müsabiqəsində I yerə layiq görülüb. İndiyədək dərnəyin şagirdlərinin ifasında Xocalı soyqırımının ildönümü və Novruz bayramı ilə əlaqədar xüsusi proqramlar da təqdim edilib.
Komitə sədri dərnəyin üzvü olan uşaqlarla görüşərək, onların arzu və istəklərini dinləyib. Görüş zamanı gələcəkdə dərnəyin fəaliyyətinin genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_687733cbf863e70ff5aa2d8fd_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Фуад Мурадов в рамках визита в Швейцарию ознакомился с деятельностью танцевального кружка "Бута", действующего в городе Цюрихе.
Было отмечено, что кружок стал функционировать в феврале минувшего года при организации "Друзья Азербайджана" при поддержке ГКРД в целях пропаганды наших национальных танцев, популяризации культурного наследия нашего народа. Уроки в кружке по младшей и старшей возрастным группам проводит опытный хореограф Джамиля Мурадова.
Наши соотечественники, проживающие в Швейцарии, с большой радостью и интересом восприняли деятельность кружка. В танцевальную группу уже записались азербайджанские дети, проживающие не только в Цюрихе, но и различных городах Швейцарии. В ходе воскресных занятий азербайджанские дети обучаются танцам, отражающим нашу историю, национальные обычаи и традиции, особенностям этого искусства.
Было отмечено, что хотя танцевальный кружок "Бутa" создан недавно, тем не менее, он уже добился ряда успехов, был удостоен I места на международном танцевальном онлайн-конкурсе "Моя Родина - Азербайджан", организованном в мае 2021 года Министерством образования Азербайджанской Республики и Центром развития детей и молодежи номер 2. На сегодняшний день в исполнении учащихся кружка представлены также специальные программы, связанные с годовщиной Ходжалинского геноцида и Новруз байрамы.
Встретившись с детьми - членами кружка, председатель выслушал их пожелания и чаяния. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о расширении в дальнейшем деятельности кружка.