https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0fe0a55278677cfe8a7541012_o.jpg
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 6 ay ərzində ölkədə 24,1 milyard kub metr təbii qaz hasil edilib. Qazın 6,5 milyard kub metri AÇG-dən, 13,2 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 4,4 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən qaz hasilatında təqribən 0,7 milyard kub metr, yəni təqribən 3 faiz artım qeydə alınıb.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 12 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 7,5 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyun aylarında Türkiyəyə təqribən 5 milyard kub metr, Avropaya təqribən 5,7 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,3 milyard kub metr qaz satılıb. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 2,8 milyard kub metr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 iyul 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 209,9 milyard kub metr, “Şahdəniz”dən isə 195,9 milyard kub metr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 138,1 milyard kub metrə yaxını ixraca nəql edilib.
6 ay ərzində ölkədə təxminən 15,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 9,1 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,9 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 12,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 11,3 milyon tonu konsorsiumun, 1,4 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 iyul 2023-cü il tarixinədək 618,4 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 576 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə təqribən 42,4 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 1 iyul 2023-cü il tarixinədək təqribən 616,5 milyon tonu ixraca nəql edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0fe0a55278677cfe8a7541012_o.jpg
According to operational data for January-June 2023, Azerbaijan produced 24.1 bcm of natural gas. 6.5 bcm of gas production extracted from ACG, while 13.2 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 4.4 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 0.7 bcm, namely 3 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 12 bcm, which was 7.5 % more compared to the same period previous year. In the January-June, about 5 bcm gas was exported to Türkiye, 5.7 bcm gas to Europe, 1.3 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period more than 2.8 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 July 2023, about 209.9 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 195.9 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, more than 138.1 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 15.2 million tons of oil (including condensate) during 6 months.
Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 9.1 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.2 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3.9 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 12.7 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 11.3 million tons, SOCAR for 1.4 million tons.
Since its commissioning till 1 July 2023, more than 618.4 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 576 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 42.4 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 July 2023, about 616.5 million tons were exported.