https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_59db0e6fb3659d9b6c6cd8349_o.jpg
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri” layihəsinə yekun vurulub.
Layihə 7-13 avqust 2023-cü il tarixlərində İsveçrədə baş tutub. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Ağdam, Şuşa, Laçın, Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan şəhər məktəblərinin şagirdləri İsveçrədə fəaliyyət göstərən “Qarabağ” həftəsonu məktəbinin şagirdləri ilə birlikdə “Juvenat” düşərgəsində yerləşiblər. Layihədə Azərbaycandan 17 şagird və 2 müəllim, İsveçrədən 11 şagird və 2 müəllim iştirak edib. Düşərgəyə “Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Qasım Nəsirov rəhbərlik edib.
Düşərgə zamanı şagirdlər Qarabağın tarixi haqqında məlumatlandırılıb, mədəni-maarifləndirici panellərdə iştirak edib, Bern, Balenberq və digər şəhərlərin görməli yerləri ilə tanış olub, İsveçrə parlamentinə, müxtəlif muzeylərə səfər edib, təbiət gəzintiləri, əyləncəli oyunları və təcrübə mübadiləsi ilə məşğul olub.
Xatırladaq ki, bu layihənin icrasına ötən ildən başlanılıb. Layihə çərçivəsində İsveçrədə fəaliyyət göstərən həftəsonu məktəbinin şagirdləri ilə məcburi köçkün və şəhid ailələrinin övladları 18-24 iyul 2022-ci il tarixində Bakının Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən “Cırtdan” Respublika Uşaq İstirahət və Sağlamlıq Mərkəzində təlimlər keçiblər.
Layihədə İsveçrədən 10 şagird və 2 təlimçi, yerli məktəblərdən 14 şagird və 2 təlimçi iştirak edib. Hər iki layihə “Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Qasım Nəsirov, Laçın rayon Kamallı kənd tam orta məktəbinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Ülviyyə Quluyeva, Ağdam rayon 88 N-li məktəbin ingilis dili müəllimi Ceyhunə Əliyeva və İsveçrədə Qarabağ məktəbinin müəllimi Leyla Bağırzadənin iştirakı ilə baş tutub. Bir həftə ərzində mədəni-maarifləndirici panellərdə iştirak edən şagirdlərin ölkəmizin dilbər guşələrinə, muzeylərə səyahəti təmin edilib. Eyni zamanda daimi kommunikasiya və şəbəkələşmə ilə yanaşı, Azərbaycan dili təlimləri keçirilib.
Bu layihə Prezident İlham Əliyevin ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında çıxışı zamanı həftəsonu məktəblərinin açılması istiqamətində fəaliyyətin gücləndirilməsi, bütün Azərbaycan vətəndaşlarını birləşdirən Ana dilinin daim təbliğ olunması tövsiyələri çərçivəsində gerçəkləşdirilib.
Xatırladaq ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və tapşırığı ilə bir neçə ildir xarici ölkələrdə həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin qurulması prosesinə başlanılıb. Bu məktəblərin məqsədi azərbaycanlı uşaqlara ana dilini, ədəbiyyatını, tarixini, mədəniyyətini tədris etməklə yanaşı, milli kimliklərini qoruyub saxlamaq naminə ölkəmizlə bağlı həqiqətləri də onlara indidən aşılamaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_59db0e6fb3659d9b6c6cd8349_o.jpg
The "Twinned Karabakh Schools" project by the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora has ended. The camp was held in Switzerland between the dates August 7-13, 2023.
Children studying at the schools of the recently liberated Aghdam, Shusha, Lachin, Jabrayil, Fuzuli and Zangilan districts have settled in the "Juvenat" camp together with the students of the "Karabakh" weekend school operating in Switzerland. 17 students and 2 teachers from Azerbaijan, as well as 11 students and 2 teacher from Switzerland participated in the project. Head of "Cultural Centre of Azerbaijanis in Switzerland" Gasim Nasirov was in charge of the camp management.
The attendees of the camp were informed about the history of Karabakh, also participated in cultural and educational panels, got acquainted with the remarkable sights of Bern, Barenberg and other cities. A camp program also included a visit to the Swiss parliament, various museums, nature walks, fun games and exchange of experiences.
It should be noted that the project started last year. Within the framework of the project, the students of the Karabakh weekend school operating in Switzerland and the children from the families of IDPs and martyrs' underwent training at the "Jirtdan" Republican Children's Recreation and Wellness Centre located in the Shuvelan settlement of the Khazar district of Baku city between the dates July 18-24, 2022.
Ten students and 2 trainers from Switzerland, 14 students and 2 trainers from local schools participated in the project. Gasim Nasirov, head of “Cultural Centre of Azerbaijanis in Switzerland”, Ulviyya Gouliyeva, teacher of Kamalli village of Lachin region, Jeyhuna Aliyeva, teacher of Aghdam city school No. 88, Leyla Baghirzadeh, teacher of Karabakh school in Switzerland attended both camps. Students participated in cultural and educational panel discussions and visited charming corners of our country and museums. Along with constant networking, the children had a chance to improve their Azerbaijani language skills.
At the Fifth Congress of World Azerbaijanis held in Shusha, the cultural capital of our country, President Ilham Aliyev recommended to strengthen the activities in the direction of opening weekend schools and promote the mother tongue among the Azerbaijanis. This project can be considered an important step towards the implementation of the President’s recommendations.
It should be noted that establishment of "Karabakh schools" in foreign countries has been initiated and recommended by the First Vice-President Mehriban Aliyeva. The Weekend schools have already been launched in Nantes city of France, Bern city of Switzerland, Warsaw city of Poland, and Stockholm city of Sweden. The purpose of these schools is to teach Azerbaijani children their mother tongue, literature, history, and culture, and instil in them the truth about our country.