https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_e46361d11bda9d78dc927222b_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 21-ci və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun yaradılmasının 5-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin Komitənin binasındakı büstü ehtiramla ziyarət edilib, abidənin önünə gül dəstələri düzülüb.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Vətənimizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov bu əlamətdar gün münasibətilə diaspor hərəkatına töhfə verən hər bir azərbaycanlını təbrik edib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin 2002-ci il 5 iyul tarixli Fərmanı ilə yaradılmış “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsi”nin varisi olduğunu xatırladıb.
Heydər Əliyev siyasi kursunun hazırda da uğurla davam etdirildiyini, qalib xalqımızın diaspor hərəkatının yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu və Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında dövlət başçımızın tövsiyələri istiqamətində fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə milli mədəni irsimizin qorunub saxlanması, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların mütəşəkkil təşkilatlanması, həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində müxtəlif layihələr həyata keçirilir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində təsis edilmiş Koordinasiya şuralarının, xaricdəki həmvətənlərimizin istifadəsinə verilmiş Azərbaycan evlərinin, Qarabağ, Nizami Gəncəvi və Xurşidbanu Natəvanın adlarını daşıyan Azərbaycan dili məktəblərinin buna bariz nümunə olduğunu vurğulayıb.
Ardınca Komitənin yaradılmasını, fəaliyyətini, Heydər Əliyevin Azərbaycan diasporunun təşkilatlanmasına dair fikirlərini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Sonra Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev hesabatla çıxış edib, Fondun 5 illik fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx təqdim olunub.
Çıxış edən diaspor nümayəndələri Səadət Abdullayeva (Gürcüstan), Ələddin Məmmədov (Rusiya), Əjdər Tağızadə (İsveç), Teymur Rzayev (Türkiyə), Maya Bağırova( Fransa), Ceyhun Nəcəfov (Kanada), Kamilla Məmmədova və Zəminə Mirhadıyeva (ABŞ) Komitənin və Fondun yaradılmasını diaspor tarixində mühüm hadisə adlandırıblar. Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, ölkəmizin zəngin mədəni irsinin təbliği istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət istiqamətlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirdə iştirak edən Amerika Muğam Cəmiyyətinin prezidenti Cefri Verbok Azərbaycana sevgisindən və Azərbaycan musiqisinin gözəlliklərindən söz açıb. Çıxışını “Qarabağ Azərbaycandır!” sözləri ilə tamamlayan musiqiçi kamançada muğam parçası ifa edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_e46361d11bda9d78dc927222b_o.jpg
Проведено мероприятие по случаю 21-й годовщины создания Государственного комитета по работе с диаспорой и 5-й годовщины создания Фонда поддержки азербайджанской диаспоры.
Перед мероприятием состоялось посещение бюста общенационального лидера Гейдара Алиева в здании комитета, к памятнику были возложены цветы. На церемонии, начавшейся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей Родины.
Поприветствовав участников мероприятия, председатель комитета Фуад Мурадов поздравил по этому случаю всех азербайджанцев, внесших вклад в диаспорское движение.
Он напомнил, что Государственный комитет по работе с диаспорой является правопреемником Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом, созданного Указом архитектора и созидателя независимого Азербайджана, общенационального лидера Гейдара Алиева от 5 июля 2002 года.
Председатель комитета отметил, что сегодня политический курс Гейдара Алиева успешно продолжается, что диаспорское движение нашего победоносного народа вступило в новый этап и действует в соответствии с рекомендациями главы государства на V Съезде (Съезде Победы) азербайджанцев мира. Он подчеркнул, что по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, при поддержке Фонда Гейдара Алиева и по инициативе Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханым Алиевой реализуются различные проекты, направленные на сохранение национально-культурного наследия, организационное становление проживающих за рубежом азербайджанцев, доведение реалий до мировой общественности, констатировал, что наглядным примером тому служат учрежденные в различных странах мира координационные советы, переданные в распоряжение наших соотечественников за рубежом дома Азербайджана, школы азербайджанского языка, носящие имя Карабаха, Низами Гянджеви и Хуршидбану Натаван.
Затем был показан видеоролик, отражающий создание, деятельность комитета, высказывания Гейдара Алиева об организационном становлении азербайджанской диаспоры.
Далее с отчетом выступил исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, был представлен видеоролик, повествующий о 5-летней деятельности фонда.
Выступившие представители диаспоры Саадат Абдуллаева (Грузия), Аладдин Мамедов (Россия), Аждар Тагизаде (Швеция), Теймур Рзаев (Турция), Мая Багирова (Франция), Джейхун Наджафов (Канада), Камилла Мамедова и Замина Мирхадыева (США) назвали создание комитета и фонда важным событием в истории диаспоры, высоко оценили деятельность в области доведения азербайджанских реалий до мировой общественности, пропаганды богатого культурного наследия нашей страны.
Принимавший участие в мероприятии президент Американского общества мугама Джефри Вербок говорил о любви к Азербайджану и красоте азербайджанского мугама. Завершив выступление словами “Карабах – это Азербайджан!”, музыкант исполнил на кеманче отрывок из мугама.