https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_de3660cfa1002fb4391963948_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli Qərarı ilə “Bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması Qaydası”nda təsdiq edilən dəyişiklik “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA – bulud əsaslı yeni nəsil rəqəmsal imzanın fəaliyyət dairəsinin daha da genişlənməsinə imkan yaradıb.
Dəyişikliyin əsas müddəalarından biri də gücləndirilmiş elektron imza ilə məsafədən bank hesablarının açılmasının mümkünlüyü ilə bağlıdır.
Bu dəyişikliyə əsasən, vətəndaşlar və fərdi sahibkarlar SİMA ilə müştərisi olduğu bankda rahat və sürətli şəkildə yeni hesab açmaq imkanı əldə ediblər.
Müvafiq əməliyyatın həyata keçirilməsi üçün artıq müştərinin banka getməsinə və ya əvvəlki kimi videozənglə təkrar kimliyini təsdiqləməsinə ehtiyac yoxdur.
Belə ki, SİMA rəqəmsal imzaya sahib olan şəxslər bank hesabının açılması üçün müştərisi olduğu banka onlayn qaydada müraciət edərək sonda təsdiq üçün sənədləri məhz elə SİMA gücləndirilmiş elektron imza ilə anında imzalaya bilərlər.
Bankların müştəri məmnuniyyətinin artırılması məqsədilə bu xidməti biometrik həllərə əsaslanaraq həyata keçirməsi üçün SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə inteqrasiya etməsi kifayətdir.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə xidmətlərin təşkili maliyyə xərclərinin azaldılması və vaxt itkisinin qarşısının alınması kimi həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Həmçinin SİMA-nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı da qazandırır.
SİMA rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı SİMA-nın rəsmi saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_de3660cfa1002fb4391963948_o.jpg
Утвержденное Решением Совета директоров Центрального банка Азербайджанской Республики от 12 июля 2023 года изменение в «Правилах об открытии, ведении и закрытии банковских счетов» позволило еще больше расширить сферу деятельности SİMA - цифровой подписи нового поколения, основанной на облачных технологиях, созданной ООО «AzInTelecom».
Одно из основных изменений связано с возможностью открытия банковских счетов удаленно с использованием усиленной электронной подписи. Согласно этому изменению, у граждан и частных предпринимателей появилась возможность легко и быстро открыть новый счет с SİMA в том банке, клиентами которых они являются. Клиенту больше не нужно идти в банк или подтверждать свою личность с помощью видеозвонка для проведения соответствующей транзакции.
Таким образом, физические лица, у которых есть цифровая подпись SİMA, могут подать онлайн-заявку в банк, клиентом которого они являются, для открытия банковского счета, и в конце они могут сразу же подписать документы для утверждения той же усиленной электронной подписью SİMA.
Чтобы банки внедрили эту услугу на основе биометрических решений с целью повышения удовлетворенности клиентов, достаточно интегрировать с SİMA цифровой подписью нового поколения.
Выполнение услуг с цифровой подписью нового поколения SİMA создает ряд преимуществ как для граждан, так и для поставщиков услуг, таких как сокращение финансовых затрат и предотвращение потери времени. Кроме того, возможность интеграции SİMA в любую систему, а также автоматизация дают пользователям возможность подписывать документы быстро и в любом количестве.
Для получения электронной подписи, работающей с мобильным приложением, достаточно скачать мобильное приложение SİMA на устройство и один раз зарегистрироваться. Ожидается, что подпись, повышающая доступность цифровых услуг, ускорит бизнес-процессы в нашей стране.
Более подробную информацию об электронной подписи SİMA можно получить на официальном сайте www.sima.az/ru и обратившись в Колл-Центр «157».