https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_4248d984bb8fb50c745b823b0_o.jpg
Forum Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən COWI Beynəlxalq Konsaltinq Qrupu, Azərbaycan-Fransa Ticarət və Sənaye Palatası, İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatası, İnvestBaku və AZPROMO-nun birgə təşkilatçılığı ilə hibrid formatda təşkil edildi.
Hər il keçirilən tədbirdə rəsmi şəxslər, Aİ səfirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, eləcə də yerli və Avropa İttifaqına üzv ölkələrinin iş adamları daxil olmaqla 500-dən çox şəxs iştirak edib. Onlar Forum boyunca davam edən müxtəlif panel müzakirələrinə və ikitərəfli işgüzar görüşlərə qatılıblar.
Tədbir zamanı Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 139 şirkəti və 24 Avropa ölkəsini əhatə edən məxfi sorğu vasitəsilə toplanılmış Azərbaycan biznes mühitinin müxtəlif qavrayışlarını özündə əks etdirən “Aİ- Azərbaycan üzrə Biznes Mühiti hesabatı” nın 6-cı illik buraxılışı təqdim olunub. Forum “Azərbaycanda Avropa İnvestorları üçün İmkanlar” və “Maliyyəyə çıxış və digər imkanlar” kimi iki fərqli panel müzakirəsini əhatə edib.
Ölkəmizdə hər il keçirilən və biznes mühiti üçün öncül bir tədbir olan Aİ-Azərbaycan Biznes Forumunun əsas məqsədi Aİ və Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, Azərbaycanda biznes mühiti və investisiya imkanları haqqında məlumatlılığın gücləndirilməsi, dövlət - özəl sektor arasındakı dialoqun təşviqi ilə potensial biznes tərəfdaşlığı üçün birbaşa əlaqələrin qurulmasının asanlaşdırılması və bizneslər arasında şəbəkələşmənin artırılmasından ibarət olmuşdur.
Tədbir Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Səfir Peter Miçalkonun açılış nitqi ilə başlayıb.
“Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu 2022 Avropa şirkətləri üçün Azərbaycanda biznes mühiti haqqında öyrənmək, hökumət rəsmilərindən ölkədə keçiriləcək islahatlar və investisiya imkanları haqqında məlumat almaq üçün yeni imkanlar açır. Forum bütün biznes nümayəndələrinin səsinin eşidildiyi və Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığının, eləcə də güclü tərəfdaşlığın daha da inkişaf edə biləcəyi əlverişli biznes mühitinin təşviqinə xidmət edir. Mən Aİ şirkətlərini biznes qurmaq üçün gələcək perspektivlərin artmaqda olduğu Azərbaycana yeni baxışla baxmağa dəvət edirəm.
Bu gün təqdim olunan Aİ-Azərbaycan Biznes Mühiti Hesabatının 2021-ci il buraxılışı nəinki mövcud biznes mühitinin müstəqil qiymətləndirilməsini təmin edir, həm də əvvəlki illərlə müqayisədə perspektiv dəyişiklikləri görməyə də imkan verir. Biz qəti şəkildə inanırıq ki, Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məqsədini yerinə yetirməkdə Azərbaycana dəstəyini davam etdirəcək”, -deyə səfir Peter Mixalko öz açılış nitqində bildirib.Daha sonra isə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov rəsmi hissənin əsas məruzəçi qismində çıxış edib.
Aİ-nin Azərbaycanın ən böyük investisiya tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdıran nazir indiyədək Avropa İttifaqı ölkələrindən Azərbaycan iqtisadiyyatına 20 milyard avrodan çox sərmayə yatırıldığını, Aİ-nin ölkəmizə Tvinninq və digər mexanizmlərlə dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, 6-cı nəşr “Aİ Biznes Mühiti Hesabatı 2021” də qarşılıqlı əməkdaşlığın genişlənməsinin, Azərbaycan-Aİ işgüzar əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük marağın göstəricilərindəndir.
Aİ- Azərbaycan üzrə Biznes Mühiti hesabatı 2021
Aİ-Azərbaycan Biznes Mühiti Hesabatı Avropa İttifaqının (Aİ) maliyyələşdirilməsi ilə , COWI Belçika, Azərbaycan-Fransa Ticarət və Sənaye Palatası (AFchamber), İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatası (ITAZERCOM), İnvestBaku-nun birgə əməkdaşlığı və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin -AZPROMO-nun koordinasiyası ilə ərsəyə gəlmişdir. 2015-ci ildən etibarən bu müntəzəm araşdırma ölkədə Aİ bizneslərinin əsas problemlərini əks etdirir, iqtisadi islahatların gedişatını izləyir və yerli biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması üçün prioritetləri müəyyənləşdirir.
