https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_59db0e6fb3659d9b6c6cd8349_o.jpg
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri” layihəsinə yekun vurulub.
Layihə 7-13 avqust 2023-cü il tarixlərində İsveçrədə baş tutub. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Ağdam, Şuşa, Laçın, Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan şəhər məktəblərinin şagirdləri İsveçrədə fəaliyyət göstərən “Qarabağ” həftəsonu məktəbinin şagirdləri ilə birlikdə “Juvenat” düşərgəsində yerləşiblər. Layihədə Azərbaycandan 17 şagird və 2 müəllim, İsveçrədən 11 şagird və 2 müəllim iştirak edib. Düşərgəyə “Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Qasım Nəsirov rəhbərlik edib.
Düşərgə zamanı şagirdlər Qarabağın tarixi haqqında məlumatlandırılıb, mədəni-maarifləndirici panellərdə iştirak edib, Bern, Balenberq və digər şəhərlərin görməli yerləri ilə tanış olub, İsveçrə parlamentinə, müxtəlif muzeylərə səfər edib, təbiət gəzintiləri, əyləncəli oyunları və təcrübə mübadiləsi ilə məşğul olub.
Xatırladaq ki, bu layihənin icrasına ötən ildən başlanılıb. Layihə çərçivəsində İsveçrədə fəaliyyət göstərən həftəsonu məktəbinin şagirdləri ilə məcburi köçkün və şəhid ailələrinin övladları 18-24 iyul 2022-ci il tarixində Bakının Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən “Cırtdan” Respublika Uşaq İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzində təlimlər keçiblər.
Layihədə İsveçrədən 10 şagird və 2 təlimçi, yerli məktəblərdən 14 şagird və 2 təlimçi iştirak edib. Hər iki layihə “Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Qasım Nəsirov, Laçın rayon Kamallı kənd tam orta məktəbinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Ülviyyə Quluyeva, Ağdam rayon 88 N-li məktəbin ingilis dili müəllimi Ceyhunə Əliyeva və İsveçrədə Qarabağ məktəbinin müəllimi Leyla Bağırzadənin iştirakı ilə baş tutub. Bir həftə ərzində mədəni-maarifləndirici panellərdə iştirak edən şagirdlərin ölkəmizin dilbər guşələrinə, muzeylərə səyahəti təmin edilib. Eyni zamanda daimi kommunikasiya və şəbəkələşmə ilə yanaşı, Azərbaycan dili təlimləri keçirilib.
Bu layihə Prezident İlham Əliyevin ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında çıxışı zamanı həftəsonu məktəblərinin açılması istiqamətində fəaliyyətin gücləndirilməsi, bütün Azərbaycan vətəndaşlarını birləşdirən Ana dilinin daim təbliğ olunması tövsiyələri çərçivəsində gerçəkləşdirilib.
Xatırladaq ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və tapşırığı ilə bir neçə ildir xarici ölkələrdə həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin qurulması prosesinə başlanılıb. Bu məktəblərin məqsədi azərbaycanlı uşaqlara ana dilini, ədəbiyyatını, tarixini, mədəniyyətini tədris etməklə yanaşı, milli kimliklərini qoruyub saxlamaq naminə ölkəmizlə bağlı həqiqətləri də onlara indidən aşılamaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_59db0e6fb3659d9b6c6cd8349_o.jpg
Завершился проект Фонда поддержки азербайджанской диаспоры “Школы-побратимы “Карабах”, посвященный 100-летию Гейдара Алиева.
Проект был реализован 7-13 aвгуста 2023 года в Швейцарии. В рамках проекта учащиеся школ освобожденных от оккупации азербайджанских городов Агдам, Шуша, Лачин, Джебраил, Физули, Зангилан вместе с учащимися функционирующей в Швейцарии воскресной школы “Карабах” разместились в лагере “Juvenat”. В проекте приняли участие 17 учащихся и 2 педагога из Азербайджана, 11 учащихся и 2 педагога из Швейцарии. Возглавлял лагерь руководитель “Культурного центра азербайджанцев в Швейцарии” Гасым Насиров.
В лагере учащиеся были проинформированы об истории Карабаха, приняли участие в культурно-просветительских панелях, ознакомились с достопримечательностями Берна, Баленберга и других городов, посетили парламент, различные музеи Швейцарии, совершили прогулки на природе, занимались развлекательными играми и обменом опытом.
Напомним, что реализация данного проекта началась в минувшем году. В рамках проекта учащиеся функционирующей в Швейцарии воскресной школы и дети из семей вынужденных переселенцев и шехидов 18-24 июля 2022 года прошли обучение в Республиканском детско-юношеском центре отдыха и здоровья “Джыртдан”, расположенном в поселке Шувелян Хазарского района Баку.
В проекте приняли участие 10 учащихся и 2 инструктора из Швейцарии и 14 учащихся и 2 инструктора из местных школ. Оба проекта были осуществлены с участием руководителя “Культурного центра азербайджанцев в Швейцарии” Гасыма Насирова, учителя азербайджанского языка и литературы полной средней школы села Кямаллы Лачинского района Ульвийи Гулуевой, учителя английского языка школы № 88 Агдамского района Джейхуны Алиевой и педагога школы “Карабах” в Швейцарии Лейлы Багирзаде. Организовано посещение учащимися, принимавшими участие в течение недели в культурно-просветительских панелях, живописных уголков и музеев нашей страны. Кроме того, наряду с коммуникационным и сетевым взаимодействием, были проведены занятия по азербайджанскому языку.
Данный проект реализован в рамках высказанных Президентом Ильхамом Алиевым в ходе выступления на состоявшемся в культурной столице нашей страны Шуше V Съезде азербайджанцев мира рекомендаций об активизации деятельности, направленной на открытие воскресных школ, постоянной пропаганде родного языка, объединяющего всех граждан Азербайджана.
Напомним, что по инициативе и поручению Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой вот уже несколько лет, как начался процесс создания азербайджанских воскресных школ в зарубежных странах. Цель этих школ заключается не только в обучении азербайджанских детей родному языку, литературе, истории, культуре, но и доведении до них реалий нашей страны во имя сохранения их национальной идентичности.