https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_b7e502214670340926b5b6df9_o.jpg
Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi 2023-cü ilin hazırlıq planına əsasən, radiasiya, kimyəvi və bioloji mühafizə bölmələrinin şəxsi heyəti ilə səhra şəraitində təlim keçirilib.
Təlimdə qoşunların antiterror əməliyyatını keçirmək üçün başlanğıc vəziyyətini tutması, radiasiya, kimyəvi və bioloji mühafizə tapşırıqlarının planlaşdırılması və yerinə yetirilməsi zamanı bölmələrin idarə edilməsi üzrə fəaliyyətlər icra olunub.
Həmçinin, müxtəlif obyekt və ərazilərdə zəhərləyici maddələri təqlid edən resepturalarla çirklənmiş sahələrdə kimyəvi kəşfiyyatın aparılması, silah, texnika və digər avadanlığın xüsusi təmizlənməsi tapşırıqları bölmələr tərəfindən praktiki yerinə yetirilib, döyüş şəraitinə uyğun aerozol maskalanma fəaliyyətləri məşq etdirilib.
Radiasiya, kimyəvi və bioloji mühafizə tədbirlərinin yerinə yetirilməsi zamanı bölmələrin birgə fəaliyyətinin uzlaşdırılması, səhra vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi, eləcə də şəxsi heyətdə yüksək fiziki və psixoloji dözümlüyün aşılanması məqsədilə keçirilən təlimdə qarşıya qoyulan tapşırıqlar müvəffəqiyyətlə icra edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_b7e502214670340926b5b6df9_o.jpg
According to the training plan for 2023 approved by the Minister of Defense, exercises were held with military personnel of Radiological, Chemical and Biological Defense Units in field conditions.
During the exercises, the troops took the starting position to conduct the anti-terrorist operation, and the activities were carried out on the management of units during the planning and execution of radiological, chemical and biological defense tasks.
Along with this, the units practically accomplished the tasks on conducting chemical reconnaissance at various facilities and territories contaminated with compounds that imitate toxic substances, special cleaning of weapons, equipment and other devices, and practiced actions for aerosol masking in accordance with the combat situation.
During the implementation of measures for radiological, chemical and biological defense, the tasks set during the exercises were successfully accomplished in order to work out the well-coordinated joint activities of units, improve field skills, as well as educate servicemen in high physical and psychological endurance.