https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_271fffd0c85c44fa8b958b823_o.jpg
“Heydər Əliyev İli" çərçivəsində qədim Azərbaycan torpağı olan Naxçıvanda “Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi”nin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra "Heydər Əliyev və diaspor quruculuğu" mövzusunda komitənin hazırladığı sənədli film və əvvəlki Yay düşərgələrinin iştirakçılarının salamlama videosu təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli çıxışında IV Yay Düşərgəsinin iştirakçılarını ümummilli lider Heydər Əliyevin dünyaya gəldiyi Naxçıvan şəhərində salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirib, düşərgənin işinə uğurlar arzulayıb. Ulu öndərin Naxçıvanla bağlı fəaliyyəti barədə geniş məlumat verən F.Nəcəfli onun siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanda aparılan tikinti-quruculuq işləri və inkişaf perspektivləri barədə məlumat verib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov düşərgənin təşkilində göstərdikləri köməyə görə Heydər Əliyev Fonduna və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəliyinə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə çağırıb. Bundan başqa, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva xarici ölkələrdə Azərbaycan məktəblərinin fəaliyyətini xüsusi diqqət mərkəzində saxlayır. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunduğunu və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil edildiyini vurğulayan Komitə sədri bildirib ki, ümummilli liderin Azərbaycan tarixində, Naxçıvanın isə ümummilli liderin həyatında rolu misilsiz və ölçüyəgəlməzdir.
Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli deyib ki, Azərbaycan diasporu hazırda öz tarixinin ən güclü dövrünü yaşayır və Azərbaycan dövləti işğalçı Ermənistana qalib gəldiyi kimi, diasporumuz da böyük imkanlara malik Ermənistan diasporuna qalib gəlib: “Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri kimi layihələrin diasporun fəaliyyətində, təşkilatlanmasında və ana vətənlə əlaqələrin qurulmasında müstəsna əhəmiyyəti var”.
Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Aydan Ramazanova düşərgə iştirakçılarına fondun fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, avqustun 18-dək davam edəcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilir. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəliyinə məxsusdur.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyır.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində həyata keçirilən layihə dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gəncləri vahid platforma ətrafında bir araya gətirmək və Azərbaycanla daha yaxından tanış etmək məqsədinə xidmət edir.
Düşərgənin proqramına Naxçıvanın tarixi və mədəni abidələri ilə tanışlıq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşlər, eləcə də gənclər üçün əyləncəli proqramlar, intellektual oyunlar daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_271fffd0c85c44fa8b958b823_o.jpg
The Fourth Summer Camp of Diaspora Youth held within “the Year of Heydar Aliyev” has been officially opened in ancient Azerbaijani land Nakhchivan.
The State Anthem of Azerbaijan was sung, a minute of silence was observed to honor blessed memories of those, who sacrificed their lives for the territorial integrity and freedom of our lands.
Later, a documentary “Heydar Aliyev and diaspora-building” prepared by the Committee and welcoming b-roll video by the participants of the previous camps were demonstrated.
Delivering speech at the opening ceremony, Fuad Najafli, the plenipotentiary representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, greeted the diaspora youth in Nakhchivan birthplace of great leader Heydar Aliyev and conveyed his best wishes.
Giving extended information about Heydar Aliyev’s activity related to Nakhchivan, Fuad Najafli emphasized the construction works carried out under the leadership of Ilham Aliyev, worthy follower of Heydar Aliyev’s political course.
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov expressed his gratitude to the Heydar Aliyev Foundation and the plenipotentiary representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic for their support in organizing the camp.
It was mentioned that at the V (Victory) Congress of World Azerbaijanis held in Shusha on April 22-23,2022, President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev urged all Azerbaijanis living abroad to be in close contact with their historical motherland, to come to Azerbaijan with their families at least once in a year, not to forget their mother tongue, to learn the history of Azerbaijan, and called the second and third generations of Azerbaijanis to be attached to their culture.
It was also emphasized that the activity of the Azerbaijani schools is supervised by the first vice president Mehriban Aliyeva.
In this sense, the summer camps of Diaspora Youth can be evaluated as the
implementation of the President’s recommendations.
Recalling that the Fourth Summer Camp of Diaspora Youth, dedicated to the 100 anniversary of the birth of great leader, the Committee chairman one more time emphasized Heydar Aliyev’s inestimable role in the Azerbaijani history and Nakhchivan’s role in his life.
It was told that the great leader, was born in Nakhchivan ,received his first education here, and started his career. The great leader's return to power for the second time is also related to Nakhchivan. On September 3, 1990, Heydar Aliyev, was elected the chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan AR, where he signed a number of historical decisions.
Ali Huseynli, the first deputy speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, has told that the Azerbaijani diaspora is currently experiencing the strongest period in its history. He also compared the victory of Azerbaijan over invader Armenia with the victory of the Azerbaijani diaspora over the largest Armenian diaspora. He also mentioned that the projects like the Summer Camp of Diaspora Youth has an exceptional role in building ties with Motherland. As a result of such effective activities, the modern Azerbaijani youth raised by Supreme Commander-in-Chief Ilahm Aliyev will connect Nakhchivan with the main part of Azerbaijan and the Turkish World.
Aydan Ramazanova, the representative of the Heydar Aliyev Foundation, informed the camp participants about the activities of the Fund and the projects implemented.
The evented concluded with a concert program.
It should be noted that the Fourth Summer Camp of Diaspora Youth, which will last till August 18, is organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan. The partner of the camp is the Heydar Aliyev Foundation. Plenipotentiary representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic provides organizational support.
More than one hundred young people from 53 countries, including Azerbaijanis living abroad and representatives of the friendly nations, attend Fourth Summer Camp of Diaspora Youth, one of the branded projects in the history of Azerbaijani diaspora. Holding the Camp in the ancient city of Nakhchivan, where Heydar Aliyev was born a century ago, increases the importance of the event.
The project implemented within the framework of President Ilham Aliyev's Decree dated September 29, 2022 "On the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan" aims to unite young Azerbaijanis living abroad around a single platform.
The program of the camp includes insight into the historical and cultural heritage of Nakhchivan, meetings with members of the families of martyrs and heroic war veterans, and discussions with experts of various fields. The camp program also covers fun programs and intellectual games.