https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b77131a2e2bd95667a3a5e05f_o.jpg
“Kaspersky” mütəxəssisləri yeni çoxmərhələli telefon fırıldaqçılığı sxemi haqqında danışırlar. Hücumlar getdikcə daha çox hədəfli hücumlara çevrilir, təcavüzkarlar qurbanın fəaliyyət sahəsinə istinad edir, həm zənglərdən, həm də mesajlardan istifadə edirlər. Əsas məqsəd pul oğurlamaqdır.
Birinci mərhələ. Birincisi, şəxs messencerdə (əksər hallarda bu “Telegram”-dır) bir mesaj alır - bu mesaj ya tanış kontaktdan, məsələn, həmkarından və ya naməlum nömrədən ola bilər. İkinci halda, mesajı göndərənlər adətən potensial qurbanın işlədiyi sahənin əməkdaşları kimi təqdim edilir. Beləliklə, fırıldaqçılar daha çox inam yaratmağa çalışırlar. İstifadəçi hüquq-mühafizə və ya tənzimləyici orqanların nümayəndələrinin bəzi vacib məsələ ilə bağlı tezliklə zəng alacağı barədə məlumatlandırılır və bu söhbətə ciddi yanaşmağın vacib olduğu deyilir. Bu mərhələni həyata keçirmək üçün təcavüzkarlar tez-tez digər istifadəçilərin əvvəllər oğurlanmış hesablarından istifadə edirlər.
İkinci mərhələ. Tezliklə, şəxslə guya doğrudan da hüquq-mühafizə və ya tənzimləyici orqanları təmsil edən nümayəndələr əlaqə saxlayır, onu təkidlə əməkdaşlığa çağırır, qarşılıqlı əlaqənin sosial əhəmiyyətinə inandırırlar. Bunun üçün hətta psixoloji təzyiq də göstərə bilərlər. Bu mərhələdə istifadəçi növbəti zəngə - saxta bank işçilərindən gələcək zəngə hazırlanır.
Üçüncü mərhələ. Bir müddət sonra maliyyə təşkilatının saxta nümayəndələri şəxsə zəng edərək pulunu müəyyən bir karta köçürməyə, həmçinin kredit götürməyə və məsələn, bankomat vasitəsilə hesaba yatırmağa məcbur edirlər. Bəzi hallarda, guya kömək etmək üçün təcavüzkarlar hətta qurbanı ayrıca telefon və SİM kart almağa və şəxsi cihazı söndürməyə inandıra bilərlər. Beləliklə, qurbanın yaxınları ilə ünsiyyət qurmaması və "qarmaqdan xilas olmaması" üçün hər yola baş vururlar.
“İyul ayında oxşar ssenari üzərindən baş verən insidentlərin artdığını gördük. İnsanlar artıq çoxlarına tanış olan “bank mühafizə xidməti nümayəndələri”, “hüquq-mühafizə orqanlarının zəngi” əfsanələrini qulaqardına vururlar. Peşəkar fəaliyyətə istinad qeyri-standart yanaşmadır. Onun ümumi mənzərəsi belədir - hücum messencerdə guya bir dostdan və ya eyni sahədə çalışan əməkdaşdan gələn mesajla başlayır, həmçinin təcavüzkarlar daim rabitə kanalını dəyişir və əlaqəni bir kontaktdan digərinə ötürür”, - deyə "Kaspersky”-nin baş eksperti Sergey Qolovanov qeyd edir.
Potensial "sıfır mərhələ". Bu sxem digər məsələlərlə yanaşı, keçən ilin sonunda və bu ilin yazında və yayında “Telegram” - da fişinq hücumlarının sayının ümumi artımı fonunda aktuallaşıb, nəticədə fırıldaqçılar istifadəçi hesablarını ələ keçirə bilirlər.
