https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_651f25b7d56cff5538db77b2a_o.jpg
Bakı, 26 may 2022-ci il – Avropa İttifaqı (Aİ) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) Cəlilabada birgə media tur təşkil edib.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində, səfər ölkədə şagirdlərin ixtisas seçimi ərəfəsində həyata keçirilib. Məqsəd peşə təhsil müəssisələri barədə məlumatlılığı artırmaq, həmçinin peşə təhsili və təlimini müxtəlif qabiliyyətlərə malik gənclər, eləcə də yetkinlər üçün müvafiq təhsil seçimlərindən biri kimi uğurlu təqdimatına dəstək olmaqdır.
Gün ərzində baş tutan tədbir region üzrə icra hakimiyyəti nümayəndələrini, təşkilatçı qurumların yüksək səviyyəli rəsmiləri, paytaxtdan və regiondan bir sıra media nümayəndələrini, o cümlədən müəllim və tələbələri və özəl sektor müəssisələrinin rəhbər şəxslərini 400 nəfəri bir araya gətirib.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar mebel sənayesi üzrə ixtisaslaşan “Woodpecker” şirkətinə səfər edib və orada çalışan tələbələrlə tanış olublar. Sözügedən tələbələr hazırda layihə tərəfindən tətbiq edilən dual təhsil proqramı çərçivəsində müxtəlif müəssisələrdə praktiki məşğələlərdə iştirak edir və real iş mühitində öyrənmə imkanı əldə edirlər.
Rəsmilər səfər zamanı Cəlilabad Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinə baş çəkib, müəllim və tələbə heyəti ilə görüşlər keçirib, həmçinin ustad dərslərinə (master klass) qoşulublar. İştirakçılar regionlarda peşə təhsili məzunu qadın və kişilər üçün məşğulluq imkanlarını müzakirə edib, habelə layihənin dəstəyi ilə tezliklə bu peşə təhsil müəssisəsində yaradılacaq Karyera Mərkəzinin rolu və tələbələrə gələcək karyera addımlarında dəstək olması məqamlarını vurğulayıblar.
Tədbirin tərkib hissəsi olaraq, dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına həsr edilmiş dəyirmi masa keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilən dəyirmi masa tədbirində kənd təsərrüfatı, quşçuluq, mebel sənayesi, tekstil və qonaqpərvərlik istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən 15-ə yaxın özəl sektor müəssisəsi iştirak edib. Şirkətlər peşə təhsil müəssisələrində tədris alan tələbələrin qiymətləndirilməsi, kurikulumların yenilənməsi və yeni maliyyələşdirmə mexanizmləri mövzuları üzrə müzakirələr aparıblar. Müəssisələr həmçinin, layihə tərəfindən tezliklə təşkil ediləcək Məşvərət Şurasının dəstəyi ilə təhsilverənlərlə özəl sektor arasında digər əməkdaşlıq imkanları barədə danışıblar.
Bu fəaliyyətlərin məqsədi ölkədə peşə təhsil müəssisələrinin cəlbediciliyinin artırılması və əmək bazarının tələbləri ilə uzlaşdırılmasına dəstək olmaqdır. Layihə çərçivəsində həyata keçirilən müvəkkillik fəaliyyətləri peşə təhsili haqda, onun sosial və iqtisadi önəminin, eləcə də gələcək perspektivləri barədə məlumat səviyyəsinin artırılmasına hədəflənir.
Media səfər ikili görüşlərin keçirilməsi ilə başa çatıb.
Media tur tədbiri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_651f25b7d56cff5538db77b2a_o.jpg
Baku, 26 May 2022 – The European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) team up to organize a media tour to the Jalilabad region of Azerbaijan.
Implemented as part of the EU-funded “VET for the Future” project in the eve of the career selection period of pupils in Azerbaijan, the visit aims to raise awareness about vocational education centers, as well as to help successful presentation of VET as one of the relevant education choices for youth and adults of all abilities.
The full-day event brought together around 400 people including the regional executive authority representatives, the high-level officials of the organizing bodies, a number of press representatives from the capital and the region, also youth and teachers from Jalilabad and the private sector heads.
During the event, the participants visited the private sector company “Woodpecker” specialised in furniture industry and met with students who are now participating in-company trainings organised within the frame of our dual education programme in VET.
The officials also visited the Jalilabad State Vocational Education Centre, held meetings with the teachers & students, and joined the master classes. The visitors also talked over career prospects for women and men VET graduates in regions and discussed the role of the career center that is soon to be created with the project’s support in this VET establishment with the aim to support with the career prospects of the students.
As part of the event, in partnership with the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, a roundtable is organised dedicated to the public-private partnership. Around 15 private sector companies operating in agriculture, poultry, furniture, textile, and hospitality services discussed about the role of employers in the assessment of students, updating the curriculums, and bringing new financing mechanisms. The companies also highlighted further cooperation opportunities with the education providers through the Board of Trustees soon to be activated by the project in vocational education in the country.
The aim of these actions is to expand the attractiveness of vocational education institutions and their level of compliance with the demands of the labour market. Furthermore, these advocacy steps are targeted to augment the visibility of vocational education while showing its social and economic importance and further perspectives.
The media tour is completed with the bilateral meetings.
This media tour is organised as part of the “VET for the Future: Development of VET Providers’ Excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.