https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_de3660cfa1002fb4391963948_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli Qərarı ilə “Bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması Qaydası”nda təsdiq edilən dəyişiklik “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA – bulud əsaslı yeni nəsil rəqəmsal imzanın fəaliyyət dairəsinin daha da genişlənməsinə imkan yaradıb.
Dəyişikliyin əsas müddəalarından biri də gücləndirilmiş elektron imza ilə məsafədən bank hesablarının açılmasının mümkünlüyü ilə bağlıdır.
Bu dəyişikliyə əsasən, vətəndaşlar və fərdi sahibkarlar SİMA ilə müştərisi olduğu bankda rahat və sürətli şəkildə yeni hesab açmaq imkanı əldə ediblər.
Müvafiq əməliyyatın həyata keçirilməsi üçün artıq müştərinin banka getməsinə və ya əvvəlki kimi videozənglə təkrar kimliyini təsdiqləməsinə ehtiyac yoxdur.
Belə ki, SİMA rəqəmsal imzaya sahib olan şəxslər bank hesabının açılması üçün müştərisi olduğu banka onlayn qaydada müraciət edərək sonda təsdiq üçün sənədləri məhz elə SİMA gücləndirilmiş elektron imza ilə anında imzalaya bilərlər.
Bankların müştəri məmnuniyyətinin artırılması məqsədilə bu xidməti biometrik həllərə əsaslanaraq həyata keçirməsi üçün SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə inteqrasiya etməsi kifayətdir.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə xidmətlərin təşkili maliyyə xərclərinin azaldılması və vaxt itkisinin qarşısının alınması kimi həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Həmçinin SİMA-nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı da qazandırır.
SİMA rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı SİMA-nın rəsmi saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_de3660cfa1002fb4391963948_o.jpg
The change approved by the Decision of the Board of Directors of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, dated July 12, 2023, in the "Rules on opening, maintaining, and closing bank accounts," has enabled the further expansion of the scope of activity for SİMA - the new generation cloud-based digital signature developed by AzInTelecom LLC.
One of the main changes is related to the possibility of opening bank accounts remotely using an enhanced electronic signature. According to this change, citizens and private entrepreneurs have the opportunity to easily and quickly open a new account with SİMA in their bank. The customer no longer needs to go to the bank or verify his identity via video call to complete the relevant transaction.
Accordingly, individuals who have a SİMA digital signature can submit an online application to their bank to open an account, and in the end, they can immediately sign documents for approval with the same enhanced electronic signature SİMA.
In order for banks to implement this service based on biometric solutions, for increasing customer satisfaction, it is enough to integrate with SİMA - a new generation digital signature.
The implementation of services with SİMA next-generation digital signature creates a number of benefits for both citizens and service providers, such as reduced financial costs and preventing time loss. In addition, the ability to integrate SİMA into any system, as well as automation, allows users to sign documents quickly and in any quantity.