İllik hesabatın 6-cı nəşrində 2021-ci ildə iqtisadi və biznes mühitinin bərpası daha stabil və proqnozlaşdırıla bilən yola qayıtdığı vurğulanır ki, bu da şirkətlərə gələcəyə daha inamla və nikbinliklə baxmağa imkan verir. Rəqəmlər göstərir ki, Avropa şirkətlərinin 80%-i öz biznes əməliyyatları üçün yenidən Azərbaycanı seçməyə hazırdır, respondentlərin 53%-i isə burada gələcək genişlənmə planlarına malikdir.
“Aİ Biznes Mühiti Hesabatı Azərbaycan 2021” özündə 20 Aİ üzv dövləti, 2 EFTA üzv ölkəsi, Böyük Britaniya və Azərbaycan daxil olmaqla ümumilikdə 24 ölkənin nümayəndələrinin fikirlərini əks etdirir.
Sorğuda iştirak edən şirkətlərin 90%-i KOB-lardır və müəssisələrin əksəriyyəti Azərbaycanda Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət (MMC) (58%) və ya nümayəndəlik ofisləri (31%) və 5 ildən çoxdur ölkədə mövcud olan şirkətlər (77%) kimi fəaliyyət göstərirlər.
Tədqiqat vurğulayıb ki, İKT və nəqliyyat, tikinti və mühəndislik sahəsində fəaliyyət göstərən bizneslər inkişaf edib və imkanlarının daha da genişləndirilməsi istiqamətində müsbət tendensiya nümayiş etdirməyə davam ediblər. Hökumətin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına investisiya qoyuluşu üçün elan etdiyi 1,3 milyard ABŞ dolları həcmində əhəmiyyətli büdcə ilə qarşıdan gələn dövlət layihələri tikinti və mühəndislik şirkətlərinin nikbinliyini artırıb ki, onlar da gələcək illər üçün müsbət proqnoz verir. Respondentlərin yarıdan çoxu (54%) bu regionlarda gələcək layihələrə maraq göstərdiyini bildirib, 14%-i isə artıq bu iqtisadi rayonlarda aktiv işə başlayıb. Respondentlər arasında maraq doğuran əsas sektorlar mülki tikinti, alternativ enerji və nəqliyyat infrastrukturu olub.Avropa şirkətləri bu ilin fəaliyyətini effektiv hesab etdikləri ən təsirli islahatların top 5-liyinə ASAN-ı, Elektron Vergi platformasını, Elektron gömrük xidmətlərini, DOST mərkəzlərini və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyini (KOBİA) daxil ediblər.
Hesabatın nəticələrinə görə Azərbaycan qlobal strateji prioritetlər, o cümlədən dayanıqlı və yaşıl iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Aİ təşəbbüslərinin dəstəyi ilə ölkə bu sahədə siyasətini və hüquqi çərçivəsini gücləndirməkdə davam edir.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, 2021-ci ildə ilk dəfə olaraq Aİ-nin Biznes Mühiti sorğusunda gender seqreqasiyasına və onların təşkilatlarında qadınların rollarına həsr olunmuş suallar da öz əksini tapıb.
Tədbir zamanı Forumun komanda lideri Bogdana Efe ölkə iqtisadiyyatında dəyişiklik tendensiyalarını və fərqli perspektivləri ətraflı şəkildə özündə əks etdirməsi, həmçinin dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığına töhfə verməsi istiqamətində müstəqil bir qiymətləndirməni təmin edən “Aİ-Azərbaycan üzrə Biznes Mühiti hesabatı”nın 2021-ci il buraxılışının təqdimatı ilə çıxış etdi.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycan üzrə ölkə rəhbəri Kamola Mahmudova, Avropa İnvestisiya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə Regional direktoru Maciej Czura, Aİ-nin Beynəlxalq eksperti Marius Bordalba tədqiqata dair müzakirələrdə iştirak ediblər və hesabatın nəticələri ilə bağlı öz ekspert rəylərini bölüşüblər. “Aİ-Azərbaycan üzrə Biznes Mühiti hesabatı”nın 2021-ci il buraxılışına həsr olunmuş panel iclasın moderatorluğunu COWI Belçikanın Layihə meneceri Natalia Kardona edib.
Ötən ildən başlayaraq, Azərbaycandan kənarda (Avropada) fəaliyyət göstərən Avropa biznesinin də onlayn rejimə qoşulması və ölkədə biznes mühiti, investisiya imkanları və qarşıdan gələn islahatlar haqqında daha çox məlumat əldə etməsi faydalı bir ənənəyə çevrilir. Belə ki, Forum bu ənənəni nəzərə alaraq bu il tədbiri hibrid formatda keçirtdi və 200-dən çox yerli və xarici şirkət həmçinin onlayn şəkildə tədbirdə iştirak edə bildi.
