https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b9b29a96193a6b6251ee714df_o.jpg
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş rayonlarına səfər çərçivəsində bir qrup amerikalı jurnalisti və media eksperti Füzuli rayonunu ziyarət edib.
Füzuliyə gedərkən qonaqlar yolboyu erməni barbarlığının təcəssümü olan dağıdılmış, viran qoyulmuş kəndləri, qəsəbələri seyr edib və Merdinli kəndindəki məscidə baxış keçiriblər. İşğal illərində Qarabağ ərazisində yerləşən bir çox məscidlərin erməni vandalları tərəfindən dağıdıldığı, onların bir qismindən başqa məqsədlər üçün istifadə olunduğu, bəzi məscidlərdə, o cümlədən Merdinli kənd məscidində də mal-qara və donuz saxlanıldığı diqqətə çatdırılıb.
Qonaqlar Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı və Füzuli şəhərində salınan yeni yaşayış kompleksi ilə də tanış olublar.
Daha sonra Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində olan qonaqlara məlumat verilib ki, “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən salınmış bu yaşayış məskəninə “Böyük Qayıdış” proqramına uyğun olaraq əhali köçürülüb və bu proses davam etməkdədir. Ağalı kəndində müasir şəhərsalma standartlarının tətbiq olunduğu, ən müasir texnologiyalardan istifadə edildiyi, köçürülmüş əhali üçün bütün infrastrukturun yaradıldığı vurğulanıb. Bildirilib ki, müvafiq qurumlar tərəfindən sakinlər peşə ixtisaslarına və bacarıqlarına uyğun şəkildə işlə təmin ediliblər.
Amerikalı jurnalistlərə müsahibəsində kənd sakinlərindən biri deyib ki, işğal zamanı Zəngilanı tərk edərkən 20 yaşı olub. Rayon azad edildikdən sonra isə 50 yaşında ailəsi ilə birlikdə Ağalı kəndinə qayıdıb. Qeyd edib ki, artıq 8 aydır doğma yurdunda yaşayır, çalışır və dövlətimizin Ağalı sakinləri üçün yaratdığı şəraitdən çox razıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b9b29a96193a6b6251ee714df_o.jpg
Группа американских журналистов и медиаэкспертов в рамках поездки в освобожденные от оккупации районы Азербайджана побывала в Физулинском районе.
По дороге в Физули гости увидели разрушенные и опустошенные села и поселки, являющиеся олицетворением армянского варварства, посмотрели мечеть в селе Мердинли. Отмечено, что в годы оккупации многие мечети, находящиеся на территории Карабаха, были разрушены армянскими вандалами, часть их использована в иных целях, в некоторых мечетях, в том числе мечети села Мердинли, содержали коров и свиней.
Гости также ознакомились с Физулинским международным аэропортом и новым жилым комплексом, возведенным в городе Физули.
Затем гости, посетившие село Агалы Зангиланского района, были проинформированы о том, что в соответствие с программой “Bеликое возвращение” в этот населенный пункт, заново отстроенный согласно концепции “умное село”, переселены жители, что данный процесс продолжается. Подчеркнуто, что в селе Агалы применяются современные градостроительные стандарты, используются самые современные технологии, для переселенных жителей создана вся инфраструктура. Отмечено, что жители обеспечены соответствующими структурами работой в соответствии со специальностью и профессиональным умением.
Один из жителей села в беседе с американскими журналистами сказал, что покинул Зангилан во время оккупации в 20 лет. После освобождения района уже в 50 лет вернулся вместе с семьей в село Агалы. Он сообщил, что уже 8 месяцев живет и работает в родном краю и очень доволен условиями, созданными нашим государством для жителей Агалы.