Avqustun 16-da saat 11:15 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat-diversiya qrupunun Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin sayıqlığı nəticəsində saxlanılan üzvünün ilkin araşdırmalara görə 1983-cü il təvəllüdlü Voskanyan Qaqik Aşotoviç olduğu ehtimal edilir.
Saxlanılan zaman onun üzərində bir ədəd RPK pulemyotu, döyüş sursatı və hərbi təchizat aşkar edilib. İlkin ifadələrində Q.Voskanyan 44 günlük müharibədə iştirakını etiraf edib.
Qeyd edək ki, yüngül yaralanmış erməni diversanta hərbi həkimlərimiz tərəfindən ilkin tibbi yardım göstərilib.

The identity of the detained reconnaissance-sabotage group member is being clarified
The identity of the detained reconnaissance-sabotage group member is being clarified The identity of the detained reconnaissance-sabotage group member is being clarified
According to the preliminary investigation, it is assumed that a member of the reconnaissance-sabotage group of the Armenian armed forces, who was detained on August 16 at around 11:15 thanks to the vigilance of the Units of the Azerbaijan Army is Voskanyan Gagik Ashotovich born in 1983.
One RPK machine gun, ammunition, and military supplies were found during the detention. In his initial statements, G.Voskanyan admitted his participation in the 44-day War.
It should be noted that the slightly wounded Armenian saboteur was provided with first aid by the Azerbaijani military doctors.