https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_b841c989b2ef77fe81c89d607_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə ilə görüş keçirib.
Görüş əsnasında dinlərarası əməkdaşlığın və dünya dinləri və mədəniyyətləri arasında dialoqun bundan sonra da təşviq edilməsi ilə bağlı aktual məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər, xüsusi ilə, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən dini müqəddəs dəyərlərə qarşı bütün təhqirləri pisləyən qətnamənin qəbulunu vurğulayıblar.
A.Paşazadə Qazaxıstanın konfessiyalararası dialoqun inkişafına və möhkəmləndirilməsinə verdiyi töhfələrin yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib, və Dünya və Ənənəvi Dini Liderlərin Qurultayı və onun Katibliyi çərçivəsində keçirilən dünyanın dini və ictimai xadimlərinin görüşlərinin önəmini və effektivliyini vurğulayıb. O, həmçinin cari ilin payızında baş tutacaq Qurultay Katibliyinin iclasında iştirakını təsdiqləyib.
Öz növbəsində, A.Bayel Astanada keçirilən Dünya və Ənənəvi Dini Liderlərinin Qurultayında mütəmadi şəkildə iştirak etdiyinə və bu institutun bundan sonrakı inkişafı ilə bağlı təkliflərinə görə həmsöhbətə öz təşəkkürünü bildirib. Səfir, eyni zamanda Şeyxə bu yaxınlarda baş tutan “Mərkəzi Asiya + Körfəz Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası”-nın birinci Zirvə Görüşü haqqında məlumat verib və İslam dünyasında birləşmə və inkişaf proseslərinin güclənəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_b841c989b2ef77fe81c89d607_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с председателем Управления мусульман Кавказа Шейх-уль-Исламом Аллахшукюром Пашазаде.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам межрелигиозного сотрудничества и дальнейшего продвижения диалога между религиями и культурами мира. В частности, стороны отметили актуальность принятой Генеральной Ассамблеей ООН резолюции, осуждающей любое надругательство над религиозными святынями.
А. Пашазаде отметил, что высоко оценивает вклад Казахстана в развитие и укрепление межконфессионального диалога, а также подчеркнул важность и эффективность встреч религиозных и общественных деятелей мира, проводимых в рамках Съезда лидеров мировых и традиционных религий и его Секретариата. Он также подтвердил свое участие в предстоящем заседании Секретариата Съезда осенью нынешнего года.
Со свой стороны А. Байель поблагодарил собеседника за регулярное участие в Съездах лидеров мировых и традиционных религий в Астане и его предложения по дальнейшему развитию данного института. Посол также проинформировал Шейха о прошедшем недавно первом Саммите «Центральная Азия + Совет сотрудничества арабских государств Залива», и выразил надежду на усиление в Исламском мире процессов единения и развития.