https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_aeaef5af0474762478569fdcd_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Şurasının sədri Volfqanq Sobotka ilə birlikdə paytaxt Vyanada yerləşən İmperial Xəzinə Muzeyində olublar.
Qonaqlara muzeydə saxlanılan eksponatlar haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, muzeydə Avstriyada 800 il hakimiyyətdə olmuş Habsburq sülaləsinə aid tarixi əhəmiyyətə malik eksponatlar qorunur. 23 otaqda yerləşən muzey dini və dünyəvi olmaqla iki hissədən ibarətdir və burada Avstriya imperatorlarının tacqoyma mərasimlərində istifadə edilmiş tac və geyimlər, onlara hədiyyə olunan zinyət əşyaları, incəsənət kolleksiyası və s. nümayiş olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_aeaef5af0474762478569fdcd_o.jpg
В русле текущей официальной поездки в Австрийскую Республику председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова вместе с президентом Национального совета страны Вольфгангом Соботкой побывали в Имперской сокровищнице Вены.
Гостям рассказали об экспонатах сокровищницы Габсбургов, повествующей о 800-летней истории их правления Австрией. Располагающийся в 23 комнатах музей состоит из двух частей: религиозной и светской. В нём демонстрируются короны и коронационные одеяния австрийских императоров, а также преподнесённые им драгоценности, коллекция произведений искусства и многое другое.