Ən böyük ticarət tərəfdaşı və ən böyük ixrac istiqaməti mövqeyi ilə yanaşı, Aİ və onun üzv dövlətləri həm də Azərbaycan üçün ən böyük xarici investisiya mənbəyidir. Avropalı investorların fəaliyyəti pandemiyadan sonra Azərbaycanın iqtisadi və sosial dirçəlişi üçün daha bir mühüm amil olacaqdır.
Əsas Sektorlar üzrə Panel Müzakirələri
Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu bu il “Azərbaycanda Avropa İnvestorları üçün imkanlar” və “Maliyyəyə çıxış və digər imkanlar” kimi iki fərqli panel müzakirəsini əhatə edib. Nazirliklərin, dövlət və beynəlxalq qurumların rəsmilərinin, həmçinin iqtisadiyyat sahələri üzrə ekspertlərin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrin əsas mövzusunu müvafiq sektorlarda son iqtisadi inkişaf, biznes imkanları və mövcud olan çətinliklər təşkil edib.Birinci panel iclasda İnvestBaku-nun idarəedici direktoru Cavid Mustafayev Aİ Netvorkinq Platformasının təqdimatını həyata keçirib. Daha sonra isə Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin sədri vəzifəsini icra edən Elşad Nuriyev və AZPROMO-nun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayevin iştirakı ilə “Azərbaycanda Avropalı İnvestorlar üçün İmkanlar” adlı panel iclası baş tutub. İclasın moderatorluğunu İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının prezidenti Manuela Traldi edib.
Aİ-Azərbaycan Biznes Forumunun 2022-ci il buraxılışının ikinci panel sessiyası “Maliyyəyə çıxış və digər imkanlar” mövzusuna həsr olunub. Paneldə KOBİA-nın sədri Orxan Məmmədov, Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) Cənubi Qafqaz üzrə Regional Nümayəndəliyinin rəhbəri Maciej Czura, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycan üzrə ölkə rəhbəri Kamola Mahmudova, Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun idarə heyətinin sədri Osman Xaliyev və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin (AİŞ) icraçı direktoru Ülvi Mansurov əsas məruzəçi qismində çıxış ediblər. Müzakirəyə Azərbaycan-Fransa Ticarət Palatasının sədri Teybə Quliyeva moderatorluq edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_4248d984bb8fb50c745b823b0_o.jpg
The forum was organized by the EU Delegation in Azerbaijan in cooperation with COWI Belgium, the Azerbaijan-France Chamber of Commerce and Industry, the Italy-Azerbaijan Chamber of Commerce, InvestBaku and AZPROMO.
The annual event drew a high turnout of over 500 participants, including government officials, EU Ambassadors, representatives of international organizations and business leaders from EU countries and Azerbaijan, who took part in panel discussions and business-to-business meetings. The 6th annual edition of “The EU Business Climate Report Azerbaijan” was presented during the Forum which is based on confidential surveys from 139 companies and 24 European countries, operating in Azerbaijan. The Forum enclosed two different panel discussions, featuring as “Opportunities for European Investors in Azerbaijan” and “Access to Finance and Other opportunities”.
The purpose of the forum is to enhance economic cooperation between the EU and Azerbaijan, providing companies the opportunity to effectively network, exchange their views and challenges as well as supporting the economic diversification and enhancing the awareness of the business climate and investment opportunities in Azerbaijan by promoting public-private dialogue.
The forum opened by the introductory speech of Ambassador Peter Michalko, Head of the European Union (EU) Delegation to Azerbaijan.
“The EU-Azerbaijan Business Forum 2022 opens up new opportunities for European companies to learn about a business environment in Azerbaijan, to get information from the Government officials on upcoming reforms and investment opportunities in the country. The Forum serves to promote a business-friendly environment where the voice of all business representatives can be heard and where EU-Azerbaijan cooperation and strong partnership can further prosper. I invite the EU businesses to have a fresh look into Azerbaijan where new prospects for doing business will only increase in the coming years.
EU Business Climate Report 2021 presented today not only provides an independent assessment of the current business climate, but also enables to see the changes in perspective compared to previous years. We strongly believe that the EU-Azerbaijan Business Forum will continue to support Azerbaijan in fulfilling its economic diversification and growth objective,” EU Ambassador Peter Michalko said.
Mikayil Jabbarov, Minister of the Economy of the Republic of Azerbaijan gave a main keynote speech in official part.
The Minister emphasized that the EU is Azerbaijan's largest investment partner. The minister said that more than 20 billion euros have been invested in Azerbaijan's economy by EU countries so far, and the EU's support for Azerbaijan through Twinning and other mechanisms is highly appreciated. Mr.Jabbarov noted that the 6th edition of the EU Business Environment Report 2021 is one of the indicators of the expansion of cooperation and the great interest in the development of Azerbaijan-EU business relations.
