https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_271fffd0c85c44fa8b958b823_o.jpg
“Heydər Əliyev İli" çərçivəsində qədim Azərbaycan torpağı olan Naxçıvanda “Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi”nin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra "Heydər Əliyev və diaspor quruculuğu" mövzusunda komitənin hazırladığı sənədli film və əvvəlki Yay düşərgələrinin iştirakçılarının salamlama videosu təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli çıxışında IV Yay Düşərgəsinin iştirakçılarını ümummilli lider Heydər Əliyevin dünyaya gəldiyi Naxçıvan şəhərində salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirib, düşərgənin işinə uğurlar arzulayıb. Ulu öndərin Naxçıvanla bağlı fəaliyyəti barədə geniş məlumat verən F.Nəcəfli onun siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanda aparılan tikinti-quruculuq işləri və inkişaf perspektivləri barədə məlumat verib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov düşərgənin təşkilində göstərdikləri köməyə görə Heydər Əliyev Fonduna və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəliyinə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə çağırıb. Bundan başqa, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva xarici ölkələrdə Azərbaycan məktəblərinin fəaliyyətini xüsusi diqqət mərkəzində saxlayır. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunduğunu və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil edildiyini vurğulayan Komitə sədri bildirib ki, ümummilli liderin Azərbaycan tarixində, Naxçıvanın isə ümummilli liderin həyatında rolu misilsiz və ölçüyəgəlməzdir.
Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli deyib ki, Azərbaycan diasporu hazırda öz tarixinin ən güclü dövrünü yaşayır və Azərbaycan dövləti işğalçı Ermənistana qalib gəldiyi kimi, diasporumuz da böyük imkanlara malik Ermənistan diasporuna qalib gəlib: “Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri kimi layihələrin diasporun fəaliyyətində, təşkilatlanmasında və ana vətənlə əlaqələrin qurulmasında müstəsna əhəmiyyəti var”.
Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Aydan Ramazanova düşərgə iştirakçılarına fondun fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, avqustun 18-dək davam edəcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilir. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəliyinə məxsusdur.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyır.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində həyata keçirilən layihə dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gəncləri vahid platforma ətrafında bir araya gətirmək və Azərbaycanla daha yaxından tanış etmək məqsədinə xidmət edir.
Düşərgənin proqramına Naxçıvanın tarixi və mədəni abidələri ilə tanışlıq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşlər, eləcə də gənclər üçün əyləncəli proqramlar, intellektual oyunlar daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_271fffd0c85c44fa8b958b823_o.jpg
В рамках “Года Гейдара Алиева" на древней азербайджанской земле – в Нахчыване состоялась церемония официального открытия “IV Летнего лагеря диаспорской молодежи”.
После того, как прозвучал государственный гимн Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за освобождение и территориальную целостность наших земель.
Затем были представлены подготовленный комитетом документальный фильм на тему "Гейдар Алиев и диаспорское строительство" и видео с приветствием участников предыдущих летних лагерей.
Полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуад Наджафли отметил, что рад приветствовать участников IV Летнего лагеря в городе Нахчыван, где родился общенациональный лидер Гейдар Алиев, и пожелал работе лагеря успехов. Ф.Наджафли, подробно остановившись на деятельности великого лидера, связанной с Нахчываном, говорил о строительно-созидательной работе, проводимой в Нахчыване под руководством достойного преемника его политического курса - Президента Ильхама Алиева, и перспективах развития.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов выразил Фонду Гейдара Алиева и полномочному представительству Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике признательность за содействие в организации лагеря. Он отметил, что Президент Азербайджана, Победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев всегда призывал проживающих за рубежом азербайджанцев не прерывать связей с исторической Родиной, периодически приезжать в Азербайджан. Кроме того, деятельность азербайджанских школ в зарубежных странах постоянно находится в центре особого внимания Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. B этом контексте летние лагеря диаспорской молодежи можно расценить как претворение в жизнь рекомендаций Президента Азербайджана.
Подчеркнув, что IV Летний лагерь диаспорской молодежи посвящен 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева и организован в рамках “Года Гейдара Алиева”, председатель комитета констатировал, что роль общенационального лидера в истории Азербайджана и роль Нахчывана в жизни общенационального лидера неоценимы и несоизмеримы.
Первый заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Али Гусейнли сказал, что в настоящее время азербайджанская диаспора переживает самый мощный период своей истории, равно, как Азербайджанское государство одержало победу над захватнической Арменией, так и наша диаспора нанесла поражение армянской диаспоре, обладающей большими возможностями: “Такие проекты, как летние лагеря диаспорской молодежи, представляют исключительное значение в деятельности диаспоры, ее организационном становлении и налаживании связей с родиной”.
Представитель Фонда Гейдара Алиева Айдан Рамазанова проинформировала участников лагеря о деятельности фонда и реализованных им проектах.
Мероприятие завершилось художественной программой.
Отметим, что IV Летний лагерь диаспорской молодежи, который продлится до 18 августа, организован Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. Партнером лагеря является Фонд Гейдара Алиева, организационную поддержку оказывает полномочное представительство Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике.
В IV Летнем лагере, считающемся одним из грандиозных проектов в истории диаспоры, принимают участие более 100 молодых людей, представляющих 53 страны. В их число входят как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Реализация проекта в городе Нахчыван, где столетие назад родился Гейдар Алиев, представляет особое значение.
Проект, осуществляемый в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева “Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике “Годом Гейдара Алиева” от 29 сентября 2022 года, служит цели консолидации азербайджанцев, проживающих в различных странах мира, вокруг единой платформы и более обстоятельного ознакомления их с Азербайджаном.
Программа лагеря включает ознакомление с историческими и культурными памятниками Нахчывана, встречи с членами семей шехидов и нашими отважными гази, экспертами из различных сфер, а также развлекательные программы, интеллектуальные игры для молодежи.