“Kaspersky” müdafiə tədbirləri üçün tövsiyə edir:
• hətta tanışlardan gələn hər hansı zəng və mesajlara qarşı ayıq-sayıq olun: şübhəniz varsa, başqa rabitə kanalı ilə təkrar yoxlamaq və aydınlaşdırmaq daha yaxşı olar;
• SMS və “push” bildirişlərindən məlumatları heç kimə açıqlamayın;
• telefon saxtakarlığından və spamdan qorunmaq üçün daxil olan zəngin arzuolunmaz olduğu barədə xəbərdarlıq edən xüsusi həllərdən istifadə edin;
• “Telegram” hesabınızı qorumaq üçün: iki faktorlu autentifikasiya qurun və fişinq linklərinə klikləməni əngəlləyən həll quraşdırın;
• hesabınız oğurlanıbsa, onu bərpa etmək lazımdır ki, təcavüzkarlar tərəfindən dostlarınıza qarşı istifadə edilməsin.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_b77131a2e2bd95667a3a5e05f_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» рассказывают о новой многоступенчатой схеме телефонного мошенничества. Атаки стали более целевыми, злоумышленники ссылаются на сферу деятельности жертвы, используют как звонки, так и сообщения в мессенджере. Цель — выманить деньги.
Этап первый. Сначала человеку приходит сообщение в мессенджере (чаще всего это Telegram) — оно может быть как от знакомого контакта, например от коллеги, так и с неизвестного номера. Во втором случае адресанты обычно представляются сотрудниками той сферы, в которой работает потенциальная жертва. Таким образом мошенники стремятся вызвать больше доверия. Пользователя уведомляют о скором звонке по некому важному делу от представителей правоохранительных органов или регуляторов и обращают внимание, что эту беседу нельзя игнорировать. Для реализации этого этапа злоумышленники часто используют украденные ранее аккаунты других пользователей.
Этап второй. Вскоре с человеком действительно связываются якобы представители правоохранительных органов или регуляторов, настоятельно призывают к сотрудничеству, убеждают в социальной значимости взаимодействия, могут оказывать психологическое давление. Они готовят пользователя к следующему звонку — уже от поддельных сотрудников банка.
Этап третий. Через некоторое время абоненту звонят ненастоящие представители финансовой организации, чтобы заставить его перевести свои деньги на определённую карту, а также взять кредит и, например, положить на счёт через банкомат. В некоторых случаях злоумышленники — якобы для помощи — могут даже убедить человека купить отдельный телефон и SIM-карту и выключить личное устройство. Таким образом они прилагают максимум усилий, чтобы жертва не общалась с близкими и не «сорвалась с крючка».
«В июле мы увидели всплеск инцидентов с подобным сценарием. На ставшие уже многим знакомые легенды „представителей службы безопасности банка“, "звонок от правоохранительных органов" люди не реагируют. Ссылка на профессиональную деятельность — нестандартный подход. Она усложняется тем, что атака начинается с сообщения в мессенджере якобы от знакомого или сотрудника той же сферы, а также тем, что злоумышленники постоянно меняют канал связи и переводят общение с одного контакта на другой», — комментирует Сергей Голованов, главный эксперт «Лаборатории Касперского».
Потенциальный «нулевой этап». Схема стала актуальной в том числе на фоне общего роста количества фишинговых атак на Telegram в конце прошлого года и весной — летом этого, в результате которых мошенники крадут аккаунты пользователей.
«Лаборатория Касперского» для защиты рекомендует:
- сохранять бдительность при любых звонках и сообщениях, даже от знакомых: если есть сомнение, лучше перепроверить и уточнить по другому каналу связи;
- никому не сообщать данные из СМС и push-уведомлений;
- для защиты от телефонного мошенничества и спама использовать специальные решения, которые подскажут, что входящий вызов — нежелательный;
- для защиты аккаунта в Telegram: настроить двухфакторную аутентификацию и установить решение с защитой от перехода по фишинговым ссылкам;
- если у вас украли аккаунт, стоит восстановить его, чтобы им не смогли воспользоваться злоумышленники против ваших знакомых.