https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_aeaef5af0474762478569fdcd_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Şurasının sədri Volfqanq Sobotka ilə birlikdə paytaxt Vyanada yerləşən İmperial Xəzinə Muzeyində olublar.
Qonaqlara muzeydə saxlanılan eksponatlar haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, muzeydə Avstriyada 800 il hakimiyyətdə olmuş Habsburq sülaləsinə aid tarixi əhəmiyyətə malik eksponatlar qorunur. 23 otaqda yerləşən muzey dini və dünyəvi olmaqla iki hissədən ibarətdir və burada Avstriya imperatorlarının tacqoyma mərasimlərində istifadə edilmiş tac və geyimlər, onlara hədiyyə olunan zinyət əşyaları, incəsənət kolleksiyası və s. nümayiş olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_aeaef5af0474762478569fdcd_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Republic of Austria on an official visit now and President of the Austrian National Council Wolfgang Sobotka went to the Imperial Treasury in Vienna.
The visitors were told about the exhibitions of the treasury of the Habsburgs making a narrative of their 800-year-long rule of Austria. The museum that occupies 23 rooms consists of two parts: a religious and a secular one. The Imperial Treasury has on display the Austrian emperors’ crowns and coronation garments, the jewellery presented to them, an art collection and many other artefacts.