EU Business Climate Report
The EU Business Climate Report Azerbaijan 2021 is funded the European Union (EU) and implemented by COWI Belgium in partnership with Italy-Azerbaijan Chamber of Commerce, Azerbaijan-France Chamber of Commerce, and Industry, InvestBaku and in coordination with Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO) as part of the Ministry of Economy of Azerbaijan. Since 2015, this regular study reflects the main challenges of EU businesses in the country, tracks the progress of economic reforms and determines priorities for further improvement of the local business environment.
The 6th annual edition of report emphasizes the highlights on recovery of economic and business environment as a more stable and predictable in 2021, which is allowing companies to look to the future with more certainty and optimism. The numbers show that 80% of European companies are ready to choose Azerbaijan again for their business operations, 53% of respondents have plans for future expansion.
The “EU Business Climate Report Azerbaijan 2021” represents the views of representatives from 24 countries in total, including 20 EU member states, 2 EFTA countries, the UK, and Azerbaijan. Over 90% of the companies that participated in the survey are SMEs. The majority of entities are operating in Azerbaijan as limited liability companies (LLC) (58%) or representative offices (31%) and are being present in the country for over 5 years (77%).
The study underlines that ICT and transportation, construction and engineering businesses grew and continued to show a positive trend for further expansion of their capacities. The state projects and investments with a substantial budget of USD 1.3 bn. in the Karabakh and East Zangezur economicregions brought optimism to construction and engineering companies. Over half (54%) of respondents reported interest in upcoming projects in these regions, and 14% have already started active work in these economic regions. The main sectors of interest among respondents were in civil construction, alternative energy, and transport infrastructure.
European companies considered the work of ASAN, E-Taxation platform, E-customs services, DOST centers and SMBDA as the top-5 most effective ongoing reforms.
Azerbaijan continues its movement towards global strategic priorities, including the development of a sustainable and green economy. With the support of EU initiatives, the country keeps strengthening its policy and legislative framework in this area.
This is the first year the EU Business Climate Survey included questions devoted to gender segregation and women`s roles in their entities.
Bogdana Efe, Team Leader of EU-Azerbaijan Business Forum 2020- 2022 presented the “EU BUSINESS CLIMATE REPORT AZERBAIJAN 2021”. Kamola Makhmudova, Head of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Azerbaijan, Maciej Czura, Head of Regional Representation for the South Caucasus at The European Investment Bank (EIB) and Marius Bordalba, International expert from the EU participated in the discussions on the report and provided their valuable insights and feedbacks into the findings of study. The discussion was moderated by Natalia Cardona, Project Manager at COWI Belgium.
Starting from the last year, it becomes a good tradition also for the European business operating outside of Azerbaijan (in Europe) to join online to the event and learn more about business environment, investment opportunities and upcoming reforms in the country. This year, the Forum was held in hybrid format and over 200 companies joined to the event in online format. Together with the position of the largest trading partner and largest export destination, the EU and its Member States are also the largest source of foreign investments in Azerbaijan. Activities of the European investors will be another important factor for the economic and social recovery of Azerbaijan after the pandemic.
Panel Discussions on Key Sectors
The EU-Azerbaijan Business Forum 2022 enclosed two different panel discussions, featuring as “Opportunities for European Investors in Azerbaijan” and “Access to Finance and Other opportunities”. The discussions covered the latest economic developments and reforms, business opportunities and challenges for European and local investors, with participation of state officials from public institutions and international industry experts.
Javid Mustafayev, Managing Director of InvestBaku gave a presentation of the EU Networking Platform. Elnur Soltanov, Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Valeh Alasgarov, Chairman of ALAT FEZ Economic Zones, Elshad Nuriyev, Acting Chairman of Economic Zones Development Agency and Yusif Abdullayev, Acting Executive Director of AZPROMO were main speakers of first panel session- “Opportunities for European Investors in Azerbaijan”. The discussion was moderated by Manuela Traldi, President of the Italy - Azerbaijan Chamber of Commerce, ITAZERCOM.
The second panel session of EU-Azerbaijan Business Forum 2020-2022 was dedicated to “Access to Finance and Other Opportunities”, with participations of Orkhan Mammadov, Chairman of SMBDA, Maciej Czura, Head of Regional Representation for the South Caucasus at the European Investment Bank (EIB), Kamola Makhmudova, Head of EBRD in Azerbaijan, Osman Khaliyev, Chairman of the board of the Entrepreneurship Development Fund, and Ulvi Mansurov, Executive Director of Azerbaijan Investment Company (AIC) as main speakers. The discussion was moderated by Teyba Guliyeva, Chair of Azerbaijan - France Chamber of Commerce, AFchamber.