https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_3272a42e41615cb4198e54520_o.jpg
VTB (Azərbaycan) Red Bull Half Court basketbol oyunlarının rəsmi tərəfdaşı olub. Turda 70 milli komanda iştirak edib, onlardan ikisi sentyabrda Serbiyada keçiriləcək finalda iştirak etmək imkanı əldə ediblər. Kişlər komandaları arasından «Polukhinski Pereulok», qadınıar komandaları arasından isə «Neftçi».
Turnir meydançası VTB (Azərbaycan) bankının və Milli Basketbol Federasiyasının dəstəyi ilə təşkil olunub.
«VTB (Azərbaycan) milli idmanı, o cümlədən peşəkar idman növlərini fəal şəkildə dəstəkləyir. Belə ki, ötən ilin noyabrında bankla Azərbaycan Basketbol Federasiyası arasında tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb və ona əsasən bankımız Azərbaycan Basketbol Liqasının rəsmi sponsoru oldu. Red Bull Half Court turniri mötəbər beynəlxalq idman tədbiridir və biz onun bir hissəsi olmaqdan məmnununluq hissi duyuruq», - deyə VTB (Azərbaycan) şirkətinin idarə heyətinin üzvü, pərakəndə biznesin inkişafı departamentinin direktoru Yevgeni Borodin bildirib.
Red Bull Half Court planetin ən qlobal stritbol turniridir. Basketbolun ən sürətli versiyası olan 3x3 oyunlarında əsas məqam rəqibin müdafiəsini qırmaq və qeyd olunan vaxtda ən çox səbətə top ataraq maksimum xalları toplamaqdır. Matç 10 dəqiqə və ya komandalardan biri 21 xal toplayana qədər davam edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_3272a42e41615cb4198e54520_o.jpg
ВТБ (Азербайджан) выступил официальным партнером баскетбольных игр Red Bull Half Court. В туре приняли участие 70 национальных команд, из которых две – мужская и женская – получили возможность принять участие в финале, который пройдет в сентябре в Сербии.
Площадка турнира организована при поддержке федерации баскетбола Азербайджана и ВТБ (Азербайджан). В мужском зачете победителем отбора стала команда «Полухинский переулок», а в женском – «Нефтчи».
«ВТБ (Азербайджан) активно поддерживает национальный спорт, в том числе профессиональный. Так, в ноябре прошлого года банк и Федерация баскетбола республики подписали соглашение о партнерстве, в рамках которого банк стал официальным спонсором Азербайджанской баскетбольной лиги. Турнир Red Bull Half Court является престижным спортивным международным событием, и мы рады быть его частью», – прокомментировал член правления, директор департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Евгений Бородин.
Red Bull Half Court ежегодный масштабный турнир по стритболу. В баскетболе 3х3 в команде четыре игрока – три из них присутствуют на площадке и один на замене. Команды играют на одно кольцо. Матч длится 10 минут либо до победного 21 очка. В отличие от баскетбола 5х5, в стритболе игра более динамичная.