https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_bc49a20944ae7fdef05770be0_o.jpg
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş rayonlarına səfər çərçivəsində bir qrup amerikalı jurnalisti və media eksperti ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşada olub.
Şuşa şəhər Sövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşı amerikalı qonaqlara Azərbaycanın ən mühüm şəhərlərindən biri olan, Qafqazın musiqi mərkəzi hesab edilən Şuşanın yaranma tarixi, inkişafı, işğal illərində azərbaycanlıların tarixi izlərini silmək məqsədilə erməni vandallarının şəhərdəki tarixi memarlıq, mədəni və dini abidələrini dağıtması, hazırda aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri barədə ətraflı məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Nümayəndə heyəti “Güllələnmiş heykəllər” meydanını, Xurşidbanu Natəvanın evini, “Xan qızı bulağı”nı, Yuxarı Gövhərağa məscidini, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Gəncə Qapısını, Şuşa qalasını və Cıdır düzünü ziyarət edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_bc49a20944ae7fdef05770be0_o.jpg
Группа американских журналистов и медиаэкспертов в рамках поездки в освобожденные от оккупации районы Азербайджана побывала в культурной столице нашей страны Шуше.
Сотрудник Управления государственного заповедника города Шуша проинформировал американских гостей об истории создания, развитии города, являющегося одним из важнейших городов Азербайджана, считающегося музыкальным центром Кавказа, о том, что в годы оккупации армянские вандалы, дабы стереть исторический след азербайджанцев, разрушили исторические архитектурные, культурные и религиозные памятники в Шуше, о проводимой в настоящее время работе по реконструкции и благоустройству и ответил на вопросы.
Делегация побывала на площади “Расстрелянных скульптур”, в доме Хуршидбану Натаван, мечети Юхары Говхарага, у Гянджинских ворот, посетила “Родник хaнской дочери”, мавзолей Моллы Панаха Вагифа, Шушинскую крепость и Джыдыр дюзю.